0

آموزش تهیه نسخه پشتیبان کامل (Full Backup) از تمامی بخش‌های تلفن اندروید

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

آموزش تهیه نسخه پشتیبان کامل (Full Backup) از تمامی بخش‌های تلفن اندروید

Full Backup

اطلاعات موجود در گوشی موبایل شامل چندین شاخه‌ی مختلف از جمله یادداشت‌ها، شماره‌ها، برنامه‌ها و ... است که تهیه‌ی فایل پشتیبان و انتقال آن‌ها به یک رام یا حتی گوشی جدید، یکی از مهم‌ترین چالش‌های کاربران موبایل به حساب می‌آید. با زومیت همراه باشید.

 

همانطور که گفته شد موارد قابل انتقال در این مواقع، شامل چند شاخه‌ی کلی است که متناسب با سطح استفاده‌ی کاربران، ممکن است برخی از آن‌ها، یا تمام آن‌ها نیاز به پشتیان‌گیری داشته باشند. این شاخه‌ها عبارتند از:

۱.برنامه‌ها (تنها فایل نصبی)
۲. برنامه‌ها (دیتا و تنظیمات آن‌ها)
۳. شماره تلفن‌ها
۴. پیامک‌های گوشی
۵. لیست تماس‌ها
۶. تنظیمات گوشی مانند رمز وای‌فای، تصویر زمینه و...

در واقع در هنگام تعویض گوشی یا رام، به جز موارد بالا، مورد دیگری برای از دست رفتن وجود نخواهد داشت و اگر در پشتیبان‌گیری از آن‌ها دقت لازم را به خرج دهید، می‌توانید تمامی اطلاعات فعلی خود را، در رام یا گوشی جدید خود نیز داشته باشید. برای هر یک از موارد بالا، اپلیکیشن‌های بخصوصی ساخته و منتشر شده که به راحتی می‌تواند از شاخه‌ی مورد فعالیت خود، فایل پشتیبان تهیه کند. اما به لطف اپلیکشین فوق‌العاده‌ای با نام GoBackup، تنها با نصب یک برنامه قادر به تهیه‌ی فایل پشتیبان از تمامی موارد ذکر شده خواهید بود.

تذکر: تعداد بسیار اندکی از کاربران معتقدند که فایل پشتیبان تهیه شده توسط GoBackup تنها در همان رام قابل بازگشت خواهد بود. به این معنا که اگر شما هنگام تهیه‌ی این فایل پشتیبان، در رام رسمی گوشی خود باشید، در هنگام بازگردانی آن‌ها در رام‌های دیگر مانند سایانوژن با Error مواجه خواهید شد. البته تست این موضوع چندان آسان نیست و به همین دلیل هیچ تاییدی از آن در فروم‌های مختلف وجود ندارد. با این حال اگر اطلاعاتتان فوق‌العاده برایتان مهم است، پیشنهاد می‌کنیم از روش‌های دیگری که در ادامه‌ی مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت نیز برای تهیه‌ی فایل پشتیبان استفاده کنید.

معرفی

اپلیکیشن GoBackup که از لینک‌های انتهایی مطلب قابل دریافت است، در اولین ورود، محیطی مانند عکس زیر را به شما نمایش خواهد داد. ابتدا به معرفی کلی بخش‌های این اپلیکیشن خواهیم پرداخت.

gobi1

در تب اول یعنی Local Backup، سه ابزار اصلی با عناوین "پشتیبان‌گیری یا بازگردانی"، "مدیریت فایل‌های پشتیبان (حذف یا ...)" و "پشتیبان‌گیری زمانبندی شده" وجود دارند. گزینه‌ی Backup Managment به شما امکان مشاهده‌ی تعداد بکاپ‌های تهیه شده، و امکان حذف یا مدیریت آن‌ها را خواهد داد به این صورت که می‌توانید با مراجعه به این بخش، فایل‌های پشتیبان قدیمی‌تر را حذف کنید. گزینه‌ی Schedule Backup نیز به شما این قابلیت را می‌دهد تا با مشخص کردن یک بازه‌ی زمانی (برای مثال هر هفته یک بار)، از گوشی شما فایل پشتیبان تهیه شود. اگر اطلاعات موجود در گوشی از اهمیت بسیار بالایی برای شما برخوردارند، می‌توانید از این بخش استفاده‌های مفیدی کنید.

 cloud

تب دوم که با عنوان Cloud Backup مشخص شده است، مربوط به پشتیبان‌گیری در فضای ابری است که یکی از ویژگی‌های خارق‌العاده‌ی Go‌Backup است و به شما این امکان را می‌دهد تا با تهیه‌ی فایل پشتیبان بر روی سرویس‌های ابری، همیشه و همه‌جا به فایل‌های خود دسترسی داشته باشید و حتی در صورت حذف اتفاقی آن‌ها از حافظه‌ی موبایل، همچنان از ماندگاری فایل‌های خود در سرویس‌های ابری اطیمنان خاطر داشته باشید. با وجود آنکه محدودیت‌های حجمی و سرعتی در اینترنت داخل کشور ممکن است استفاده از این بخش را سخت کند، اما همچنان می‌توانید به عنوان مکانی آنلاین و امن برای ذخیره‌ی شماره‌ها یا پیامک‌های خود از آن استفاده کنید.

freez

تب سوم نیز مربوط به غیرفعال کردن (Freeze) برنامه‌ها است که وجود آن در این اپلیکیشن، آن را به رقیبی سرسخت و قدرتمند برای اپلیکیشن محبوب TitaniumBackup تبدیل کرده است.

 توسط این برنامه، قادر خواهید بود تا از تمامی بخش‌های گوشی فایل پشتیبان تهیه کنید. به نوعی همین یک برنامه، برای انتقال تمامی اطلاعات فعلی خود به رام یا گوشی جدید کافی خواهد بود که البته بدیهی است که دسترسی روت یکی از پیش‌نیازهای آن خواهد بود.
 

آموزش پشتیبان گیری

gobi1

با کلیک روی گزینه‌ی New Backup در تب اول، با انواع روش‌های پشتیبان‌گیری و بخش‌های مختلف آن مواجه خواهید شد. همانطور که مشاهده می‌کنید شاخه‌های اصلی (تصویر بالا) و زیرشاخه‌های آن (تصویر پایین) مشخص شده‌اند.

g1

شاخه‌ی User Data‌: این بخش مربوط به پشتیبان‌گیری اطلاعات اصلی کاربران است. در این بخش می‌توانید به صورت جداگانه به تهیه‌ی فایل پشتیبان از شماره‌ها، پیامک‌ها، لیست تماس‌ها، و بوکمارک‌های مرورگر بپردازید. با کلیک روی هر گزینه به صفحه‌ی مخصوص به آن منتقل خواهید شد، و با انتخاب گزینه‌ی Backup، عملیات تهیه‌ی فایل پشتیبان شروع به کار خواهد کرد.

شاخه‌ی System Setting: در این بخش تنظیمات سیستمی همچون رمز وای‌فای، تصویر پس‌زمینه‌ی گوشی، رینگتون‌های استفاده شده در موبایل، و تنظیماتی که برای لانچر گوشی اعمال کرده‌اید، قابل پشتیبان‌گیری خواهند بود.با استفاده از این بخش می‌توانید در عرض یک ثانیه، محیط رام جدید را، همانند رام فعلی خود کنید.

شاخه‌ی User Application: این بخش را می‌توان بخش اصلی این اپلیکیشن دانست که مربوط به پشتیبان‌گیری از برنامه‌های نصب شده در گوشی به همراه دیتای آن‌ها است. البته همان‌طور که از عنوان این شاخه نیز مشخص است، در این بخش تنها اپلیکیشن‌هایی که خود شما اقدام به نصب‌شان کرده‌اید قابل مشاهده خواهند بود. با کلیک روی هر برنامه، به صفحه‌ی دیگری منتقل خواهید شد در در آن بخش علاوه بر گزینه‌ی آبی رنگ Backup، گزینه‌ی دیگری وجود دارد که مشخص می‌کند فایل پشتیبان، تنها شامل فایل نصبی اپلیکیشن باشد، یا دیتا و تنظیمات آن نیز همزمان با آن پشتیبان‌گیری شود. دیتای اپلیکیشن‌ها شامل مواردی همچون "تنظیمات و اطلاعات برنامه‌ها (مانند یادداشت‌های موجود در یک برنامه)" یا "سیو و رکورد بازی‌ها" خواهد بود.

شاخه‌ی System Application: اپلیکیشن‌های سیستمی که از قبل در گوشی موجودند مانند Google Play Store و ...، در این بخش قرار دارند و در صورت تمایل می‌توانید مانند بخش قبل، به پشتیبان‌گیری از آن‌ها بپردازید. در صورتی که یادداشت‌های خود را در اپلیکیشن یادداشت‌برداری پیش‌فرض گوشی ذخیره کرده باشید، می‌توانید توسط پشتیبان‌گیری از آن در این بخش، یادداشت‌های خود را نیز ذخیره کنید.

توجه : در صورتی که از اپلیکیشن یادداشت‌برداری پیش‌فرض گوشی برای ثبت یادداشت‌هایتان استفاده کرده باشید، بازگردانی آن تنها در همین رام ممکن خواهد بود. چراکه در رام‌های دیگر، اپلیکیشن‌های پیش‌فرض یادداشت متفاوت هستند.

روش دوم (بدون نیاز به روت)

همان طور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، اگر قصد تعویض ریشه‌ای یک رام (برای مثال از رام رسمی به سایانوژن) را دارید، بهتر است برای اطمینان از روش‌های زیر نیز استفاده کنید. اپلیکیشن به کار رفته برای این روش، Super‌Backup نام دارد که از لینک‌های انتهای متن قابل دانلود خواهد بود.

۱. برنامه‌ها (تنها فایل نصبی)

 

s1

 


این بخش از این اپلیکیشن خارق‌العاده وظیفه‌ی تهیه‌ی مجدد فایل APK از برنامه‌های نصب شده در گوشی را دارد. پیشنهاد می‌کنیم تا در هنگام تعویض یک رام، این اپلیکیشن را نصب کرده و با انتخاب تمام برنامه‌ها، یک پشتیبان کلی از برنامه‌ها و بازی‌های نصب شده در گوشی را داشته باشید.

۲. پیامک‌های گوشی

 

s2

 بخش مربوط به پیامک‌های این پلیکیشن‌ یکی از محبوب‌ترین و بی نقص ترین ابزارهای موجود در این زمینه است که به کمک آن می‌توانید بدون محدودیت در تعداد پیامک ها، به تهیه‌ی فایل پشتیبان از آن‌ها بپردازید. تنها با یک کلیک فایل پشتیبان پیامک‌ها تهیه خواهد شد و در رام جدید نیز، با نصب آن و کلیک روی گزینه‌ی Restore، تنها در عرض چند ثانیه پیامک‌های شما به گوشی باز خواهند گشت.

۳. شماره تلفن‌ها

 

s3

 


بخش دیگر اپلیکیشن SuperBackup نیز به شماره ها اختصاص دارد. البته این بخش در اکثر گوشی‌های هوشمند به طور پیش فرض نیز در نظر گرفته شده است به طوری که نیازمند اپلیکیشن‌های جانبی نخواهد بود و کافیست به اپلیکیشن Phonebook یا Contact گوشی مراجه کنید و از بخش منوی سه نقطه، گزینه‌ی Export To SD Card را انتخاب کنید. بعد از اتمام عملیات پشتیبان گیری، آدرس محل ذخیره‌ی فایل نمایش داده خواهد شد. این فایل را به مکانی امن یا در مموری کارت منتقل کنید.

۴. لیست تماس‌ها

s4

لیست تماس‌ها نیز با وجود آنکه کمتر کاربرای به پشتیبان گیری آن اهمیت می‌دهد، در این اپلیکیشن گنجانده شده است و با کمک آن می‌توانید از این بخش گوشی خود نیز بکاپ بگیرید.

روش سوم (نیازمند روت)

برنامه‌ها (دیتا و تنظیمات آن‌ها):

 

tita

 


برای این بخش نیز بهترین انتخاب موجود، اپلیکیشن TitaniumBackup است که لینک دانلود آن در انتهای مطلب قرار گرفته است. این اپلیکیشن به آسانی هر چه تمام‌تر، و بدون کوچکترین مشکلی، اقدام به تهیه‌ی فایل پشتیبان از دیتا‌ها خواهد کرد که این فایل‌ها، در هر رام یا گوشی موبایلی قابل بازیابی خواهند بود. کافیست بعد از نصب این اپلیکشین، روی برنامه‌ی مورد نظر کلیک و گزینه‌ی Backup را انتخاب کنید. برنامه به همراه دیتای آن در گوشی شما ذخیره خواهد شد و در هنگام بازیابی آن، دیتای برنامه نیز بازگردانده خواهد شد. عدم وجود قابلیت پشتیبان‌گیری از شماره‌ها، لیست تماس و ... و همچنین عدم خروجی APK از برنامه‌ها، باعث قرار گرفتن این اپلیکیشن در رتبه‌ی سوم، و تنها برای دیتای برنامه‌ها شده است.

دانلود اپلیکیشن GoBackup

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 

دانلود اپلیکیشن SuperBackup

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور


دانلود اپلیکیشن TitaniumBackup

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394  6:04 PM
تشکرات از این پست
ria1365
دسترسی سریع به انجمن ها