0

پنج ضلعی احیای بورس

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158642
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

پاسخ به:پنج ضلعی احیای بورس
چهارشنبه 27 فروردین 1393  4:52 PM

تازه ترين برنامه‌ها براي پشتيباني از بازار سهام اعلام شد
5ضلعي حمايتي دولت و مجلس از بورس
روز گذشته طي جلسه‌اي كه با حضور وزير اقتصاد و رئيس بورس، به‌منظور روان سازي معاملات بورس‌هاي كشور و  تدابير ويژه‌ براي حمايت از توليد‌كنندگان در بازار سرمايه برگزار شد، تصميماتي به منظور حمايت از بازار اتخاذ شد. 


بنا‌بر اين گزارش، در اين جلسه، پس از ارائه گزارش از آخرين وضعيت بازار سرمايه توسط رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد، با توجه به اخبار و گزارش‌هاي مختلف پيرامون نرخ سود بانكي و ضرورت ساماندهي آن، اين موضوع در روزهاي آتي در شوراي پول و اعتبار مطرح و نظام بخشي به نرخ‌هاي سود بانكي مورد بحث قرار گيرد. بر اين اساس بانك مركزي نيز كنترل‌هاي لازم را در حوزه نظارت بر نرخ‌هاي سود بانكي انجام خواهد داد.


در اين جلسه همچنين در خصوص قيمت گذاري محصولات توليدي بنگاه‌ها نيز تاكيد شد كه دولت به هيچ وجه تصميمي براي تعيين دستوري قيمت‌ها ندارد و تعديل قيمت‌ها صرفا بايد در چارچوب نظامات عرضه و تقاضا انجام گيرد و اصل كلي براي دولت، جبران آثار سياست‌ها، براي حمايت از توليد و مصرف‌كنندگان است. اين گزارش حاكي است، در اين جلسه مقرر شد، به‌منظور حمايت از حقوق تمامي سهامداران و سرمايه‌گذاران، عرضه‌هاي سازمان خصوصي‌سازي براساس زمان سنجي بازار و با هماهنگي سازمان بورس و اوراق بهادار انجام گيرد. در اين راستا همچنين مقرر شد، در صورت لزوم، در حوزه واگذاري‌هاي بلوكي، حمايت‌هاي لازم جهت كاهش فشار نقدينگي به خريداران انجام شود.


در اين جلسه تاكيد شد: كاهش تورم و هدف‌گذاري آن در سطح كمتر از 25 درصد در بلندمدت به دليل كاهش نرخ سود اسمي بانكي، به نفع توليد و بازار سرمايه خواهد بود و يكي از برنامه‌هاي اصلي دولت در سال جاري خروج از ركود است كه كاهش تورم به اين مقوله از طريق كاهش نرخ‌هاي سود بانكي كمك خواهد كرد. همچنين بر اساس مصوبات اين جلسه، دولت در راستاي روان سازي معاملات در بورس‌هاي كالايي برنامه ريزي لازم را براي حمايت از توليد‌كنندگان به عمل آورده و در اين راستا، كالاهايي مانند سيمان، پتروشيمي، فولاد و ساير كالاها، با تقويت طرف تقاضا از گردش معاملاتي مناسبي برخوردار خواهد شد.


بنا بر اين گزارش، خريد محصولات پتروشيمي چون اوره با قيمت مناسب، از بنگاه‌هاي پذيرفته شده در بازار سرمايه، در دستور كار دولت قرار مي‌گيرد.


در اين جلسه مقرر شد، در خصوص بهاي گاز شركت‌هاي پتروشيمي با كاربرد سوخت (نه به عنوان خوراك) در دولت بررسي و تعيين تكليف صورت گيرد و در اين راستا تلاش خواهد شد، اين نرخ نيز همانند نرخ ساير بنگاه‌ها (حدود 1000 ريال) تنظيم شود.


بر اين مبنا، همچنين تلاش خواهد شد، ابهامات پالايشگاه‌ها در حوزه نفت خام دريافتي و محصولات فروخته شده به شركت پالايش و پخش، پيگيري و ابهامات آن مرتفع شود.

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها