0

۳ خطري که بينائي را تهديد مي کند

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

۳ خطري که بينائي را تهديد مي کند
چهارشنبه 21 اسفند 1392  10:44 AM


 
 

 برخي از کارهايي که به طور روزمره انجام مي دهيم، سلامت چشمانمان را تهديد مي کند و گاه تأثير مخرب آن سال ها بعد آشکار مي شود. به نقل از سايت «نيوزويک» ۳ خطري که سلامت چشم ها را تهديد مي کند:

برنامه غذايي ناسالم، قرار گرفتن زياد در معرض نور خورشيد و استعمال دخانيات است. با شناخت اين سه فاکتور خطر درمي يابيد که چرا بايد با اين خطرها مقابله کرد.مصرف غذاي سالم در حفظ سلامت نقش مهمي دارد.در اين ميان بهترين موادغذايي براي چشم، غذاهايي غني از ويتامين، مواد معدني و آنتي اکسيدان است. از جمله ويتامين هاي ضروري براي چشم ويتامين هاي C،A و E است.اين آنتي اکسيدان ها به نام لوتئين و زيزانتين براي سلامت چشم بسيار مفيد است. ۱۷۰نوع ويتامين، ماده معدني و مکمل گياهي وجود دارد که براي بينايي حياتي است.

 

بهترين مواد غذايي:

۱ -زردآلو، هويج و تخم مرغ- حاوي ويتامين A

۲ - آواکادو، تخم مرغ، فندق، کره بادام زميني، اسفناج و غلات... حاوي ويتامين E

۳ - کلم بروکلي، کاهو، اسفناج حاوي لوتئين و زيزانتين

۴ - پرتقال و کيوي- ويتامين C

۵ - تخم مرغ- لوتئين

برنامه غذايي سالم، حاوي موادغذايي سرشار از ويتامين ها، مواد معدني و آنتي اکسيدان هاي مختلف است. مصرف قند با بروز تباهي لکه زرد ارتباط دارد. براي محافظت از چشم، ميزان مصرف مواد غذايي سرشار از ويتامين A،C و E، حاوي لوتئين و زيزانتين را افزايش دهيد. اگر هم از طريق مواد غذايي، ويتامين ها و آنتي اکسيدان مورد نياز را دريافت نمي کنيد، با مشورت پزشک مکمل مصرف کنيد.

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشيد:

اگرچه گرماي خورشيد حس خوبي به فرد مي دهد اما مي تواند به چشم ها آسيب برساند. آب مرواريد، تباهي لکه زرد و... از جمله آسيب هاي جدي است که اشعه uv نور خورشيد به چشم وارد مي کند. ۲ نوع اشعه uv وجود دارد که بخش هاي مختلف چشم را تحت تأثير قرار مي دهد.اشعه UVA، پشت چشم و اشعه UVB جلوي چشم را تحت تأثير قرار مي دهد. براي محافظت از چشم بايد از عينک آفتابي مناسب استفاده کنيد. عينک بايد اندازه مناسبي داشته باشد تا از کنار آن اشعه وارد چشم نشود. همچنين بايد از کلاه با لبه پهن که از صورت محافظت مي کند، استفاده شود.

 

استعمال دخانيات:

استعمال دخانيات به چشم آسيب مي رساند. استعمال دخانيات مي تواند باعث آسيب ديدگي عصب چشم، آب مرواريد و تباهي لکه زرد شود. از آن جا که استعمال دخانيات از عوامل خطر قابل کنترل است، مردم مي توانند اين عادت خود را تغيير دهند.استعمال دخانيات، روند خون رساني به تمام اعضاي بدن از جمله چشم ها را کاهش مي دهد. اين کاهش خون مي تواند به آسيب ديدگي اعصاب چشم منجر شود.خشکي چشم نيز از ديگر عوارض استعمال دخانيات است که مي تواند بسيار ناراحت کننده باشد. در برخي افراد، دود سيگار باعث خارش چشم مي شود. استعمال دخانيات با کاهش دادن ميزان انتقال آنتي اکسيدان به چشم، احتمال بروز آب مرواريد را افزايش مي دهد. نتايج برخي بررسي ها نشان مي دهد، افراد سيگاري ۲ برابر بيشتر از ديگران در معرض بيماري آب سياه قرار دارند. تباهي لکه زرد که باعث تاري ديد مي شود، علت عمده کوري در افراد مسن است. افراد سيگاري نسبت به ديگران ۳ برابر بيشتر دچار تباهي لکه زرد مي شوند اما با ايجاد تغييرات در برنامه غذايي روزانه از جمله مصرف ويتامين ها و ماده معدني، مکمل هاي گياهي و ورزش هاي روزانه چشم، مي توان از بروز اين آسيب پيشگيري کرد.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها