0

پنج ضلعی احیای بورس

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158642
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

پاسخ به:پنج ضلعی احیای بورس
چهارشنبه 27 فروردین 1393  4:53 PM

تشريح دلايل ريزش بورس 
حسين خزلي‌خرازي از كارشناسان بازار سرمايه با تاكيد بر اينكه بورس‌ها تنها روش باقيمانده براي تامين مالي در اقتصاد مقاومتي هستند، به تشريح دلايل ريزش بازار طي ماه‌هاي اخير پرداخت.


خرازي با تاكيد بر اينكه 4 بورس (كالا، انرژي، فرابورس و بورس اوراق بهادار تهران) تنها راه باقيمانده براي تامين مالي بنگاه‌ها و شركت‌ها هستند، گفت: در شرايط ركود تورمي موجود همه اقتصاددانان معتقدند كه بايد بدون رشد پايه پولي و با حفظ اين ميزان سرعت چرخش كالا و خدمات و سرعت چرخش نقدينگي را افزايش داد.


وي ادامه داد: تنها از اين روش مي‌توان اقتصاد را از ركود خارج كرد، بنابراين بهترين راه‌حل باقيمانده براي تامين مالي مستقيم و بدون واسطه براي رشد اقتصاد درون‌زا مبتني بر آموزه‌هاي اقتصاد مقاومتي 4 بورس كشور هستند.


به عقيده خرازي اصولا بورس‌ها با امكان واگذاري سريع، شفاف و منصفانه دارايي اعم از مالي و كالايي بهترين روش براي تامين مالي فروشندگان هستند. به طوري كه اكنون با وجود بورس سهامداران بزرگ از جمله دولت، تامين اجتماعي، صندوق‌هاي بازنشستگي، سرمايه‌گذاري، امكان فروش سهام شركت‌شان در بورس‌هاي قوي فراهم شده است.


وي با بيان اينكه بورس‌ها با امكان افزايش سرمايه شركت‌هاي موجود از طريق آورده نقدي امكان تامين مالي براي بنگاه‌ها را فراهم مي‌كنند، گفت: پيش از اين شاهد بوديم كه عرضه عمومي سهام پس از پذيرش و درج با استقبال فراوان خريداران مواجه شد، به عنوان مثال 800 ميليارد تومان سهام ظرف مدت 3 دقيقه از طريق سامانه تمام مكانيزه بورس به فروش مي‌رسد.


خرازي با بيان اينكه بايد بيش از اين به بازار سرمايه و بورس‌ها اهميت داده شود، گفت: بايد سرمايه‌گذاران حقيقي و حقوقي خصوصا مردم عادي، سپرده‌ها و منابع مازاد را به چرخه توليد و خدمات تزريق كنند.


وي بورس را به هواپيمايي در آسمان تشبيه كرد و گفت: هواپيمايي كه براي رشد اقتصادي 8 درصد در سال‌هاي آينده و حركت به چهار موتور قوي نياز داشت، هم‌اكنون 3 موتور آن يا از كار افتاده يا با قدرت بسيار پايين كار مي‌كند.


اين كارشناس بازار سرمايه افزود: اگر موتور چهارم اين بورس از دست برود، يا توان آن به شدت پايين آيد، ناچار بايد خروج اضطراري كرده يا تن به سقوط بدهد.


خرازي با اشاره به اينكه تجربه دور اول هدفمندي براي بازار سرمايه بسيار مفيد واقع شده است، گفت: در دوره اول اجراي هدفمندي شرايط مطلوب نبود و قيمت‌ها از 4 تا 6 برابر افزايش پيدا كردند.


اين كارشناس بازار سرمايه ادامه داد: ‌اكنون نگراني بابت افزايش هزينه صنايع‌ بسيار كمتر است.
وي با اشاره به اينكه پس از افزايش نرخ كالا و خدمات صنايع، حاشيه سود در صنايع بورسي در دوره اول اجراي هدفمندي حفظ شد، گفت: در دوره فعلي اگر صنايع افزايش اندكي در نرخ كالا و خدمات داشته باشند، به لحاظ جبران هزينه‌ها مشكلي نداشته و از اين بابت رشد سود‌آوري خود را تا پايان سال حفظ خواهند كرد و در اين باره نگراني وجود ندارد.

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها