0

پنج ضلعی احیای بورس

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158642
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

پاسخ به:پنج ضلعی احیای بورس
چهارشنبه 27 فروردین 1393  4:53 PM

آهنگ افت شاخص كندتر شد 
وعده مجلس براي حمايت از بورس  

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,بورس

 
 تلاش فعالان و مديران بازار سرمايه در حمايت از بورس و جلوگيري از افت شديد شاخص‌ها كه از عصر روز دوشنبه و در جريان ديدار فعالان بازار با نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي آغاز شده بود صبح ديروز نيز با تذكر نمايندگان مجلس به وزير اقتصاد و همچنين نشست صبحانه‌خوري حقوقي‌هاي بازار سرمايه دنبال شد و در نهايت موجب كند شدن آهنگ افت شاخص و دميدن جاني تازه به بازار شد.

مسوولان و فعالان بازار سرمايه عصر دوشنبه نشستي با سيدمحمدحسن ابوترابي‌فرد، نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي برگزار كردند و خواستار حمايت دولت از بورس شدند كه در پايان اين جلسه مقرر شد كارگروه مشترك بازار سرمايه و مجلس براي حمايت از بورس تشكيل شود كه به دنبال اين اقدام پس از ارائه گزارش عملكرد وزير اقتصاد در جلسه روز گذشته مجلس شوراي اسلامي ارسلان فتحي‌پور، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس، درخصوص افت شاخص بورس طي ماه‌هاي اخير به وزير اقتصاد تذكر داد.


از سوي ديگر حقوقي‌هاي بازار سرمايه نيز بيكار ننشستند و جلسه صبحانه‌خوري روز گذشته خود را به ارائه راهكارهايي براي حمايت از بورس گذراندند تا با تلاش براي جمع‌آوري صف‌هاي فروش مانع افت بيشتر قيمت سهام شركت‌ها و در نهايت افت شاخص شوند.


مجموع اين اقدامات بي‌تاثير نبود، به طوري كه بازار ديروز جان تازه‌اي گرفت و نه تنها رونق نسبي در روند قيمتي سهام اغلب شركت‌هاي بورسي شكل گرفت، بلكه آهنگ افت شاخص نيز كندتر شد و در نهايت دماسنج بازار سرمايه با كاهش 126 واحدي به 73 هزار و 847 واحد رسيد.


بر اين اساس طي معاملات روز گذشته پس از انتشار اخبار مثبت به تدريج صف‌هاي سنگين فروش از اكثر نمادها برچيده شد و شاخص كل به مدد روند مثبت ليدرهاي بازار از جمله گروه بانكي، پتروشيمي و مخابرات تنها با 17/0 درصد كاهش مواجه شد و توانست در كانال 73 هزار واحدي پايدار بماند.


در ابتداي ساعات معاملاتي روز گذشته صف فروش سنگين نمادهاي پالايش نفت بندرعباس، سرمايه‌گذاري ساختمان و مپنا و به تدريج تشكيل صف فروش براي ديگر نمادها از جمله «تجارت»، «فاسمين»، «وپترو»، «دآتي»، «شتران» و خودرويي‌ها از جمله سايپا و ايران خودرو و زامياد منجر به افت شديد شاخص و شيب تند نزولي اين دماسنج تا محدوده 73 هزار و 768 واحد شد، اما به تدريج از حجم صف‌هاي فروش كاسته شد و از ساعت 9:30 روند صعودي شاخص با شيب ملايم آغاز شد كه در نهايت هرچند نتوانست با روندي مثبت به كار خود پايان دهد، اما از افت اوليه خود كاست و در پايان با 8/125 واحد كاهش و رسيدن به محدوده 73 هزار و 847 واحدي به كار خود پايان داد و به‌اين ترتيب زيان هفته جاري شاخص به 57/4 درصد رسيد؛ زيان اين دماسنج از ابتداي سال جديد نيز همچنان بالاي 7 درصد است.


در اين روز «شبندر» با 7/107 واحد تاثير منفي بيشترين اثر كاهشي و در مقابل نمادهاي «اخابر»، «وپاسار» و «تاپيكو» بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. شركت‌هايي از جمله فولاد مباركه اصفهان و ملي مس نيز در كاهش روند شاخص بي‌تاثير نبودند.


همچنين شاخص صنعت نیز 171 واحد افت کرد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب 47 واحد و 482 واحد افت را ثبت کردند.


در نتیجه داد‌و‌ستدهای روز گذشته بیش از 543 میلیون برگه سهم در بازار دست به دست شد که ارزش این مبادلات رقمی بالغ بر 177میلیارد تومان بود. در بازار دیروز گروه خودرویی با اقبال سرمایه‌گذاران توانست در صدر برترین گروه بازار قرار بگیرد و معامله 154 ميليون برگه سهم به ارزش 312 ميليارد ريال را به ثبت برساند. پس از آن گروه شیمیایی و فرآورده‌های نفتی در رده‌های دوم و سوم ايستادند. در این بازار نمادهای گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، فولاد امیر‌کبیر کاشان، لیزینگ صنعت و معدن، سرمایه‌گذاری شاهد به همراه سیمانی‌ها از جمله سیمان بهبهان، سیمان غرب و سیمان کارون با بیشترین افزایش قیمت در صدر جدول معاملات قرار گرفتند.

 

در مقابل نمادهای قندی از جمله قند نیشابور و قزوین و همچنین تولید محور خودرو و رینگ‌سازی مشهد با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند. افزون بر این نماد روز دارو با صف خرید 6 میلیون سهمی و در ادامه نمادهای داروسازی زهراوی، بین‌المللی توسعه ساختمان و سیمان فارس با سنگین‌ترین صف‌های خرید مواجه شدند. این در حالی بود که سنگین‌ترین صف‌های فروش متعلق به نمادهای نفت پارس‌، نیرو ترانس، و سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، صنایع شیمیایی ایران، افست و معادن بافق بود. در بازار دیروز ایران‌خودرو با معامله بیش از 5/53 میلیون سهم به ارزش 120 میلیارد ریال، بیشترین حجم معاملات را ثبت کرد. پس از آن بانک صادرات با معامله 45 میلیون سهم در رتبه بعدی جای گرفت. همچنین پالایش نفت بندرعباس با معامله 194 میلیارد ریال و پاکشوبا معامله 161 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را ثبت کردند.

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها