0

۱۰ تکنولوژی سبز که می توانند کره زمین را متحول نمایند

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

۱۰ تکنولوژی سبز که می توانند کره زمین را متحول نمایند

۱۰ تکنولوژی سبز که می توانند کره زمین را متحول نمایند

دیجیاتو؛در دورانی که خشک سالی موج می زند و مشکلاتی نظیر تغییرات آب و هوایی و کمبود غذا گریبان بشر را گرفته است، پیشگامان و حامیان محیط زیست به نیروهای دیگر فعال در این حوزه پیوسته اند تا به واسطه پیشرفت های تکنولوژیکی حاصله، وخیم ترین مشکلات جهانی را از میان بردارند.

در این مطلب در نظر داریم شما را با ده فناوری مختلفی که از پتانسل کافی برای متحول نمودن این سیاره مصرف گرا برخوردارند آشنا نماییم. برخی از این فناوری ها هم اکنون در دست ساخت قرار دارند و برخی دیگر هم احتمالا جای پای بزرگ تری را در جوامع پیدا خواهند کرد، با این همه، اغلب آنها راهکارهایی قابل توجه برای مقابله با تهدیدات پیش روی جهان هستند.

 کشاورزی عمودی

r-VERTICAL-FARM-large570

آینده کشاورزی مدرن می تواند در داخل فضاهای بسته شکل بگیرد؛ در چنین آینده ای گیاهان بدون نیاز به خاک و در مقیاس های گسترده در مزارع عمودی کشت می یابند که در واقع ساختمان هایی چند طبقه هستند و نور خود را از منابع مصنوعی دریافت می کنند. در این روش، گیاهان به مراتب سریع تر از روش های طبیعی و به صورت طبقه ای رشد می یابند.

برخی از کارشناسان پیش بینی کرده اند که این تکنولوژی جدید می تواند تا سال ۲۰۵۰ میلادی به امری عادی بدل گردد و در عین حال کشت بذر در مزارع افقی به ندرت رخ خواهد داد و رشد بدون توقف جمعیت نیاز به غذا را بیش از هر زمان دیگری بالا می برد.

مزارع عمودی در کوتاه مدت می توانند تا ۱۰۰ برابر بهره وری بیشتری در قیاس با زمین های کشاورزی معمولی داشته باشند و باید بدانید که کلیه محصولات این مزارع به خاطر ماهیت محیطی که در آن قرار دارند به صورت کاملا طبیعی پرورش می یابند.

خاکسپاری سبز

r-CEMETERY-GRASS-large570

انسان تا زمانی که زنده است می تواند تا هر اندازه که می خواهد سبز باشد و از محیط زیست خود حفاظت کند اما زمانی که چشم خود را از این دنیا فرو می بندیم و به دنیای دیگری هجرت می کنیم چه؟ دفن ما چه تاثیری بر محیط پیرامونمان خواهد داشت؟

به تازگی بازار جدیدی برای تدفین پایدار شکل گرفته که با روش های مرسوم مملو از تصاعدات کربنی و شیمیایی به مقابله می پردازد و از مواد تازه ای در آن بهره گرفته می شود که تدریجا به طور کامل تجزیه می شوند.

سیستم های روشنایی بهتر

r-LED-LIGHTING-large570

در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجهی در سیستم های روشنایی ساخت بشر رخ داده است. برای نمونه دولت ایالات متحده آمریکا استفاده از لامپ های پرمصرف را از ابتدای سال ۲۰۱۴ میلادی ممنوع اعلام کرد و در عوض شهروندان خود را به استفاده از LEDهای فلورسنت جمع و جور تشویق نمود.

اما نکته جالب و البته هیجان انگیز در رابطه با این لامپ ها موارد استفاده از آنهاست. در مناطق رو به توسعه آفریقا، از لامپ های LED به عنوان ابزاری بالقوه برای مبارزه با بیماری مرگبار مالاریا استفاده می شود. نسل تازه فناوری های LED همچنین در کشاورزی عمودی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کمپوست گسترده

r-COMPOSTING-large570

حجم موادی که همه ساله توسط آمریکایی ها دور ریخته می شود بسیار بالاست و در این کشور، هر فرد به طور متوسط در حدود ۲ کیلو گرم زباله در روز تولید می کند که تنها یک سوم این میزبان بازیافت می گردد.

اما سازمان حفاظت از محیط زیست این کشور برآورد کرده که دست کم ۷۵ درصد از این زباله ها قابلیت بازیافت و استفاده در تاسیسات ساخت کمپوست (ترکیبی از ضایعات مواد خوراکی و زباله هایی است که از راه تجزیه هوازی به خاک سیاه و سفید دگرگون می گردند) را دارند و برای این منظور لازم است که آزادی عمل مردم در دور ریختن مواد مختلف تا حدود زیادی کم شود.

در همین راستا شهرهای مختلف این کشور برنامه های بلند مدتی را برای بازیافت و ساخت کمپوست تعریف کرده اند تا از حجم مواد زاید تولیدی خود بکاهند و بقایای مواد غذایی خود را از مناطق مسکونی دور نگه دارند. برای نمونه اوایل امسال بود که ریختن غذا و مواد غذایی در سطل های زباله سیاتل ممنوع اعلام گردید.

باتری ها

r-TESLA-BATTERIES-large570

ایلان ماسک مدیر عامل تسلا چندی پیش از طرح های این شرکت برای ساخت یک کارخانه عظیم الجثه تولید باتری در سال ۲۰۱۷ میلادی خبر داد که قرار است برای ماشین های برقی باتری های لیتیومی یونی بسازد (تا ۵۰۰ هزار عدد در سال).

این شرکت همچنین از راه اندازی خط تولید جدید باتری های قابل شارژ خود خبر داد که انرژی های خورشیدی را برای استفاده در منازل و محیط های کاری در خود ذخیره خواهند کرد و برخی آنها را آی پد صنعت ذخیره سازی انرژی خوانده اند.

انرژی های تجدیدپذیر در منازل

<> on February 26, 2015 in San Rafael, California.

زمانی که حرف از انرژی های تجدیدپذیر به میان می آید بسیاری به یاد انرژی خورشیدی می افتند که هزینه تهیه آن روز به روز کمتر می شود و نصب پنل های دریافت آن روی سقف منازل این روزها ارزان تر از هر زمان دیگری است.

گفتنی است که از سال ۱۹۷۰ میلادی تا کنون هزینه استفاده از انرژی خورشیدی از ۱۵۰ دلار بابت هر وات به کمتر از ۶۰ سنت برای هر وات رسیده.

اما ایالات متحده آمریکا هنوز هم از لحاظ پیشرفت در این زمینه پشت سر دیگر کشورها قرار دارد. تا کنون ۶۰۰ هزار خانه و شرکت در این کشور اقدام به نصب پنل های خورشیدی کرده اند اما کشورهایی نظیر آلمان پوشش دهی بهتری از این لحاظ دارند. این کشور در سال گذشته میلادی به نقطه ای رسید که در حدود ۷۵ درصد از کل میزان انرژی مورد نیازش را از منابع تجدیدپذیر تهیه کرد.

تولید برق از طریق بادگیرهای کنار دریا

Offshore Wind

یکی از منابع مهم تامین انرژی های تجدیدپذیر بادی است که در مناطق ساحلی می وزد؛ توربین هایی که درست در کنار دریاها نصب می گردند قادرند برق را به شیوه ای سبز و کاملا سازگار با محیط زیست تولید کنند.

نخستین توربین های بادی در قالب پروژه Cape Wind در مناطق ساحلی ایالات متحده آمریکا نصب شدند. اما این پروژه چند میلیارد دلاری با مشکلات زیادی برای تامین بودجه روبرو بود و آینده آن هم در هاله ای از ابهام قرار دارد. در این حوزه نیز کشورهای دیگر عملکرد بهتری را از خود نشان داده اند و اسکاتلند یکی از پیشرو ترینشان است.

راکت های چند بار مصرف

US-SPACE-SPACEX

اسپیس اکس یکی دیگر از شرکت های تحت مدیریت ایلان ماسک است که با ساخت راکت های چند بار مصرف توانست اکتشافات فضایی را وارد مرحله تازه ای از پیشرفت کند.

راکت هایی که برای انجام ماموریت های فضایی مورد استفاده قرار می گیرند بیش از اندازه گران هستند و مدت هاست که ماسک ایده استفاده از انواع چندبار مصرف آنها را مطرح کرده و مدعی شده که ساخت این راکت ها می تواند هزینه سفرهای فضایی را به یک صدم میزان فعلی کاهش دهد.

این شرکت در سه پرواز آزمایشی نخست خود با مشکلاتی روبرو بود اما تردیدی نیست که با گذشت زمان از حجم مشکلات پیش روی آن کاسته شده و موفقیت های بیشتری در این حوزه حاصل می گردد.

کشت گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی

Ethanol Corn Shortage

خشکسالی در بخش هایی از ایالات متحده آمریکا از جمله کالیفرنیا ادامه دارد و بسیاری از کشاورزان نگران آینده مبهم مزارع آبی شان هستند. همین مساله مقامات آمریکایی را بر آن داشت تا از حجم جیره تعیین شده برای خانوارها بکاهند اما حتی اقداماتی از این دست هم نتوانست تاثیری قابل توجه بر صنعت کشاورزی این کشور و کم شدن اثرات زیان بار خشکسالی بگذارد.

خودروهای سبز

US-JAPAN-ABE-TESLA

بسیاری دوست دارند که به جای ماشین های بنزین سوز، سوار یکی از خودروهای مدل اس تسلا شوند. اما برچسب قیمت ۷۰ هزار دلاری این اتومبیل خیلی ها را از فکر کردن در این رابطه منصرف می کند.

در همین راستا این شرکت در ماه می فروش خودروهای الکتریکی کار کرده را آغاز کرد تا خرید آن برای علاقمندان آسان تر شود و کمپانی های دیگر نیز اعلام کرده اند که به زودی به این طرح می پیوندند.

تسلا اعلام کرده که امکان دسترسی شرکت های دیگر به پتنت های خود را فراهم خواهد کرد تا اتومبیل های سازگار با محیط زیست بیشتری ساخته شوند و شرکت BMW نیز اظهار داشته که کار ساخت ماشین های برقی با قیمت پایه ۳۰ هزار دلار را آغاز کرده است.

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394  8:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها