0

سيادت نيروي دريايي ارتش بر آبهاي خليج فارس

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

سيادت نيروي دريايي ارتش بر آبهاي خليج فارس
چهارشنبه 24 آذر 1389  7:44 PM

در طول هشت سال دفاع مقدس مردم ايران در مقابل دشمن بعثي تا بن دندان مسلح شده بوسيله قدرتهاي شرق وغرب ( آمريكا و شوروي) و متحدان آنها ازجمله آلمان، فرانسه و انگليس شاهد حماسه هاي دليرمرداني بوديم كه با رشادتها ، جانفشاني ، از خودگذشتگي و از خود گسستن و به خدا پيوستن بار ديگر بر فرشتگان خدا ثابت كردند كه چرا انسان را سجده كرده اند.

عمليات هاي كوچك و بزرگي تحت عناوين مختلف از جمله فرمانده كل قوا خميني روح خدا، ثامن الائمه، فتح المبين، بيت المقدس، والفجر هشت، خيبر، بدر، رمضان بوسيله اين رادمردان در دفاع از انقلاب اسلامي نوپاي ايران و خاك مقدس كشورمان صورت گرفت كه براي تشريح هر يك از آنها نياز به ساعتها سخنراني و مصاحبه و دهها جلد كتاب است.
عملياتهايي كه به دليل نداشتن مشابه ديگري و استفاده از ابداعات جديد و منحصر بفرد بكار گرفته شده در آنها، امروزه در مشهور ترين دانشگاههاي فرماندهي جنگ دول مختلف تدريس مي شود.
نيروهاي تحت فرمان نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران نيز در دفاع از اين مرز و بوم و نظام نوپاي جمهوري اسلامي با رشادت هاي خود برگ زريني بر افتخارات ملت سلحشور ايران اضافه كردند كه در طول تاريخ اين سرزمين كم سابقه و يا بهتر است بگوييم بي سابقه است.
' پيدايش اولين نيروي دريايي ايران به زمان هخامنشيان باز ميگردد در آن زمان گسترش امپراتوري پارس و جنگ با دشمنان ديرين يعني يونانيان كه در آن سوي درياي سياه سكونت داشتند باعث ايجاد نيروي دريايي منظمي شد.
اولين زورآزمايي واقعي نيروي دريايي ايران به زمان خشايار شاه فرزند داريوش كبير باز مي گردد(البته قبلا هم درگيري هايي بود اما نه به اين وسعت).
ايران در پاسخ به حمله و تجاوز يونان، به اين كشور لشكر كشيد كه اين بزرگترين لشكركشي دريايي ايران تا بدين روز بوده است طوريكه مورخان آمار نفرات لشكر ايران را در حدود 800 هزار نفر و كشتي هايي را كه از راه دريا وارد جنگ شده بودند در حدود يكهزارو 200 فروند ذكر كرده اند.
مورخان نوشته اند به ابتكار خشايار شاه پلي از قايق ها، نيروي ارتش را به آن سوي دريا انتقال داد و سرانجام در درياي آرتمزيوم نبرد آغاز شد و ايرانيان از آن پيروز بيرون آمدند و در پي اين جنگ آتن سقوط كرد و معبد آكروپوليس به آتش كشيده شد.
اما پس از آن و در دوران پادشاهان حاكم بر اين سرزمين شاهد نزول قدرت دريايي ايران بوديم طوريكه پرتغالي ها بيش از يكصد سال بر آبهاي خليج فارس و درياي عمان كه قلمرو ايران محسوب مي شد حكمراني مطلق داشتند و در جنگ جهاني اول و دوم نيز حرفي براي گفتن نداشتيم .
با پيروزي انقلاب اسلامي صدام عفلقي با اين توجيه كه ايران در موقعيت ضعيفي قرار دارد و نيروهاي مسلح آن از هم پاشيده است در حاليكه كمتر از 21ماه از سقوط رژيم وابسته پهلوي نگذشته بود با استفاده از تمام قوا به ايران حمله كرد كه منجر به اشغال هزاران كيلومتر از خاك اين سرزمين شد.
نيروي دريايي كه تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي بوسيله صدها نفر از مستشاران خارجي به خصوص آمريكايي اداره مي شد در بندر خرمشهر و بوشهر و بخشي از آن نيز در شهرهاي بندرعباس و چابهار مستقر بود.
در حاليكه 61روز از حمله گسترده دشمن بعثي كه بوسيله دو ابرقدرت وقت يعني آمريكا و شوروي حمايت مي شد به خاك ايران نگذشته بود دلاورمردان نيروي دريايي ارتش با هدف نابودي نيروي دريايي دشمن كه در بندر فاو، بصره و اروند رود مستقر بود عملياتي انجام داد كه براي هميشه در تاريخ اين كشور ماندگار خواهد ماند.
در اجراي عمليات مرواريد كه طي سه مرحله انجام شد با جانفشاني پرسنل ناوچه هاي پيكان، ...... و پشتيباني نيروي هوايي ضمن اينكه نيروي دريايي دشمن براي هميشه از بين رفت بلكه با نابودي سكوهاي نفتي عظيم البكر و الاميه صدور نفت عراق از طريق خليج فارس قطع شد.
فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران مي گويد: مهم ترين وظايف دلاورمردان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در طول هشت سال دفاع مقدس، نابودي توان توليد و صادرات نفت عراق و همچنين حفاظت از سكوهاي نفتي و نفتكش‌هاي كشورمان بود كه عمليات غرور آفرين مرواريد در اين عرصه جايگاه ارزشمندي دارد.
به گفته امير دريادار حبيب الله سياري عمليات دريايي غرورآفرين مرواريد در هفتم آذر 1359 به همت دريادلان جان بركفي انجام شد كه در نتيجه آن ضربات سنگين و جبران ناپذيري بر پيكره نيروي دريايي و هوايي دشمن وارد شد.
به گفته وي اين عمليات را مي توان مهم ترين جنگ دريايي در پهنه خليج فارس دانست كه بر اساس طرحي از پيش تهيه شده و گشت هاي شناسايي هوايي و آبي در شمال غربي خليج فارس و برضد نيروي دريايي دشمن انجام شد.
ناوچه هاي موشك انداز نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز ماموريت داشتند تا با حضور در اين منطقه علاوه بر مراقبت از سكوهاي نفتي ايران درصورت حضور يگان‌هاي دريايي دشمن نسبت به انهدام آنها اقدام كنند.
در دو ماه نخست جنگ نبردهاي پراكنده اي ميان يگان هاي دريايي ايران و يگان هاي دشمن به وقوع پيوست كه با پيروزي ناوچه هاي موشك انداز نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و انهدام يا فرار واحدهاي دشمن پايان يافت طوريكه يگان هاي دريايي دشمن از رويارويي با ناوچه هاي موشك انداز نداجا پرهيز كرده و به مخفيگاه هاي خود خزيده بودند.
فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ادامه داد: در آبان 1359 با اجراي دو عمليات اشكان و شهيد صفري عليه سكوهاي البكر و الاميه كه پايانه هاي بزرگ نفتي دشمن براي صدور نفت آن كشور بودند، تاسيسات سكوهاي مذكور منهدم و به اين ترتيب دشمن از امكان صدور نفت از طريق اين سكوها محروم و از نظر اقتصادي در تنگناه قرار گرفت.
در ادامه نيروي دريايي ارتش به منظور خارج ساختن يگان هاي دشمن از پناهگاهها و انهدام آنها اقدام به طراحي عملياتي تحت نام مرواريد كرد كه در مراحل مقدماتي آن يك تيم عمليات ويژه توسط بالگردهاي نداجا بر روي سكوي البكر پياده شده و آن را تسخير كرند.
اين پيش بيني نيز شده بود كه حمله دلاورمردان نيروي دريايي ارتش براي سومين بار به اين سكوها آن هم در كمتر از يك ماه براي حكام رژيم بعثي قابل تحمل نخواهد بود و به همين دليل براي مقابله با آن دست به اقدامات عجولانه از جمله خارج كردن يگان هاي دريايي و هوايي خود از مخفي گاهها خواهند كرد.
در گزارشهاي تهيه شده بوسيله نداجا از عمليات مرواريد آمده است: تيم عمليات ويژه شامل فرمانده تيم افسر اطلاعات افسر مخابرات و 4 نفر تكاور زبده اين نيرو در شامگاه ششم آذرماه سال 59 خورشيدي به وسيله بالگرد بر روي سكوي البكر پياده و بلافاصله با نيروهاي مستقر بر روي سكو درگير شدند كه در نتيجه آن يك نفر از نيروهاي بعثي كشته و فرمانده نيروهاي دشمن مستقر بر روي سكو به همراه 9 نفر ديگر از آنان به اسارت درآمدند و باقي مانده نفرات دشمن با جنگ و گريز به قسمت شمال سكو گريخته و از آنجا با يك فروند شناور فرار كردند.
پس از تسخير سكو ،ناوچه هميشه جاويد پيكان با هدف انتقال اسراي عراقي نسبت به پهلوگيري در سكوي البكر اقدام كرد كه در همين زمان دو فروند ناوچه موشك انداز دشمن كه در حال خروج از خور عبداله بودند، بر صفحه رادار ناوچه پيكان مشاهده شدند.
ناوچه پيكان از سكو جدا و با شليك موشك سطح به سطح ولين ناوچه دشمن را منهدم و با هدف نابودي ناوچه دوم تغيير جهت داد اما ناوچه عراقي كه شاهد انهدام ناوچه اول بود، با سرعت زياد از منطقه خارج و به داخل خور عبداله گريخت.
ناوچه قهرمان پيكان به طور مكرر با يگان هاي دشمن درگير و تعدادي يگان شناور و هواپيماي جنگنده نيروهاي بعثي را منهدم كرد، در نتيجه طبق پيش بيني هاي بعمل امده، دشمن يگان هاي خود را يكي پس از ديگري براي مقابله با ناوچه پيكان از بندر ام القصر به بيرون فرستاد، كه هماهنگي بين نيروهاي دريايي و هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران موجب شد كه تعداد زيادي از هواپيماهاي جنگنده و يگان هاي شناور دشمن در اين عمليات منهدم شوند.
ناوچه پيكان با نيروهاي دلاور، ايثارگر و عاشق شهادتي كه داشت علاوه بر درگيري مستقيم با نيروهاي دشمن با هدايت هواپيماهاي تيزپرواز نيروي هوايي ارتش بر روي واحدهاي دشمن موجب انهدام تعداد ديگري از آنها شد.
در اين گزارش آمده است: در ظهر روز هفتم آذر خاتمه عمليات توسط فرماندهي صحنه اعلام شد و بر اساس گشت هوايي انجام شده بر فراز منطقه نبرد، آن منطقه خالي از يگان هاي دشمن اعلام و ناوچه جاويد پيكان عازم بازگشت به پايگاه خود شد.
پس از طي چند مايل يك فروند ناوچه موشك انداز دشمن كه در زير سكوي الاميه مخفي شده بود، از مخفيگاه خود خارج و سه فروند موشك پياپي به طرف ناوچه پيكان شليك مي كند كه موجب غرق شدن آن و شهيد شدن تعداد زيادي از نيروهاي ايثارگر و حماسه آفرين آن مي شود.
پس از مدت كوتاهي ناوچه دشمن كه ناوچه پيكان را هدف قرار داده بود با شليك چند موشك منهدم شد.
نتيجه اين عمليات انهدام بخش عمده توان دريايي رژيم بعثي و از بين رفتن تعداد زيادي از هواپيماهاي دشمن بود و موجب شد برتري مطلق دريايي و سيادت در خليج فارس به طور كامل كسب شود و تا پايان جنگ استمرار يابد.
دشمن بعثي كه متوجه شد ديگر امكان مقابله با دلاورمردان نيروي دريايي ارتش ايران را از طريق يگان هاي سطحي خود ندارد، تغيير تاكتيك داده و براي تهديد خطر ارتباط دريايي جمهوري اسلامي ايران به استفاده از يگان هاي هوايي و موشك هاي هوا به سطح و ساحل به دريا روي آورد كه ايثارگران نداجا در طول مدت دفاع مقدس، دشمن را در استفاده از اين روش نيز ناكام گذاشتند.
حمله به اهداف دشمن از جمله شناورها و سكوهاي عظيم نفتي البكر و الاميه به وسيله ناوچه هاي موشك انداز مجهز به موشكهاي هارپون و تكاوران نيروي دريايي نداجا و بكارگيري ناوچه هاي پيكان و جوشن با پشتيباني 4 فروند هواپيماي جنگي فانتوم انجام شد كه نيروهاي عمل كننده موفق شدند تكليف نيروي دريايي عراق را يكسره كنند.
در اين عمليات در مجموعً 12 فروند ناوچه و 2 جنگنده عراقي نابود شد و شيرازه نيروي دريايي عراق به كلي از هم پاشيد.
از نيروهاي جان بركف عمل كننده نداجا تنها ناوچه پيكان به فرماندهي ناخدا سوم محمد همتي با تمام رشادتي كه از خود نشان داد و تعداد زيادي از ناوچه ها ي دشمن را منهدم كرد با شليك سه موشك از سوي دشمن غرق شد.
در عمليات مرواريد پرسنل نداجا به خصوص ناوچه پيكان حماسه اي بزرگ آفريدند طوريكه ايران از بزرگترين جنگ دريايي خود پس از دوران هخامنشي پيروز بيرون آمد.
به پاس رشادتهاي پرسنل نيروي دريايي در عمليات غرورآفرين مرواريد و نابودي نيروي دريايي روز هفتم آذرماه با تاييد فرماندهي كل قوا و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) بعنوان روز نيروي دريايي ارتش نامگذاري گرديد و طي سي سال گذشته در اين روز شاهد برگزاري آيين هاي خاصي در سراسر كشور از سوي نداجا هستيم.

منبع: ايرنا

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها