0

تکنیک هایی فوق العاده برای اینکه دیگر خجالتی نباشید

 
mohammad98
mohammad98
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 6815
محل سکونت : خراسان

تکنیک هایی فوق العاده برای اینکه دیگر خجالتی نباشید
پنج شنبه 8 خرداد 1393  5:51 AM

 

 در اینجا پیشنهاداتی به افرادی داده می شود که تصور می کنند از خجالت در رنجند:

 

اول تشخیص دهید که آدم خجالتی هستید؟ بررسی کنید که آیا در موقعیتهای اجتماعی احساس ناراحتی می کنید به ویژه اگر این موقعیتها برایتان شناخته شده نباشد و از شما انتظار برود که با این افراد هم کلام و هم صحبت شوید.

 

ابتدا باید بپذیرید که خجالتی بودن چیزی نیست که به خاطرش شرمسار باشید: شما خجالتی به دنیا نیامده اید هر چند ویژگی های ارثی و ژنتیکی شما می تواند در خجالتی شدن یا نشدن شما کمی موثر باشد. تجربیات گذشته زندگی و ارتباطات خانوادگی تاثیر بیشتری در خجالتی بودن شما نسبت به وراثت شما دارند اینکه چرا خجالتی هستید مهم نیست. برای این مشکل چکار باید بکنید مهم است.

 

برنامه ریزی کنید:  تصمیم بگیرید که تلاش خواهید کرد در طی یک سری مراحل براحتی قابل حصول هستند با خودتان راحت تر شوید. اگر دوست صمیمی یا یک عضو خانوادگی دارید برای اوشرح دهید که چه احساسی دارید و کمک آنها را فهرست کنید.

 

ابتدا با گروههای سه نفره شامل خودتان، دوست تان و دوست دوست تان که شما او را نمی شناسید تمرین کنید: خودتان را با لیستی از سوالات که قبلا تمرین کرده اید و می خواهید از غریبه ها بپرسید آماده کنید. کجا کار می کنید؟؟ مدت زیادی است آنجا مشغول هستید؟ کار مناسبی است؟ و ...این سوالات از شما هم پرسیده خواهد شد پس جوابهایی فراتر از یک بله یا خیر خشک و خالی برایش اماده کنید. از دوست تان بخواهید که اگر سراغ سکوت رفتید به شما کمک کند و حمایت تان کند. به همین منوال ادامه دهید تا به احساس آسودگی برسید آنگاه سراغ گروههای بزرگتری بروید.

 

 

خودتان را برای زمانی که کم کم برای شرکت در یک مهمانی کوچک و یا جمع های بزرگتر متمایل می شوید آماده کنید:  روزنامه بخوانید، به اخبار گوش دهید، از گروههای سیاسی کمی اطلاعات کسب کنید، پر بیننده ترین برنامه های تلویزیون را ببینید و به دیدن فیلمهای مطرح تازه اکران شده بروید. زیرا با این کار ها می توانید حرف بزنید و بهتر با اعضای گروه مرتبط شوید. حتی می توانید بگویید: آیا شنیده اید؟ یا آیا دیده اید؟

 

موقعیتهای اجتماعی "با هم بودن یا به همراه هم بودن" را به کمک دوست تان شروع کنید:  اگر دیدید کسانی هستند که خیلی قاطی جمع نمی شوند این افراد در واقع هدفهای بسیار خوب برای تمرین مهارتهای اجتماعی جدید شما هستند. رفیق تان عقب می ایستد ولی منتظر است که هر وقت شما احساس ناراحتی کردید وارد عمل شود. بزودی متوجه افزایش اعتماد خود خواهید شد و تمایل به خروج انفرادی خواهید داشت.

 

شنونده خوبی باشید: دنیا اگر پر از گوینده خوب باشد باز هم مهارت شنیداری خوب یک موهبت است. اگر شنونده خوبی باشید دیگران هم از هم کلامی با شما لذت می برند و بدین طریق به طرف موقعیتهای مناسب برای تعامل بیشتر با افراد سوق خواهید یافت.

 

 

تمرین کنید:  بهترین روش برای تمرین و مذاکره و هم کلامی برای افراد خجالتی اقدامات داو طلبانه است. بهترین مکان این اقدامات گروههای داوطلب و کمک رسان است. زیرا در این گروهها جو قضاوت کردن وجود ندارد و شما بعد از مدتی به راحتی وارد یک فضای تعامل و گفتگوی دوستانه و  فارغ از فشار و تنش خواهید شد.

 

افراد خجالتی را به زور به موقعیتهای اجتماعی نبرید:  این کار باید به کمک مراحل فوق و به طور تدریجی و تنها زمانی که خود آها تمایل داشته باشند انجام شود. افراد خجالتی درست مانند بقیه افراد هستند اما نیازمند زمان مضاعفی برای سازگار شدن و احساس ارامش کردن در وضعیتهای جدید هستند. انها خیلی بیشتر از دیگران نگران ظاهرشان، اخلاق و اطوار شخصی شان و ابراز نظرات شان هستند.

 

از این دست اظهار نظرات که: اوه؛ شما خجالتی هستید" به هم نریزید و نگران نشوید: می توانید در برابر این دست اظهار نظرات  بگویید" بله من خجالتی هستم اما نه به اندازه قبل".

 

تبیان/ 2005

هر که دارد هوس کربُــبَـــلا بسم الله

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها