0

سير تاريخي شناسايي و درمان سرطان پستان از گذشته تا اكنون

 
daneshmandan
daneshmandan
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 2202
محل سکونت : بوشهر

سير تاريخي شناسايي و درمان سرطان پستان از گذشته تا اكنون

 
 
اولين شواهد اين سرطان در كشور مصر و از حدود 3000 سال قبل از ميلاد مسيح به دست آمده است. پاپيروس‌هاي به‌ دست‌ آمده از آن موقع، شرح بيماري مربوط به پستان 8 نفر را كه داراي غده يا زخم در پستان بوده‌اند، توصيف مي‌كند كه حداقل يك نفر از آنها به سرطان پستان مبتلا بوده است.

 

 

 

در سال 548 قبل از ميلاد، تئودرا، ملكه بيزانس بعد از آن كه به دفعات براي درمان سرطان پستان‌، توده سرطاني‌اش بريده و سوزانده شد، از عمل خودداري كرد و مرد.

 

آتوسا، دختر كوروش، همسر داريوش اول و مادر خشايار، يكي از نخستين زناني است كه در سن 75 سالگي و به دليل عوارض مربوط به اين سرطان، 475 سال قبل از ميلاد مسيح فوت كرد. او به علت شرم، بيماري‌اش را از پزشكان مخفي مي‌كرده است.

 

بقراط در قرن پنجم قبل از ميلاد عقيده داشت كه سرطان پستان ناشي از اختلال در صفرا، يعني يكي از اخلاط چهارگانه بدن (صفرا، سودا، بلغم و خون) است.

 

در سال 1654، رامبراند، تصويري از خانمي به نام بتسدا را كشيد. 300 سال بعد، يك پزشك ايتاليايي كه در حال گذراندن تعطيلات خود در آمستردام بود، هنگام بازديد از يك موزه و ديدن اين اثر، متوجه عدم تقارن سينه‌ها و همچنين التهاب و فرورفتگي در سينه چپ اين نقاشي شد كه نشان‌دهنده سرطان بود.

 

ملكه مادر فرانسه در سال 1666 در صومعه‌اي كه خود تاسيس كرده بود، به خاطر ابتلا به سرطان پستان درگذشت. در اين صومعه، او از راهبه‌هايي كه همان سرطان را داشتند، مراقبت مي‌كرد.

 

يك جراح فرانسوي به نام ژان لوئيس پتي و بعد از او يك جراح اسكاتلندي به نام بنجامين بل، نخستين پزشكاني بودند كه در جراحي‌هايي غده‌هاي لنفاوي، بافت سينه و عضلات زير توده سرطاني سينه را در جراحي‌هايي برداشتند.

 

كار موفقيت‌آميز اين دو جراح بعدها در سال 1882 به وسيله دكتر ويليام استيوارت هالستد تكميل شد. او شيوه‌ نويني از جراحي پستان را ابداع كرد كه با نام خودش مشهور است؛ راديكال ماستكتومي هالستد.

 

در سال‌هاي 1930 تا 1940، شيمي‌درماني و پرتودرماني، اميدهايي براي روش‌هاي درماني بهتر به وجود آوردند.

از سال 1970 به بعد، روش‌هاي تشخيص زودهنگام، ماموگرافي، لومپكتومي و هورمون‌درماني رواج پيدا كرد.

 

جيمز اولسون، تاريخدان آمريكايي در كتاب ارزشمند خود به صورت گذشته‌نگر و با نگاهي تاريخي به بيماري سرطان سينه نگريسته است. اولسون كه استاد تاريخ يكي از دانشگاه‌هاي تگزاس است، اين كتاب را در سال 2002 نوشته است.

 

سه شنبه 30 آذر 1389  11:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها