0

آیا بنی اسرائیل قوم برگزیده بود؟ 1

 
ashena_73
ashena_73
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 1004
محل سکونت : آذربایجان غربی

آیا بنی اسرائیل قوم برگزیده بود؟ 1

دوستان راسخونی ، این پست کپی پیستی نیست ، مقاله ای هست که خودم نوشتم

(قسمت اول : سرگذشت قوم)

 

ای آسمان و زمین به آنچه خداوند میفرماید گوش کنید: فرزندانی که بزرگ کرده ام بر ضد من برخواسته اند. گاو مالک خود را و الاغ صاحب خویش را می شناسد، اما قوم اسرائیل شعور ندارد و خدای خود را نمی شناسد.

اشعیا باب 1 آیه 2

 

شاید گاهی شنیده باشیم که یهودیان خود را قوم برگزیده و برتر خداوند می دانند و بقیه ادیان و مذاهب را مردود و گمراه میدانند ، مسیحیان هم چون کتاب عهد عتیق را قبول دارند مساله برگزیدگی بنی اسرائیل توسط آنان نیز تایید میشود. اما بعضی مسیحیان معتقدند با آمدن عیسی مسیح رد شدن او توسط یهودیان، خداوند پیمان خود را از یهودیان گرفته و به مسیحیان داده است.

 

ما مسلمانان هنگامی که نام بنی اسرائیل را می شنویم کلماتی مانند : لج بازی ، طغیان ، کارشکنی ، گوساله پرستی ، بهانه های عجیب ، پیامبر کشی و... در ذهنمان تداعی می شود.صد ها پیامبر برای هدایت این قوم مبعوث شدند ، ولی بسیاری از این پیامبران را کشتند.

 

برای اینکه بتوانیم اعمال این قوم و عقایدشان را بررسی کنیم ابتدا باید با سرگذشت این قوم آشنا شویم.

 

قوم بنی‌اسرائیل که (خود به ۱۲ قوم تقسیم میشدند) بازماندگان قبایلی بودند که ابتدا در حدود ۴۰۰۰ سال پیش در جنوب بین‌النهرین سکونت داشتند، بعد به سرزمین کنعانیان(فنیقیهای‌ها) و سپس به مصر مهاجرت کردند.

 

بنی اسرائیل در مصر مورد ظلم و ستم قرار گرفته‌اند و با ظهور موسی در حدود ۳۳۵۰ سال پیش، به دین موسی گرویدند و طی مهاجرتی معروف توسط وی دوباره به سرزمین کنعان انتقال داده شدند.

 

این قوم در حدود ۳۰۰۰ سال پیش اولین دولت خود را در همان سرزمین بنیان نهادند. بعدها در اثر هجوم بیگانگان و جنگ‌های داخلی ۱۱ قوم دیگر از بین می‌روند و یا به عنوان برده در قوم یهودا ادغام می‌شوند. افرادی را که امروزه به بنی‌اسرائیل منسوب می‌کنند، در واقع بازماندگان قوم یهودا هستند.

 

بعد از مرگ موسی و نسل او ، نسل بعدی به رهبری یوشع وارد کنعان میشوند و اختیار آن سرزمین را به دست میگیرند. ولیکن باز اسرائیلیها ایمان کافی ندارند و دچار مشکلات میشوند.

 

بنی اسرائیل از خدا درخواست یک شاه میکنند شائول(طالوت) که از قبیله بنیامین بود، پس از پایان سلطه مصر در سال ۱۱۵۰ ق‌م، اولین دولت عبری را در سرزمین کنعان در حوالی سال ۱۰۲۹ ق‌م پایه‌ریزی کرد.

 

وی به مدت ۲۴ سال(تا سال ۱۰۰۴ ق‌م) بر تمامی ۱۲ قبیله بنی‌اسرائیل حکومت کرد. قابل ذکر است در آغاز سلطنت شائول جمعیت بنی‌اسرائیل ۳۰۰هزار نفر بوده است .

 

 داوود نبی بعد از طالوت قدرت را به دست میگیرد. در زمان داوود اسرائیلی ها حکومت خدا را به دست می آورند. فرزند داوود به نام سلیمان، معبدی برای پرستش خدا میسازد. رفته رفته ماجرا های مفصل و مشکلات بسیاری برای قوم اسرائیل بوجود می آید که بخش هایی از آن را در آینده نقل خواهیم کرد.

سه شنبه 21 بهمن 1393  9:51 PM
تشکرات از این پست
sayyed13737373
دسترسی سریع به انجمن ها