0

اوباما در نشست با اعراب قصد تکذیب ستایش خود از ایران را دارد؟

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

اوباما در نشست با اعراب قصد تکذیب ستایش خود از ایران را دارد؟

 

اخبار,اخبارسیاست  خارجی,توافق لوزان

نمایندگان گروه 1+5 و ایران دیروز نشست های خود را به منظور نگارش پیش نویس توافق نهایی آغاز کردنده اند. اوباما امید داشت متن نهایی توافق را به سران کشورهای حاشیه خلیج [فارس] ارائه کند و آنان را متقاعد کند پذیرفتن آن به مصلحت کشورهایشان است و برای ترویج توافق از آنان درخواست کمک کند.

الرای نوشت:  نمایندگان گروه 1+5 و ایران دیروز نشست های خود را به منظور نگارش پیش نویس توافق نهایی آغاز کردنده اند. اوباما امید داشت متن نهایی توافق را به سران کشورهای حاشیه خلیج [فارس] ارائه کند و آنان را متقاعد کند پذیرفتن آن به مصلحت کشورهایشان است و برای ترویج توافق از آنان درخواست کمک کند.

به گزارش  «تیک»، اما روند نگارش متن نهایی به نظر می رسد پیچیده تر از پیش بینی رئیس جمهور آمریکا است. او اوایل ماه گذشته، بلافاصله پس از توافق لوزان برای پیشبرد توافق نهایی و متقاعد کردن ایرانی ها درباره فواید توافق در صورت موافقت از جمله پذیرش رهبری خاورمیانه از سوی ایران و باز گذاشتن دست این کشور در عراق، سوریه و یمن، تبلیغات سیاسی رسانه ای خود را آغاز کرد.

همچنان اعتقاد دارد می تواند از این مانع فنی با فراهم کردن تایید سیاسی عبور کند. او به نزدیکان خود گفته است اگر کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] در کمپ دیوید با توافق موافقت کنند، مخالفت با آن برای بسیاری دشوار خواهد شد.

در شرایط عدم دسترسی به متن توافق مورد نظر با ایران انتظار می رود اوباما در برابر سران خلیج [فارس] به تکرار سخنان خود در طول ماه های گذشته بپردازد، با این مضمون که توافق با ایران مانع ساخت سلاح هسته ای از سوی این کشور می شود، سیستم نظارتی سختی را بر تاسیسات هسته ای این کشور اعمال می کند و اعمال دوباره تحریم ها در صورت عدم پایبندی ایران به بندهای توافق امکان پذیر است.

از آنجا که تکرار سخنان همیشگی اوباما برای سران شورای همکاری ارزش برگزاری اجلاس ندارد و از آنجا که احتمالا متن توافق نهایی تا زمان برگزاری اجلاس _ چهاردهم ماه جاری_ آماده نمی شود، آمریکایی ها باید برای به دست آوردن دوستی و تایید توافق با ایران از سوی سران شورای همکاری به جستجو برای تضمین هایی که می توانند ارائه کنند، بپردازند.

در همین راستا، دو وزارتخانه دفاع و امور خارجه با شورای امنیت ملی این کشور مجموعه دیدارهایی با کارشناسان نزدیک به خود برگزار کردند."واشنگتن چگونه می تواند در مقابل تایید توافق با ایران به کشورهای حاشیه خلیج [فارس] پاداش دهد؟" نهادهای آمریکایی مذکور این پرسش را از کارشناسان پرسیدند. تمام پاسخ ها به اتفاق آراء بر ضرورت ارائه تضمین های امنیتی به کشورهای حاشیه خلیج [فارس] تاکید داشت که براساس آن آمریکا متعهد می شود هر گونه توافق با ایران به ضرر آنان و یا به ضرر امنیت و یا ثبات در کشورهای آنان نیست.

اما کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] اساسا روابط نظامی ویژه ای با آمریکا دارند و آمریکا در سال های 2002 و 2004 اعلام کرد کشورهای بحرین و کویت به علت میزبانی از پایگاه ها ونیروهای آمریکایی دو متحد اصلی این کشور خارج از پیمان ناتو می باشند. قطر نیز میزبان مقر "فرماندهی مرکزی" ارتش آمریکا است و عربستان سعودی تفاهم نامه های امنیتی و نظامی گسترده ای با آمریکا دارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هنگام سفر به ریاض در ماه مارس به شورای همکاری وعده داد به منظور کاهش هر گونه نگرانی کشورهای حاشیه خلیج [فارس] از احتمال ساخت سلاح اتمی از سوی ایران چتر حمایت هسته ای آمریکا شامل این کشورها می شود.

یکی از کارشناسانی که در دیدارهای وزارت دفاع شرکت داشت به روزنامه "الرای" گفت مسوولان دولت از کارشناسان درباره اقداماتی که آمریکا می تواند برای اطمینان بخشی به کشورهای حاشیه خلیج [فارس] در برابر گسترش نفوذ ایران انجام دهد، نظر واحدی مشاهده نکرد.

" بسیاری از ما به مسوولان گفتیم موضوع تنها توافق های نظامی و یا سلاح های پیشرفته نیست بلکه نگرانی کشورهای حاشیه خلیج [فارس] نسبت به طرفداری آشکار دولت از ایران است. رئیس جمهور آمریکا نمی تواند بگوید ایران کشوری شایسته برای رهبری منطقه است و کشورهای حاشیه خلیج [فارس] را کشورهایی توصیف کند که از ناآرامی ها و تنش های داخلی رنج می برند".

کارشناس مذکور به سخنان خود این گونه پایان داد:" پیشنهاد دادم رئیس جمهور در حالی با رهبران کشورهای خلیج[فارس] در اجلاس دیدار کند که بریده های مصاحبه های خود را که در آن از ایران ستایش کرده و از این کشورها انتقاد کرده است، در دست داشته باشد و بدین ترتیب موضع واقعی خود را برای آنان شرح دهد. چه بسا این امر در اطمینان بخشی به سران کشورهای حاشیه خلیج [فارس] درباره کشورهای دوست و دشمن آمریکا موثر باشد."


 اخبار سیاست  خارجی  -  تیک 

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394  9:56 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها