0

اگر آمریکا، آمریکا نبود!

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

اگر آمریکا، آمریکا نبود!

مرگ یک جوان ۲۵ ساله سیاهپوست آمریکایی به نام «فردی‌گری» در ایالت مریلند که به ادعای پلیس با خود یک چاقوی ضامن دار حمل می‌کرده، جنجال و اعتراض‌های گسترده‌ای را در بالتیمور و سایر شهرهای آمریکا به دنبال داشت.

به گزارش فرارو، واشنگتن پست طی گزارشی به این نکته پرداخته که اگر آنچه در بالتیمور جریان دارد در یک کشور خارجی رخ می‌داد، رسانه‌های غربی این حادثه را چطور پوشش می‌دادند. 

بر اساس گزارش واشنگتن پست در صورت وقوع این حادثه در کشوری دیگر، پوشش خبری این وقایع در رسانه‌های غربی به شرح زیر می‌بود: 

رهبران بین المللی نگرانی خود از افزایش نژادپرستی و خشونت دولتی در آمریکا، به خصوص رفتاری که با اقلیت‌های قومی می‌شود و فسادی که در میان نیروهای امنیتی دولتی در مواقع رسیدگی به پرونده خشونت‌های پلیس وجود دارد را ابراز داشتند. تازه‌ترین بحران این کشور در بالتیمور در ایالت مریلند که منجر به مرگ فردی‌گری شد، شکل گرفت. 

آمریکایی‌های سیاه پوست، یک گروه اقلیت قومی، با سرعتی به مراتب بیشتر از جمعیت سفید پوست این کشور توسط نیروهای امنیتی دولت کشته می‌شوند. احتمال اینکه مردان جوان سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس کشته شوند، در مقایسه با مردان سفید پوست ۲۱ بار بیشتر است. 

انگلیس نگرانی خود از روند مشکل ساز وقایع آمریکا در ماه‌های گذشته را ابراز داشته است. وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از رژیم آمریکا می‌خواهیم ماموران امنیتی دولت که در برابر گروه‌های اقلیت قومی از خشونت استفاده می‌کنند را مهار کند. برقراری حاکمیت قانون و احترام به حقوق تمام شهروندان، چه سفید و چه سیاه، از مولفه‌های ضروری یک دموکراسی سالم است.» انگلیس همواره به آمریکا که از مستعمرات سابق آن محسوب می‌شود، علاقه بسیاری داشته است. 

فلسطین کمک‌های مستمر خود را به فعالان طرفدار دموکراسی آمریکا ارائه کرده و برای کسانی که علیه خشونت پلیس در شهرهای مختلف آمریکا تظاهرات می‌کنند، بسته‌های ضدگاز اشک آور ارسال کرده است. گروه‌های طرفدار دموکراسی مصر نیز اعلام کرده‌اند تجربیات گذشته خود در مورد تسلیحات ضدشورش ساخت آمریکا را در اختیار معترضان قرار می‌دهند. 

سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما نظامی سازی و خشونت پلیس طی ماه‌های اخیر در آمریکا را محکوم می‌کنیم و به طور جد از نیروهای امنیتی دولت آمریکا می‌خواهیم که تحقیقات کاملی را در مورد مرگ فردی‌گری در بالتیمور را آغاز کنند. هیچ بهانه‌ای برای استفاده پلیس از خشونت وجود ندارد.» سازمان ملل از آمریکا خواست که تلاش یکپارچه‌ای را برای ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی علنی در مورد خشونت پلیس آغاز کند و ضمن افزایش شفاف سازی‌ها، از میزان فساد در دستگاه قضایی بکاهد. 

تحلیل گران بین المللی پیش بینی می‌کنند که بذر «بهار آمریکایی» با فناوری‌های پیشرفته برانگیخته شده است. یک تحلیل گر حقوق سیاسی مستقر در ژنو گفت: «آنچه رسانه‌های اجتماعی برای آرمان عدالت در آمریکا انجام می‌دهند، شگفت آور است. جوانان سیاه پوست آمریکایی با استفاده از فناوری، رسانه‌های اجتماعی و استراتژی سازمانی غیرمتمرکز برای پاسخگویی مقامات، نشان می‌دهند که فعالیت حقوق مدنی قرن بیست و یکمی به چه شکل است. این بچه‌ها به خوبی نشان می‌دهند که جنگ برای آزادی در عصر مدرن به چه صورت است.»

مقامات محلی در شهر بالتیمور آمریکا طی هفته جاری پس از به خشونت کشیده شدن اعتراضات صلح آمیز، حکومت نظامی اعلام کردند. کشورهای سراسر جهان در واکنش به این شرایط به اتباع خود که دارای پوستی تیره‌تر هستند اعلام کردند از سفرهای غیرضروری به مناطقی که ممکن است به افراد رنگین پوست غیرمسلح حمله شود- به خصوص مناطقی مانند نیویورک، می‌سوری، اوکلاهما، کارولینای جنوبی، اوهایو، کالیفرنیا، می‌شیگان، ویرجینیا و حال مریلند اجتناب کنند. 

گروه‌های بین المللی حقوق بشر از جامعه جهانی خواسته‌اند که روند پناهندگی اقلیت‌های سیاه پوست آمریکایی را تسهیل کند. زمانیکه از یک سخنگوی حقوق بشری اتحادیه اروپا سوال شد آیا حاضر به پذیرش پناهندگانی هستند که برای نجات از دست خشونت دولتی آمریکا، زندگی خود را با فرار به خطر می‌اندازند، وی گفت: «پناهندگان سیاه پوست بیشتر؟ ما با بحران مدیترانه‌ای خود دست و پنجه نرم می‌کنیم، بنابراین حالا وقت خوبی برای ما نیست که به این مسئله بپردازیم. ضمن اینکه، من به راه حل‌های آمریکایی برای مشکلات آمریکایی، اعتقاد دارم.» اتحادیه آفریقا هیچ اظهارنظری در مورد این سوال نکرده است. 

مقامات دولتی آمریکا در رسانه‌های دولتی این کشور، اعتراض کنندگان را «ارازل و اوباش» خوانده و این کلمه نژادی این روز‌ها در توصیف مردان سیاه پوست آمریکا بیش از پیش استفاده می‌شود. 

جو اسمیت، از اعضای گروه قومی سفیدپوست که در اکثریت هستند گفت: «من نمی‌دانم چرا این سیاه پوستان جوامع خودشان را نابود می‌کنند. چرا مسیر مارتین لو‌تر کینگ را در پیش نمی‌گیرند؟»

 

اخبار بین الملل - فرارو

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

دوشنبه 14 اردیبهشت 1394  8:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها