0

چرا ويندوز كامپيوتر من كند است؟

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

چرا ويندوز كامپيوتر من كند است؟
شنبه 30 فروردین 1393  11:10 PM

پايين آمدن سرعت ويندوز مشكلي است كه هر كسي كه با اين سيستم عامل كار كرده باشد با آن روبرو شده است. و احتمالاً شما هم كه اكنون اين مقاله را در «ياد بگير دات كام»  مي خوانيد تا كنون مقالات زيادي در اين زمينه ديده ايد اما اين بار تصميم گرفتيم كمي كلي تر به اين مشكل نگاه كنيم.

خوب اگر ويندوز شما كند است احتمالاً يك يا چند تا از اين مشكل ها براي شما پيش آمده است:

برنامه هاي ناخواسته

اگر كامپيوتر شما كند شده است ممكن است در اثر برنامه هاي نا خواسته اي باشد كه پنهان از شما در حال اجرا باشند اينها نرم افزار هايي هستند كه نا خواسته وارد كامپيوتر شما شده اند و حجم زيادي از عمليات پروسس، رم و CPU را اشغال مي كنند براي شناسايي و حذف آنها به Anti Spy Ware يا Ad Ware Remover ها احتياج داريد.

مقدار نا كافي حافظه رم

ميزان حافظه رمي كه توصيه مي شود بستگي به سيستم عاملي دارد كه استفاده مي كنيد مثلاً:

براي ويندوز Vista

2GB

براي ويندوز XP

256MB

براي ويندوز 2000

64MB

البته مقاديري كه توسط مايكروسافت توصيه شده اند،  پايين تر از اين مقدار است كه كمي غير واقع بينانه است. و توصيه ما اين است كه اگر مي توانيد باز هم از رم بيشتري استفاده كنيد.

رم معيوب يا نا سازگار

در بيشتر اوقات اگر حافظه رم شما معيوب يا نا سازگار با سيستم باشد كامپيوتر كار نمي كند. ولي در مواردي هم كه كار مي كند با آن صفحه آبي معروف مواجه مي شويد، كه با يك شماره و آدرس پيغام خطا مي دهد. و در مواردي نادر هم كامپيوتر كار مي كند ولي خيلي بد و كند. واضح است كه راه حل تعويض رم معيوب است. براي اينكه از سلامت رم خود اطمينان حاصل كنيد، بهتر است از نرم افزار هايي كه در اين زمينه وجود دارند استفاده كنيد. در اين صورت متوجه خواهيد شد رم كامپيوتر شما از نظر فيزيكي سالم است يا خير. قابل ذكر است كه اين نرم افزار ها تحت عنوان Burn-in test در اينترنت يافت مي شوند.

خطا هاي هارد ديسك

هارد ديسك شما ممكن است مشكلاتي داشته باشد (مانند: File allocation error ) كه مي تواند منجر به بروز پيغام هاي خطا شود و همينطور سرعت و كارايي سيستم شما را تحت تاثير قرار دهد. براي رفع اينگونه مشكلات برنامه Scan Disk را اجرا نماييد.

نكته:توجه داشته باشيد قبل از اجراي برنامه DEFRAG حتماً برنامه Scan Disk را اجرا نماييد. چون اين برنامه تمام بد سكتور هاي هارد ديسك شما را علامت گذاري مي كند. ولي اگر قبل از اجراي Scan Disk اين برنامه ديسك خود را Defrag نماييد. ممكن است بعضي از اطلاعات مفيد خود را از دست بدهيد. چون اين اطلاعات مفيد ممكن است روي بد سكتور ها بيفتد و ديگر قابل خواندن نباشد.

براي اجراي Scan Disk در ويندوز ويزتا، XP يا 2000 اين مراحل را دنبال كنيد:

1- روي آيكون آن ديسكي كه مي خواهيد Defrag نماييد (معمولاً C ) راست كليك كنيد و Properties را انتخاب كنيد.

2- برگه ‏Tools را انتخاب كنيد.

3- در قسمت Error-Checking روي

 Check now...

كليك كنيد.

4-براي اين گزينه ها علامت تيك بگذاريد.

Automatically fix file system errors

Scan for and attempt recovery of bad sectors

سپس روي Start كليك كنيد.

5- در برابر شما پيغامي ظاهر مي شود كه مي گويد اين تست نمي تواند انجام شود و بايد كامپيوتر خود را ري استارت كنيد. علت اين است كه ويندوز شما روي درايو C در حال اجراست و اين اسكن بايد قبل از بالا آمدن ويندوز اجرا شود.

روي Yes كليك كنيد و كامپيوتر خود را ري استارت كنيد.

اطلاعات تكه تكه شده

اين مشكل سبب كه ويندوز براي خواندن هر فايل قسمت هاي مختلف هارد ديسك را بگردد تا اجزاي مختلف آن را پيدا كند براي جلو گيري از اين مشكل بايد برنامه Defrag  را كه در خود ويندوز موجود است اجرا كنيد.

گرم شدن زياد پرسسور

هر كامپيوتر كلاس پنتيوم يا مدل هاي جديد تر آن داراي فن و هيت سينك هستند. وقتي كه فن فرسوده مي شود يا در اثر گرد و غبار زيادي كه اطراف آن را احاطه كرده كم اثر مي شود، دماي CPU يا پرسسور بالا مي رود. در بسياري موارد كامپيوتر متوقف مي شود يا به اصطلاح هنگ مي كند. و در مواردي هم كه كند مي شود و هنگام اجراي برنامه ها توقف طولاني دارد. علت اين است كه پرسسور هر از چند گاهي يك توقف چند ثانيه اي دارد يا به عبارت ديگر هر از چند گاهي قفل مي كند. بنابراين فن و هيت سينك كامپيوتر خود را به خوبي تميز كنيد. و در صورت لزوم آنها را تعويض نماييد، تا فن شما در دور مناسب كار كند و گرما به خوبي تهويه شود.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها