0

هنری ایرانی با نامی فرانسوی !

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 157389
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

هنری ایرانی با نامی فرانسوی !


هنری ایرانی با نامی فرانسوی !


هنری ایرانی با نامی فرانسوی!

« پاپیه ماشه » اساساً واژه ای فرانسوی است . در فرهنگ لغات به معنی « کاغذ فشرده شده » آمده و معمولاً به اشیایی مقوایی که سطح آنها به وسیله مینیاتور تزئین و با لاک مخصوص پوشش یافته است اطلاق می شود.

سابقه این هنر که در گذشته « نقاشی روغنی » یا « نقاشی لاکی » نامیده می شد مانند دیگر هنرها و صنایع دستی ایران کاملاً مشخص نیست. لیکن در آثار موجود در موزه های داخلی و خارجی و همچنین مجموعه های خصوصی چنین استنباط می شود که تا بعد از دوره سلجوقیان کلیه کتاب های خطی ایرانی دارای جلد چرمی ساده و یا ضربی و فاقد هر گونه تزئینات اسلیمی بوده است ، ولی اسناد معتبری در دست است که نشان می دهد این هنر از دوره صفویه در ایران رواج یافت و به موازات سایر انواع صنایع دستی شکل گرفته و تکامل پیدا کرده است.

وجود هنر نقاشی در ایران پیش از خلفای عباسی ثابت میکند که نه تنها این صنعت از خارج به ایران نیامده بلکه در سرزمین ایران از باستان معمول بوده و در دوره های مختلف به ممالک همجوار مانند امپراتوری روم شرقی و کشورهای اسلامی و هندوستان و ترکستان نیز نفوذ کرده و در آن ممالک آثار زیادی از خود به یادگار گذاشته است.  بین هنر « پاپیه ماشه » و « نقاشی ایرانی » رابطه ای مستقیم برقرار است و به جاست که بررسی کوتاهی بر روی این هنر زیبا که با نام « مینیاتور » بر همگان شناخته شده است، صورت گیرد.

هنری که امروز آن را مینیاتور نامیده اند از زمان خلفای عباسی تا اواسط دوره صفوی شکل منسجم به خود گرفت و البته در دوره های مختلف تاریخ ایران مدارج مختلفی را پیمود. در ابتدا تحت تأثیر نقاشان بیزانس قرار گرفت و در دوره مغول از نقاشان چینی تقلید بسیار کرد.  مطلبی که ذکر آن ضروری است اینکه در حقیقت پیش از خلفای عباسی صنعت تصویر کتب طبق مدارکی از تورفان (ترکستان چین) به دست آمده به منتهای رشد طبیعی خود رسیده بود ولی چنین به نظر میرسید که در دوره خلفای عباسی این صنعت به کلی فراموش شده بود و عباسیان مجدداً آن را در شکلی تازه احیا کردند.

هنر نقاشی در اواخر دوره سلطنت شاه عباس صفوی با وارد شدن تابلوهای نقاشی اروپایی به ایران در خطر افتاد. بنابراین از یک طرف نقاشی ایرانی در مقابل تابلوهای اروپایی از جلوه می افتاد و از سوی دیگر نقاشان ایرانی سعی میکردند برای خوشایند شاه و مردم، به تقلید از نقاشی اروپایی بپردازند.  قلمدان و قلمدان سازی در زمره تولیدات پاپیه ماشه ای قرار میگیرد که با هنر و فرهنگ ایران رابطه و پیوند دیرینه دارد چرا که گرانمایه ترین میراث های نقاشی و مینیاتور تذهیب و منبت کاری هنرمندی قدیمی ما بر جعبه های قلمدان نقش بسته است. از طرفی قلمدان در گذشته ای نه چندان دور مهم ترین وسیله کتابت بود.

قلمدان سازی از عهد صفویه رونق و اعتبار افزونی گرفت. قلمدان های این دوره از جمله اصیل ترین آثار هنری اند . قلمدان ها عمدتاً از سه دسته تشکیل یافته اند :

  • 1. چوبی
  • 2. فلزی
  • 3. مقوایی

دسته آخر ، مورد بحث ما و زیر مجموعه صنعت پاپیه ماشه است. این قلمدان ها را در اشکال گوناگون قالب گیری می کردند و بعد روی آن نقاشی مینیاتور و به ندرت تذهیب به کار می بردند . قلمدان ها از نظر اندازه:

  • 1) کوچک یا نیم بهره با ابعاد 2×13 سانتی متر
  • 2) متوسط یا یک بهره با ابعاد 7/3×21 سانتی متر
  • 3) قلمدان عادی یا دو بهره با ابعاد 4/4×5/23 سانتی متر
  • 4) قلمدان بزرگ یا سه بهره با ابعاد 5/5×28

 
هر قلمدان در ساده ترین فرم از یک غلاف و یک زبانه یا کشو تشکیل می شود و برای ساخت هر یک بهتر است از قالبی جداگانه استفاده شود. قالب ها را معمولاً از چوب های سختی چون چوب گردو می سازند.  ساخت قلمدان مقوایی به دو روش خمیری و کاغذی انجام میگیرد که ابتدا به شرح روش خمیری پرداخته می شود.

الف ) روش خمیری : برای تهیه خمیر کاغذ ابتدا کاغذهای باطله خرد شده را خیس می کنند تا کاملاً نرم شود و بعد آب آن را به وسیله پارچه ای می گیرند و در هاون سنگی با سریش می کوبند تا خمیری قهوه ای مایل به خاکستری به دست آید. سپس با کاغذ روغنی ، تمام سطح قالب را می پوشانند به طوری که منفذی باقی نماند. یک لایه کاغذ را به دور قالب پیچیده و بعد لایه ای از خمیر را به یک ضخامت روی تمام سطح قالب قرار میدهند و قبل از خشک شدن کامل ، آن را به وسیله سوهان می کوبند یا توسط استخوان یا شیئی صیقلی مهره می کشند تا کاملاً فشرده گردد. پس از خشک شدن کامل به همان روش که گفته شد چند لایه دیگر خمیر بر آن می کشند تا به ضخامت دلخواه برسد. در آخر سطوح قلمدان را به وسیله سوهان و سمباده صاف می کنند ، کاغذ مرغوبی را بر روی آن می چسبانند و با تیغ برش دهانه غلاف را می برند و قالب را از غلاف بیرون می کشند. کاغذ روغنی سابق الذکر بیرون آمدن قالب را ممکن می سازد.

ب ) روش کاغذی : در روش کاغذی ابتدا قاب قلمدان را با دو کاغذ روغنی می پوشانند . سپس کاغذی را دور قالب می گیرند ؛ کاغذهایی را که برای ساخت مقوای قلمدان در نظر گرفته اند در اندازه لازم میبرند و به سریش آغشته می کنند و بر روی قلمدان می پیچند. پس از چسباندن کاغذ سوم توسط سوهان چوب ساب به روی آن ضرباتی متوالی وارد می آورند تا الیاف کاغذها در هم فرو رود و روی آن را به سریش آغشته می سازند و می گذارند تا خشک شود . قبل از آنکه کاملاً خشک شود آن را به وسیله شیئی صیقلی مهره می کشند و پس از خشک شدن کامل لایه های دیگر را به همان ترتیب می چسبانند که به ضخامت مورد نظر برسد.

از قلمدان سازان معروف در دوره قاجار که قلمدان مقوایی می ساختند میتوان به میرزا ابوالقاسم طباطبایی (معاصر با ناصرالدین شاه) ، مشهدی حسن تهرانی ، عبدالحسین مقواساز اصفهانی و کریم مقوا ساز اشاره کرد. قیمت و ارزش یک قلمدان معمولاً بستگی به کیفیت نقوش آن داشت به طوری که نوشته اند در سالهای آخر سلطنت ناصرالدین شاه، نقاشان قلمدان فقط برای تزئین یک قلمدان گاه تا پنجاه تومان اجرت می گرفتند و این مبلغ در مقایسه با نان که هر سه کیلو ، فقط یک قران قیمت داشت رقم فوق العاده قابل توجهی بود . محصولات پاپیه ماشه ای در مواردی چون قاب آینه و جلد کتاب نیز به کار می رفته است .

 


ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

شنبه 11 بهمن 1393  4:43 AM
تشکرات از این پست
khaliln
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43530
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:هنری ایرانی با نامی فرانسوی !

متاسفانه هنرهای خودمونوبه خوردخودمون میدن بااسمی دیگر

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

دوشنبه 22 شهریور 1395  10:47 AM
تشکرات از این پست
z123456 siryahya
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1595
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:هنری ایرانی با نامی فرانسوی !

جالب است .چرا هنر فرانسه با نام ایرانی نباشد.ما باید چنان هنر مندان را تقویت نماییم دنیا هنرشان را بنام ما کنند.

سه شنبه 25 تیر 1398  9:37 AM
تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها