0

همایش دانشجویی درس آشنایی با دفاع مقدس برگزار شد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

همایش دانشجویی درس آشنایی با دفاع مقدس برگزار شد

همایش دانشجویی درس آشنایی با دفاع مقدس برگزار شد


همایش دانشجویی درس آشنایی با دفاع مقدس با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مشکین‌شهر برگزار شد.
همایش دانشجویی درس آشنایی با دفاع مقدس برگزار شد

به گزارش خبرگزاری دفاع‌ مقدس از استان اردبیل، همایش دانشجویی درس آشنایی با دفاع‌مقدس در آستانه سوم خرداد روز مقاومت، ایثار و پیروزی با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، مسئولین فرهنگی و پیشکسوتان دفاع مقدس در مشکین شهر برگزار شد.

معاون برنامه‌ریزی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان اردبیل در این همایش با تبریک پیشاپیش اعیاد شعبانیه و سوم خرداد- سالروز آزادسازی خرمشهر- به علل آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اشاره کرد و  گفت: علل آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را می‌توان در دو بخش علل دور و نزدیک ارزیابی کرد.

سرهنگ علی کریمی افزود: مناقشات مرزی ایران عراق 5 قرن پیش با پیروزی ترکان‌عثمانی بر امپراتوری روم‌شرقی آغاز شد. حکومت عثمانی سیاست توسعه طلبانه‌ای را در پیش گرفت و به فکر تسلط بر ایران افتاد. سلطان سلیم عثمانی برای پیشبرد این سیاست حکم ارتداد شیعه را صادر کرد و زیربنای اختلافات مذهبی را نیز بنیان گذارد. با این دستور 40 هزار شیعه به شهادت رسیدند. این اختلافات مذهبی آغازی بر تجاوزات مرزی گردید.

وی ادامه داد: از علل نزدیک آغاز تجاوز رژیم بعث‌عراق به خاک ایران اسلامی می‌توان به خوی تجاوز گری صدام و داعیه سروری بر جهان عرب و دسترسی به آبهای آزاد با الحاق اروندرود و خوزستان به عراق اشاره کرد.

کریمی با اشاره به اوضاع داخلی ایران در سال‌های اول پیروزی انقلاب گفت: شرایط داخلی کشور پس از پیروزی انقلاب و انتقال حکومت وضعیت  ایده‌آلی نداشت و به علت تحولات و تغییرات در ساختار نیروهای نظامی، ارتش از  قوت و انسجام لازم برای مقابله با تجاوزات احتمالی برخوردار نبود و دشمنان ملت نیز با ایجاد غائله کردستان و گنبد، حمله آمریکا به طبس، کودتای پادگان شهید نوژه، کشور را در شرایطی خاصی قرار داده بودند و خیال می‌کردند یک حمله گسترده نظامی خواهد توانست انقلاب را سرنگون سازد.

معاون برنامه ریزی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل در ادامه صحبت‌های خود صدام حسین را از نظر استکبار گزینه‌ای مناسب برای حمله به ایران دانست و یادآور شد: بیش از 60 درصد مردم عراق شیعه هستند لذا دشمنان امت اسلام با تحریک صدام حسین، انقلاب اسلامی ایران را تهدیدی جدی برای رژیم بعث عراق قلمداد کردند و تفکر انقلابی مردم ایران را خطری بسیار بزرگ برای حکومت او دانستند و با تجهیز وی به بهترین سلاح‌ها صدام را برای حمله به ایران تشویق کردند.

سرهنگ علی کریمی افزود: اما امام راحل با تیزبینی و درایت این توطئه دشمن را فهمیدند و با پشتیبانی ملت آن را خنثی نمودند. وی ادامه داد شهدا با نثار خون پاک خود نهال انقلاب را آبیاری نمودند و امروز به برکت خون شهدا و ایثار رزمندگان، درخت تنومند انقلاب استوارتر از همیشه ایستاده است.

کریمی با اشاره به دست‌آوردهای عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر قهرمان، دفاع مقدس را سند افتخار ملت قلمداد کرد و گفت : درس بزرگی که مردم در طول دفاع مقدس به استکبار داد این بود که مردم ایران اسلامی در برابر تجاوز متجاوزان تمام قد خواهد‌ایستاد و هیچ گزینه‌ای حتی گزینه نظامی هیچ‌گاه نمی تواند ملت مسلمان ایران را از پای درآورد.

سرهنگ علی کریمی همچنین از ارائه درس آشنایی با دفاع مقدس در دانشگاه‌های استان خبر داد و گفت: از سال 1387 تا نیمسال 1393 تعداد 30هزار دانشجو در قالب 680 کلاس، دو واحد درس آشنایی با دفاع‌مقدس را انتخاب کرده و آن را گذرانده‌اند.

وی افزود: دانشگاه‌های آزاداسلامی، پیام‌نور، جامع‌علمی‌کاربردی، محقق‌اردبیلی و علوم‌پزشکی در سرتاسر استان این درس را ارائه می‌دهند. وی خاطر نشان کرد: البته در بین دانشگاه های استان سهم دانشگاه‌آزاداسلامی بیشتر است.

در ادامه این برنامه یکی از پیشکسوتان دفاع‌مقدس خاطراتی از دوران جنگ تحمیلی بیان نمود و به تعدادی از دانشجویان نمونه و اساتید درس آشنایی با دفاع مقدس هدایایی اهدا شد.

انتهای پیام/

 

چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394  1:24 PM
تشکرات از این پست
ali_kamali
دسترسی سریع به انجمن ها