0

گونه هاي گياهي قم

 
shokoofeh
shokoofeh
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 952
محل سکونت : البرز

گونه هاي گياهي قم

گونه هاي گياهي قم

 

اكاليپتوس

 

درخت اكاليپتوس گياهي است مخصوص مناطق گرم و خشك. اكاليپتوس گياهي دارويي است كه از برگ آن براي بخور استفاده مي شود. ساقه و تنة اكاليپتوس خيلي صاف و ترد است و در مواردي مي توان از آن استفاده كرد، مثل ساخت وسايل ظريف چوبي. از درخت اكاليپتوس به دليل داشتن رشد فوق العاده اش مي توان به عنوان حصار و پوشش براي ساختمانها نيز استفاده كرد.

 

رز

 

گلي است كه به دليل تيغ دار بودن در آب و هواي گرم و خشك بيشتر به چشم مي خورد و رنگ گلبرگهاي آن زرد ، نارنجي، صورتي ،قرمز،سفيدو... است . اين گل جدا گلبرگ است و برگهاي ساده اي دارد . ريشه اين گياه راست است. اين گل جنبه تزئيني دارد و به دليل عطر خوش و زيبايي آن و پر بار بودنش كاشته مي شود.

 

زيتون

 

زيتون ميوه اي است كه در آب و هواي معتدل و مرطوب كشت بيشتري دارد. زيتون را مي توان به گونه هاي مختلف استفاده كرد. اندازه ي ميوه ي زيتون معمولاً به بزرگي فندق مي باشد و چند نوع دارد.و برخي سبز كم رنگ و سبز مايل به زرد و برخي سياه به چشم مي خورند. زيتون را در آب نمك مي گذارند تا تلخي آن گرفته شود. در مواقع استفاده مي توان آن را در آب گذاشت تا نمك آن گرفته شود و يا آن را با رب انار و گردوي آسياب شده مخلوط كرد كه به آن زيتون پرورده مي گويند. روغن زيتون خواص بيشتري دارد چون داراي كلسترول مي باشد و براي كساني كه سكته ي قلبي كرده و چربي خون دارند بسيار مفيد است. زيتون در رودبار و طارم عليا كه از توابع استان زنجان است كشت مي شود. اخيراً در اطراف شهر مقدس قم هم درختان زيتون كاشته اند كه به مرحله ي محصول دهي رسيده است. يكي از مهم ترين مراكزي كه در اطراف شهر قم درخت زيتون كاشته اند در 20 كيلومتري جاده قديم كاشان مي باشد و به نام مزرعه ي فدك مشهور است.

 

داودي

 

داوودي گلي است كه مخصوص آب و هواي پاييزي بوده و گلبرگ هاي آن به رنگ هاي سفيد، زرد، صورتي، و ... ديده مي شود. اين گل داراي ريشه ي راست و برگ هاي ساده است و جدا گلبرگ نيز مي باشد. گل داوودي عطر خوشي دارد. عرق گلبرگ هاي اين گل مقوي و تقويت كننده ي قلب و اعصاب است و آب طبخ شده ي اين گياه براي شست و شوي زخم ها به كار مي رود. منشأ اصلي اين گل هندوستان بوده و اكنون بيشتر جنبه زينتي دارد. شقايق شقايق گلي است كه در آب و هواي كوهستاني مي رويد و رنگ گلهاي آن قرمز است . اين گل جدا گلبرگ مي باشد و برگهاي كنگره داري دارد و داراي كپسول هايي است. اين گل جنبه ي تزئيني دارد . اين گل در بعضي از روستاهاي قم كه در دامنه هاي كوه قرار دارند نيز مي رويد، مانند روستاي خاوه كه منطقه اي كوهستاني است و آب و هواي آن خيلي مناسب است.

 

كاج

 

درخت كاج مخصوص مناطق خشك و كم آب است. برگ هاي آن به منظور جلوگيري از تبخير آب به شكل سوزني است و كاج جزء سوزني برگان است. اين درخت از گياهان هميشه سبز است، چون ريزش برگ آن به يكباره صورت نمي گيرد. چوب درخت كاج جزء چوب هاي محكم و با استحكام است و در صنعت نجاري كاربرد بسياري دارد، مثل در و پنجره سازي، ساخت ميز و موارد ديگر در نجاري و هنر.

 

مينا چمني

 

مينا چمني گلي است كه در آب و هواي سرد و مرطوب يا در آب و هواي خزري مي رويد. گلبرگ ها ي اين گل غالباً به رنگ زرد به چشم مي خورند. اين گل جدا گلبرگ است. و برگ هاي كرك دار و ساده اي دارد. ريشه ي آن راست مي باشد و در آب و هواي قم به خوبي رشد مي كند. اگر گرده هاي اين گل پخش شود و در معرض آب و هواي مساعد قرار گيرد، توليد مثل مي كند. اين گل در شب بسته و در روز ها آفتابي باز مي شود. مينا چمني بيشتر جنبه زينتي دارد.

 

http://www.ake.blogfa.com

قوم من ترنج را با پوست می خورند

 راستی! کسی زلیخا را ندیده است؟

پنج شنبه 6 فروردین 1394  5:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها