0

15 سال‌ زندان‌ به‌ اتهام‌ توهین‌ به‌ مقامات‌ سعودی

 
yarabyarabyarab
yarabyarabyarab
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 3539
محل سکونت : قزوین

15 سال‌ زندان‌ به‌ اتهام‌ توهین‌ به‌ مقامات‌ سعودی
دوشنبه 16 تیر 1393  11:02 AM

 فعال حقوقی عربستانی، به اتهام توهین به مقامات سلطنتی به 15 سال زندان محکوم شد.

نزدیکان ولید ابوالخیر اعلام کردند وی که در پی انتشار یک "توییت" در حساب کاربری خود از نیمه آوریل در بازداشت است، امروز یکشنبه به 15 سال زندان و ممنوعیت خروج از کشور به همین مدت و 200 هزار ریال سعودی جریمه محکوم شده است.

این حکم قضایی ادعا می کند که وی به مزدوری برای بیگانگان و تبلیغ الحاد و کفر بین جوانان اعتراف کرده اما ابوالخیر هنگام قرائت حکم، آن را نپذیرفت.

دستگاه قضایی عربستان روز 16 آوریل دستور بازداشت ابوالخیر را به اتهام اهانت به مقامات، درحالی صادر کرد که وی در حال گذراندن پنجمین جلسه محاکمه خود در یک اتهام دیگر بود.

ابوالخیر قبل از بازداشت توضیح داد که به اتهام تشکیل دو تشکل حقوقی درحال محاکمه است. وی به دلیل فعالیت های حقوقی به چندین اتهام مختلف تحت پیگرد است.

سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه گذشته خواستار آزادی فوری ابوالخیر شد و تاکید کرد که او به دلیل حمایت از حقوق بشر تحت پیگرد قرار گرفته است.

سعید بومدوحه معاون مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در این سازمان یک روز بعد از صدور قرار بازداشت ابوالخیر گفت که او زندانی آزادی بیان است و باید فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شود.

وی این بازداشت را نمونه بارز و نگران کننده ای از سوء استفاده مقامات سعودی از قدرت خود برای ساکت کردن مخالفان برشمرد.

در اکتبر سال گذشته نیز ابوالخیر به اتهام توهین به دستگاه قضایی و دو سال قبل از آن نیز به اتهام امضای یک طومار در انتقاد از مقامات مملکتی به سه ماه زندان محکوم شده بود.

در همان ماه وی به اتهام برگزاری یک تجمع بدون مجوز برای فعالانی که خواستار اصلاحات بودند بازداشت شد اما بلافاصله با قید ضمانت آزاد گردید.

در ماه مارس 2012 نیز از سفر ابوالخیر به آمریکا برای شرکت در یک کنفرانس حقوقی جلوگیری شد.

تشکرات از این پست
hamid_arak
دسترسی سریع به انجمن ها