0

چگونه حریم خصوصی خود را در وایبر حفظ کنیم؟

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

چگونه حریم خصوصی خود را در وایبر حفظ کنیم؟

ایرانی‌ها بزرگترین کاربران وایبر در جهان به‌شمار می‌آیند. این موضوع اولین‌بار توسط «الکسا» یکی از معتبرترین مراکز امتیازدهی به سایت‌های اینترنتی منتشر شد. تعداد کاربران این شبکه اجتماعی بنا به گفته مسئولان کشور حدود ٩,٥‌میلیون نفر است. ضریب نفوذ ٥٥‌درصدی اینترنت در ایران و کاربران فعال آن، درحال‌حاضر کشور را به‌عنوان بزرگترین بازار اینترنتی خاورمیانه معرفی کرده است. براساس آمار منتشر شده توسط الکسا، آمریکایی‌ها با اختلاف زیاد، رتبه دوم کاربران وایبر را به‌خود اختصاص می‌دهند. اما برای بهره‌مند شدن از تمام امکانات این اپلیکیشن پرطرفدار و محبوب ارتباطی نیاز است تا جزییات بیشتری از آن بدانید. جزییاتی مانند این‌که شما با استفاده از وایبر می‌توانید زیر ذره‌بین مخاطبانتان قرار بگیرید.

به‌عنوان مثال، حتی اگر پاسخی به پیام دوستان‌تان ندهید آنها می‌توانند بفهمند پیام‌شان را خوانده‌اید یا نه؟! چه زمان آنلاین می‌شوید و از کجا برایشان پیام ارسال می‌کنید. غیر از این شماره و عکس شما در گروه‌های مختلف قابل‌نمایش است و این موضوع می‌تواند مزاحمت‌های زیادی برایتان ایجاد کند. برای این‌که بتوانید از اپلیکیشن محبوب‌تان استفاده کنید اما حریم خصوصی‌تان را نیز کنترل کنید، راهکارهای خاصی وجود دارد که بهتر است جزییات آن را بدانید. علاوه‌بر این شما باید بدانید که عده‌ای از کاربران می‌توانند اطلاعات مکانی جعلی برایتان ارسال کنند یا این‌که چطور می‌توانید از شر گروه‌های شلوغ و مخاطبان پرحرف وایبر رها شوید؟ در این گزارش مهم‌ترین نکات و ترفندهای استفاده از وایبر را برایتان آورده‌ایم.

مزاحمان را به لیست‌سیاه بفرستید
اگر می‌خواهید از شر مزاحمان وایبر راحت شوید، می‌توانید آنها را در لیست‌سیاه بگذارید. با این کار آنها دیگر نمی‌توانند پیام متنی برایتان ارسال کنند یا با شما تماس بگیرند. برای بلاک‌کردن (مسدود کردن) فرد، صفحه گفت‌وگو با او را باز کنید. از سمت‌راست صفحه را به چپ بکشید. بالای صفحه تصویر ٣ مربع‌کوچک را مشاهده می‌کنید که به صورت عمودی ردیف شده‌اند. با لمس این تصویر منویی باز می‌شود که در آن دو گزینه حذف و مسدود کردن دیده می‌شود. با انتخاب گزینه مسدود کردن، شماره تلفن موردنظرتان وارد لیست سیاه می‌شود.

اگر تصمیم دارید شماره‌ای را از لیست سیاه خارج کنید به صفحه اصلی وایبر بروید یعنی جایی که گفت‌وگوهای شما نمایش داده می‌شود. پایین صفحه، سمت راست ٣ خط دیده می‌شود که زیر هم قرار گرفته‌اند. با لمس این تصویر وارد منویی می‌شوید که گزینه settings یا تنظیمات در آن وجود دارد. در صفحه تنظیمات به گزینه دیگری برمی‌خورید با عنوان privacy یا حریم‌خصوصی. در این بخش گزینه block list یا لیست‌مسدودی‌ها را انتخاب کنید. شماره موردنظرتان را یافته و دکمه unblock یا رفع انسداد را که مقابل آن شماره قرار دارد، لمس کنید.

اعلان‌های پردردسر و شلوغ را خاموش کنید
در چند گروه عضو هستید و ارسال پیام‌های متعدد در این گروه‌ها کلافه‌تان کرده است. اگر می‌خواهید وایبر ارسال این پیام‌ها را به شما اطلاع ندهد، می‌توانید کل یا بخشی از این موضوع را مدیریت کنید.

اگر تصمیم ندارید به کل اعلان پیام‌ها را خاموش کنید و وارد جزییات تنظیم آن شوید، وارد گزینه settings یا تنظیمات شوید. در منوی تنظیمات گزینه Notifications یا اعلان‌ها را انتخاب کنید. به این ترتیب وارد منوی این گزینه می‌شوید. با حذف تیک Show message preview پیش‌نمایش پیام‌های دریافتی در نوار بالای گوشی‌تان نمایش داده نمی‌شود.

اگر گزینه contact joined viber را غیرفعال کنید دیگر نمی‌توانید از حضور آشنایان تازه پیوسته‌تان به وایبر خبردار شوید.

new message pop Up امکانی را برای شما فراهم می‌آورد که هنگام دریافت پیام جدید، پنجره‌ای با دکمه و کادر پاسخگویی برایتان نمایش می‌دهد. اگر نمی‌خواهید به این پیام‌ها به صورت فوری جواب دهید، می‌توانید تیک این گزینه را بردارید.

Lightscreen for messages با روشن و خاموش‌کردن صفحه نمایش شما را از دریافت پیغام جدید در وایبر آگاه می‌کند. می‌توانید برای صرفه‌جویی در مصرف باتری گوشی‌تان هم که شده، این گزینه را غیرفعال کنید.

اگر تصمیم دارید به کل از دست اعلان‌های وایبر خلاص شوید راهکاری در جایی خارج از این برنامه گنجانده شده است، از منوی تنظیمات گوشی‌تان به قسمت Application یا مدیریت برنامه‌های کاربردی بروید و در لیست نرم‌افزارهای خود وایبر را پیدا کنید، پس از لمس گزینه وایبر، در صفحه باز شده، تیک Show notifications را بردارید.

از زیر ذره‌بین وایبر فرار کنید!
کاربران وایبر می‌توانند بفهمند شما پیغامی را خوانده‌اید یا نه؟! حتی اگر به آن پیغام جواب ندهید. آنها می‌توانند از آنلاین بودن شما و همین‌طور مکانی که در آن قرار گرفته‌اید باخبر شوند. اگر دوست ندارید تا این اندازه زندگی شخصی‌تان زیر ذره‌بین برود، می‌توانید تمام این گزینه‌ها را غیرفعال کنید.
برای این‌که دیگران متوجه نشوند پیغامی را خوانده‌اید به بخش settings بروید و سپس وارد قسمت Privacy یا حریم‌خصوصی بشوید و از آن‌جا تیک گزینه send seen status یا ارسال وضع مشاهده پیام را بردارید.  اگر می‌خواهید بی‌سروصدا آنلاین شوید و پیغام‌هایتان را چک کنید در همین قسمت حریم خصوصی گزینه   share online status را پیدا کنید و تیک کنار آن را غیرفعال کنید.

 وقتی در محیط گفت‌وگوی وایبر تایپ می‌کنید، یک آیکون کوچک در کنار نوشته‌تان ظاهر می‌شود که به نوک پیکان شباهت دارد. اگر این آیکن پررنگ یا به رنگ بنفش باشد به این معنی است که موقعیت مکانی شما برای مخاطب‌تان فاش می‌شود. مخاطب شما می‌تواند با ضربه‌زدن روی این آیکون موقعیت شما را از روی نقشه گوگل متوجه شود. برای غیرفعال کردن آن می‌توانید روی همین آیکون یک ضربه بزنید. وقتی آیکون بی‌رنگ یا کمرنگ می‌شود به معنی غیرفعال بودن آن است. یک راه بهتر و مطمئن‌تر این است که به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید و از آن‌جا ویژگی Location را غیرفعال کنید.

فریب مکان نماهای جعلی را نخورید
اگر خود شما تلاش دارید موقعیت یکی از مخاطبانتان را شناسایی کنید، زیاد هم به برنامه‌های موقعیت‌یاب دل‌خوش نکنید زیرا تعدادی نرم‌افزار وجود دارد که می‌تواند موقعیت جعلی ایجاد کند. Fake GPS Location یکی از این نرم‌افزارهاست که می‌تواند مطابق با فرمان کاربر خود موقعیت جعلی برای او ایجاد کند.

ارسال تصاویر و ویدیو بدون نیاز به مصرف حجمی اینترنت
در صورتی که بخواهید برای ارسال تصاویر و ویدیوهایتان روی گالری دستگاهتان حساب کنید باید حجمی از اینترنت مصرفی خود را برای آپلود شدن آن هدر بدهید. این در شرایطی است که اگر تصاویر و ویدیوهای انتخابی خود را از بین محتوای ارسال شده از طریق سایر کاربران وایبر انتخاب کنید و آن را با گزینه ارسال از طریق وایبر بفرستید، حجم اینترنتی شما مصرف نخواهد شد. این موضوع به آن خاطر است که این تصاویر قبلا روی سرور وایبر آپلود شده است و نیازی به آپلود مجدد آنها و در نتیجه مصرف حجم اینترنت وجود ندارد.

استفاده همزمان از وایبر با دو سیم‌کارت
برنامه وایبر تنها از یک سیم‌کارت پشتیبانی می‌کند و این موضوع برای بسیاری از افراد که دارای دو سیم‌کارت هستند، خوشایند نیست. برای این‌که بتوانید به صورت همزمان از دو سیم‌کارت‌تان در اپلیکیشن وایبر استفاده کنید در درجه اول نیازمند دسترسی روت روی گوشی‌تان هستید. پس از روت‌کردن، برنامه ٢Lines for viber را نصب کنید. پس از نصب و اجرای برنامه با جمله‌ای با این مضمون روبه‌رو می‌شوید: This app requires Root access با کلیک روی این عبارت برنامه اجازه دسترسی به روت می‌دهید. پس از آن برنامه از شما می‌خواهد شماره دوم خود را وارد کنید تا بتوانید همزمان از دو سیم‌کارت‌تان در اپ وایبر  استفاده کنید.

یک شنبه 20 اردیبهشت 1394  12:43 PM
تشکرات از این پست
ria1365
دسترسی سریع به انجمن ها