0

جستجو در حيات وحش با موجودات رباتيك

 
daneshmandan
daneshmandan
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 2202
محل سکونت : بوشهر

جستجو در حيات وحش با موجودات رباتيك

 
دانشمندان براي درك بهتر رفتار جانوران، تلاش مي‌كنند تا ربات‌هاي داده جمع كن را بيش از پيش به ظاهر اصلي حيوانات شبيه كنند و از اين راه همتاياني هوشمند چه از نظر پوشش ظاهري و چه از نظر طرز رفتار براي نمونه‌هاي واقعي حيات وحش ايجاد كنند. با اين اوصاف، ربات‌هايي كه به لباس حيوانات مورد نظر درمي‌آيند، مي‌توانند بدون اطلاع آنها، به ثبت و ضبط جزئياتي خصوصي و ناديدني از سكونتگاه‌ها و طرز رفتار جانوران مشغول شوند؛ اطلاعاتي ارزشمند از جاهايي كه تاكنون چشم بشر به آن باز نشده است.

دانشمندان درحال حاضر با استفاده از مقلدهاي حيواني هوشمند اقدام به رمزگشايي رفتار و ارتباط جانوران مي‌كنند و اين فرآيند را براساس نحوه واكنش واقعي جانوران به رفتارهاي يك ربات مخصوص عملي مي‌سازند.

از اين ربات‌هاي حيوان نما مي‌توان به زنبورهاي عسل رباتيكي كه اكسل مايكلسون در دانشگاه ساترن دانمارك ساخته، اشاره كرد. اين زنبورهاي عسل رباتيكي، براي آزمايش فرضيه معروفي كه مدعي است زنبورها با استفاده از رقص به مراوده و برقراري ارتباط براي مسيرهاي دستيابي به گل‌ها مي‌پردازند، به كار گرفته شدند.اين آزمايش در محيط تاريك و بدون نور يك كندو صورت گرفت تا حضور اين غريبه عجيب و غريب ساير زنبورها را متوجه خود نكند. سارا پارتن، محقق كالج همپشاير نيز رباتي در هيات يك سنجاب خاكستري ساخته است كه از سيگنال‌هاي صوتي و تصويري استفاده مي‌كند تا ارتباط بين سنجاب‌هاي صحرايي واقعي را بهتر درك كند. همچنين يكي از محققان جوان دانشگاه كاليفرنيا براي مطالعه رفتار سنجاب‌ها در مواجهه با مارها و موش‌هاي صحرايي از يك سنجاب خاكي كاليفرنيايي استفاده كرد. مارمولك‌ها از ديگر حيواناتي هستند كه اشكال رباتيك آنها ساخته شده است. امليلا مارتين، استاد دانشگاه اينديانا، براي مطالعه واكنش مارمولك‌ها نسبت به جلب توجه جنس مخالف و همچنين رفتارهاي تهاجمي‌ از رباتي كه شبيه مارمولك است، استفاده مي‌كند.

توسعه ربات‌هايي در هيات جانوران براي مطالعه بهتر رفتار آنها، در حالي انجام مي‌شود كه عكس اين قضيه نيز صادق است و ربات‌هايي كه با الهام و استفاده از زيست‌شناسي جانوران ساخته مي‌شوند، براي كمك به انسان‌ها به كار مي‌روند. انسان‌ها مي‌توانند ماشين‌هايي مهندسي كنند كه با دقت شگفت‌انگيزي از زيست‌شناسي جانوران تقليد مي‌كند، اما اين ربات‌ها ويژگي مهمي‌ دارند كه در طبيعت وجود ندارد: آنها براي ما كار مي‌كنند. دانشمنداني كه رفتار و حركت جانوران را مطالعه مي‌كنند، حشرات و مرغان رباتيكي را توسعه بخشيده‌اند كه مي‌توانند هر كاري را از پايش و تجسس گرفته تا اكتشاف فضا انجام دهند: ژول بات، پاهاي ملخي ندارد ولي مي‌تواند مثل ملخ بپرد. اين ربات كروي شكل كه زاييده خلاقيت آرمور از دانشگاه باث است، مي‌تواند به خاطر اسكلت فنري سبك و قابل ارتجاع خود در ميان زمين پستي و بلندي‌هاي ناهموار بغلتد و از روي موانع كوچك بپرد. اين ربات ملخي به ريز موتورهايي متكي است كه با حركت چرخشي خود فنرها را سفت و جمع مي‌كند و با آزاد كردن آن، موجب پرتاب ربات از روي زمين تا ارتفاعي نزديك به 60 سانتي‌متر مي‌شود. قابليت مانور و دوام بالاي اين ربات جهنده، مي‌تواند آن را به طرح جالب توجهي براي ادوات سيار و گشتزن در ساير سيارات تبديل كند. در ساخت اين ربات از فناوري چاپ سريع رايانه استفاده شده كه قسمت‌هاي مختلف با چاپ شدن لايه‌اي از پلاستيك بر لايه ديگر براي ايجاد شيء 3 بعدي شكل مي‌گيرند.

دانشمنداني كه رفتار و حركت جانوران را مطالعه مي‌كنند موجودات رباتيكي را به كار مي‌گيرند تا هر كاري را از تجسس گرفته تا اكتشاف درفضا انجام دهند

ربو سويفت، نام ربات فرز و سريعي است كه با الهام از پرنده‌اي چابك به همين نام (باد خورك) كه تقريبا تمام عمرش را در پرواز مي‌گذراند، ساخته شده است. اين مرغ رباتيك در واقع يك ميكرو هواپيماي پرنده شكل با قدرت مانور و جابه‌جايي بسيار بالاست. مكانيسم ميل رابط، به خلبان اجازه مي‌دهد تا در حال پرواز حركت رفت و برگشتي سريع بال‌هاي ربات را تنظيم كند و اين عملكرد مشابه روشي است كه يك مرغ باد خورك هنگام شكار حشرات به بال‌هاي خود مي‌دهد.

طرح هندسي بادخورك رباتيك ظاهري پرنده مانند به آن داده كه براي جاسوسي پرندگان در آسمان كار تشخيص آن را دشوار مي‌كند. در حال حاضر، محققان روي تونل‌هاي باد و توسعه اين ربات براي تجميع سامانه جي. پي. اس و دوربين‌هاي حساس اضافي كار مي‌كنند تا اين مرغ رباتيك را قادر به اوج گرفتن خودكار كنند.

محققان دانشگاه واشنگتن نيز موفق شده‌اند 3 ماهي رباتيك بسازند كه مي‌توانند ضمن شنا در زير آب، با هم ارتباط برقرار كنند. اين ماهي‌هاي رباتيك كه به همتايان واقعي حيات وحش خود بسيار شبيه‌اند، براي حركت به باله‌هايشان متكي هستند. قزل‌آلاي 5 كيلويي غيرخوراكي مي‌تواند به رديابي اهداف شناور يا توده شده زير آبي همچون محدوده‌هاي آلودگي يا ماهيان دشوار براي كنترل و رديابي كمك كند. مدل‌سازي يك ربات از روي مگس خانگي كه حدود 8 ميليمتر طول دارد و عمرش به يك ماه هم نمي‌رسد، كار دشواري است، اما پس از يك دهه تلاش، محققان دانشگاه‌هاروارد موفق به توسعه ريزرباتي با كاركرد مشابه مگس شده‌اند كه با وزن 60 ميلي‌گرمي ‌و طول بال 3 سانتي‌متري، ماشين ايده‌آلي براي عمليات امداد و نجات در ميان آوار يا دستيابي به مكان‌هاي غيرقابل نفوذ براي مقاصد شناسايي محسوب مي‌شود؛ البته براي تكميل چنين ماشين پرواز كوچكي، محققان نياز به الحاق حسگرهاي همراه، كنترل‌هاي پرواز و باتري‌هايي به اين مگس رباتيك دارند. آكواژلي و ايرژلي، نام 2 رباتي‌ است كه با الهام از حركت موجدار ستاره دريايي، توليد شده‌اند.

اين ستاره دريايي رباتيك كنترل از راه دور، به يك محفظه خلا انباشته از گاز هليم ‌متكي است كه موجب شناور ماندن آن مي‌شود و نيروي حركت خود را تنها از 2 باتري تركيبي پليمري يون ليتيمي‌ مي‌گيرد و به 11 ديود نوري مادون قرمز مجهز است كه امكان ايجاد ارتباط با ساير ستاره‌هاي دريايي رباتيك و همچنين ايستگاه شارژ را فراهم مي‌كند.

توسعه مدل هوابرد اين ربات شناور، گامي ‌به سوي هوانوردي «سبك‌تر از هوا» محسوب مي‌شود كه ذهن محققان را به خود مشغول كرده است.منبع: popularmechanics

مهريار ميرنيا

سه شنبه 30 آذر 1389  11:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها