0

بيشتر درد‌هاي سينه مربوط به سرطان نيستند

 
daneshmandan
daneshmandan
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 2202
محل سکونت : بوشهر

بيشتر درد‌هاي سينه مربوط به سرطان نيستند

 
در مواردي كه خانمي با درد 3 روزه دو پستان يا حتي 20 روزه مراجعه مي‌كند، احتمال اين‌كه سرطان و آن هم فرم دو طرفه باشد، خيلي كم است. بخصوص اگر درد دوره‌اي باشد، نگران‌كننده نيست. بنابراين بايد گفت: كساني كه دردهاي دوره‌اي دارند، لزوما سرطان پستان در آنها شايع نيست. بايد به خاطر سپرد اصولا سرطان درد ندارد و در يك شكل خاموش عمل مي‌كند و چون براي ايجاد يك توده سلول سرطاني كوچك (حدود cm‌‌1) ، لازم است ميليون‌ها يا ميليارد سلول سرطاني ايجاد شود، بنابراين اين تجمع آنقدر قابل توجه نيست كه گيرنده‌هاي درد را تحريك كند، مگر در صورتي‌كه سرطان به سمت پوست پيشرفت كرده باشد كه در اين صورت ايجاد درد، سوزش و خارش مي‌كند. بعضي شكل‌هاي وحشي و مهاجم سرطان با يك ندول بسيار كوچك نيز پخش مي‌شوند و درد هم ندارند.

 

 

يك نوع سرطان كشنده استثنائا دردناك وجود دارد به نام ( Inflammatory Carcinomaكانسر التهابي پستان) كه مرگ‌ومير بالايي دارد؛ يعني در عرض 12 - 6 ماه فرد را مي‌كشد. از اين موارد گذشته، به طور كلي 93 تا 97 درصد دردهاي پستان مربوط به سرطان نيست.

به طور كلي 70 درصد از خانم‌ها فرم شديد دردMastalgia را تجربه مي‌كنند. اغلب شدت درد براي بيمار مهم نيست و آنچه مهم است، ترس از سرطان است. گاهي اين دردها در فعاليت‌هاي فيزيكي يا اجتماعي، كار، مدرسه و زناشويي اختلال ايجاد مي‌كنند.

درد دوره‌اي (Cyclic Mastalgia)

بيشترين توقف و توجه روي فرم دوره‌اي معطوف مي‌شود، زيرا اتفاق شايعي است كه خيلي از افراد با آن روبه‌رو هستند. بايد به خاطر داشت كه پستان عضوي است كه به طور طبيعي در مواجه با فشار زياد، دردناك مي‌شود كه در اين موارد نبايد به جنبه‌هاي غيرطبيعي فكر كرد. تشديد علائم، قبل از قاعدگي و اوج آن بلافاصله قبل از قاعدگي است و با قاعدگي بهتر مي‌شود و با يائسگي از بين مي‌رود. استراديول اين خانم‌ها فرقي با افرادي كه درد پستان ندارند، نداشته است اما ممكن است پروژسترون آنها مختل باشد.

سن شروع اين درد حول و حوش 30 سالگي يا كمتر است، دو طرفه است، درد پخش و منتشر و گنگ دارد و واضح و مشخص نيست. به درمان‌هاي هورموني در خيلي از موارد پاسخ مي‌دهد و خيلي از اوقات با ندولاريته (بافت گره مانند) همراه است كه اين حساسيت و سنگيني و ندولاريته دو سه روز قبل از پريود و گاهي يك هفته قبل از پريود وجود دارد.

درد اكثرا به زير بغل و قسمت بالايي بازو مي‌زند. افرادي كه چنين انتشاري در فرم درد خود دارند، بيشتر از سرطان نگران مي‌شوند.

درد غيردوره‌اي (Non Cyclic Mastalgia)

اين درد به تشديد قبل از قاعدگي ارتباط ندارد و با قاعده شدن بهتر نمي‌شود. به عبارت ديگر، بدون ارتباط با قاعدگي، با علت ناشناخته، گاهي دائم و گاهي متناوب است.

البته اگر اين درد به دليل سوزش پستان باشد، درمان آن نيز مشكل است. هرچند بروز اين مشكل نسبت به فرمCyclic كمتر است.

درد شايع‌ترين علت مراجعه به كلينيك‌هاي پستان است. اين مراجعات ممكن است به دليل درد، خارش، سوزش، سنگيني پستان، ترشحات آن و ايجاد زخم روي آن باشد كه البته بايد مدنظر داشت كه تنها 3 تا 7 درصد سرطان‌هاي پستان ايجاد درد مي‌كنند.
شايع‌ترين زمان مراجعه وقتي است كه توده و غده توسط خود فرد لمس شود يا ممكن است درمراجعه پيدا شود. درد شكايت خيلي نادري در اين سرطان است. اما بايد متذكر شد كه اگر خانمي بالاي 35 سال درد دائم پستان دارد كه به مسكن‌ها پاسخ نمي‌دهد، بايد ماموگرافي شود، گو اين‌كه ممكن است چيزي نباشد.

اين نوع درد حول و حوش 40 سالگي بيشتر است. در بيشتر موارد يك طرفه است و محل آن مشخص است. بيشترين محل درد در حالت غيردوره‌اي، پشت آرئول و قسمت‌هاي داخلي پستان است. ولي محل شايع آن پشت آرئول و درست پشت نوك پستان است و حالت‌هاي منظم و مشخص دارد؛ مثل تير كشيدن و احساس چاقو زدن به بافت. (بر خلاف فرمCyclic كه مبهم و نامشخص است.) 12 درصد بعد از يائسگي بروز مي‌كند (بدون انجام.HRT يعني در خانم‌هايي كه هورمون‌تراپي مي‌كنند، اين دردها به طور طبيعي ايجاد مي‌شود. ولي اين 12 درصد در مواردي ذكر شده كهHRT انجام نشده است.) فرمNonCyclic به درمان‌هاي هورموني فقط 40 درصد احتمال پاسخگويي دارد. ندولاريته خيلي كمتر است و اگر هم باشد، موقت است و خود به خود خوب مي‌شود.

منبع: icbc.ir

سه شنبه 30 آذر 1389  11:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها