0

گزارش روزانه بازار بورس

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس
چهارشنبه 23 بهمن 1392  9:45 AM

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
سرریز نقدینگی از بورس به بانکها ؟ آزاد
سه شنبه, 22 بهمن 1392 ساعت 12:29
 
 
شاخص کل بورس در روز قبل از ۲۲ بهمن هم افت محسوسی داشت و با ۷۰۹ واحد کاهش در آستانه شکستن حمایت 80 هزار واحد قرار گرفت .
در دقایق آغازین معاملات امروز بازار سهام، اکثر نمادها به صورت متعادلی خرید و فروش شد، اما پس از گذشت ساعاتی با فشار فروش، بازار سهام باز هم در وضعیت قرمز قرار گرفت.
روند شاخص بورس همانند یک ماه گذشته همچنان نزولی بود و امروز هم اکثر شرکتهای بورسی کاهش 4 درصدی قیمت را تجربه کردند، تا شاخص به مرز 80 هزار واحد نزدیک شود.
پس از انتشار خبر افزایش سود اوراق مشارکت به 23 درصد بر حجم صف  فروش نمادها افزوده شد و شاخص با افتی شدیدتر به مرز 79 هزار واحد نزدیک شد.
با اعلام رویکرد جدید بانک مرکزی در مورد نرخ سودهای بانکی انتظار میرود بازار رقیب بورس بیش از گذشته تقویت شود و نقدینگی زیادی از بازارهای موازی به سمت بانکها سرازیر شود.
با ورود نقدینگی و افزایش منابع بانکها قدرت این بازار به نسبت بازار سهام افزوده شده و مردم ترجیج بیشتری به سرمایهگذاری در بانکها میدهند.
پیش از این نیز با مصوبات مجلس شورای اسلامی بازار سرمایه در وضعیت قرمز قرار گرفته و کاهش شدیدی را تجربه کرده بود، در این مصوبات نرخ خوراک پتروشیمی 15 سنت و بهره مالکانه معادن نیز 30 درصد تعیین شد.
در ماههای پایانی سال 92، روزهای تلخی برای سرمایهگذاران بازار سهام رقم خورد، چرا که مصوبات دولت یکی پس از دیگری منجر به ریزش بیشتر قیمتها شدند.
به نظر میرسد، امروز با مصوبه جدید بانک مرکزی کاهشی در نقدینگی بازار سرمایه  روی خواهد داد و نقدینگی با تغییر جهت خود به سمت بانکها سرازیر شوند.
 بیشترین تاثیر منفی بر روند شاخص را نمادهای بانک پاسارگاد، بانک ملت، مخابرات، پالایش نفت بندرعباس، بانک تجارت، بانک پارسیان و فولاد خراسان داشت. 
شاخص صنعت امروز با کاهشی 466 واحدی به 67 هزار و 886 واحد رسید و شاخص بازار اول هم 617 پله پایین تر ایستاد تا عدد 59 هزار و 837 را برای خود ثبت کند. شاخص بازار دوم نیز با افتی 884 واحدی تا 153 هزار و 65 واحد پایین آمد.
همچنین امروز فلزات اساسی در میان سایر گروه ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد؛ به طوری که 578 میلیون سهم این گروه به ارزش دو هزار و 451 میلیارد ریال خریداری شد.
بیشترین افزایش قیمت امروز به نام سهام شرکت های پارس پامچال، معادن منگنز ایران، تولی پرس، سرمایه گذاری بوعلی، ذغال سنگ نگین طبس، لیزینگ خودرو غدیر و پاکسان ثبت شد.
در مقابل بیشترین کاهش قیمت را سهام داران کارخانجات تولیدی شهید قندی، مهندسی نصیر ماشین و کارخانجات قند قزوین تجربه کردند.
حجیم ترین صف های خرید برای سهام داروسازی زهراوی، تولی پرس، سپنتا، سیمان فارس، فنرسازی خاور و داروسازی روزدارو تشکیل شد. در مقابل، حفاری شمال، ایران خودرو، نیروترانس، فراورده های نسوز آذر و سیمان خاش، برترین عرضه را به نام خود ثبت کردند.
امروز سهام داران 984 میلیون و 206 هزار سهم را به ارزش سه هزار و 937 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله کردند.
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به فولاد مبارکه با بیش از 386 میلیون و سپس صنایع ملی مس و ایران خودرو با 183  و 37 میلیون سهم بود .
در فرابورس شاخص 7.5 واحد منفی شد که بیشترین تاثیر منفی را میدکو ، ذوب ، شراز و شرانل بر نشانگر بازار فرابورس داشتهاند.
در جریان معاملات امروز فرابورس 96 میلیون اوراق به ارزش 50 میلیارد تومان داد و ستد شد. بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای دی ، مفاخر و گردش بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ربوده شدن پنچ تن از مرزبانان ایران در منطقه جکیگور در شرق کشورمان از سوی گروهک تروریستی به اصطلاح جیش العدل و انتقال آنان به داخل پاکستان را محکوم کرد.
 آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه امریکا در صفحه فیسبوکش نوشت:
ربوده شدن پنج تن از مرزبانان ایرانی در مرز این کشور عمل غیر قابل توجیه است. چنین اعمال غیر اخلاقی هر کجای دنیا که رخ دهد را محکوم می کنیم و امیدواریم این مرزبانان ایرانی هر چه زودتر به وطنشان و خانوادهشان برگردانده شوند.
 
• امیر دریادار حبیبالله سیاری که در راهپیمایی روز 22 بهمن در تهران حضور یافته بود، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دو سوم کره زمین شامل دریاها میشود که 70 تا 80 درصد آنها آبهای آزاد هستند که این آبها متعلق به همه کشورهای جهان است و ما این اختیار را داریم که در آبهای آزاد حضور داشته باشیم.
وی در ادامه افزود: هر کشوری دارای 50 کیلومتر عمق مرز آبی و آبهای سرزمینی است که هیچ کشوری بدون اجازه نمیتواند وارد این آبها شود. نیروی دریایی ارتش نیز هیچگاه بدون اجازه وارد آبهای سرزمین هیچ کشوری نمیشود زیرا ما اهل تعدی و تجاوز نیستیم.
سیاری درباره ناوگروه 29 نیروی دریایی ارتش نیز گفت: این ناوگروه هنوز وارد اقیانوس اطلس نشده است و هماکنون در خلیج عدن حضور دارد و در فروردینماه پس از پایان مأموریت خود به کشور بازمیگردد.
 
• نهرنت نوشت: لقمان فیلی سفیر عراق در واشنگتن گفت که به محض دریافت سیستم کنترل ترافیک خریداری شده از امریکا، بازرسی ها از هواپیماهای باری ایران به سمت سوریه افزایش پیدا خواهد کرد. وی افزود: ما نیازمند توانایی های دفاعی پیشرفته به منظور بازرسی هواپیماها هستیم.
لقمان فیلی اضافه کرد: بغداد هم اکنون در حال تحویل سیستم دفاع هوایی پیشرفته از سوی امریکا است که کنگره نیز با آن موافقت کرده ست.
در روز چهارم فوریه، پنتاگون توافق 700 میلیون دلاری برای فروش سیستم رادار کنترل ترافیک به عراق را اعلام کرد.
سفیر عراق در امریکا گفت: امریکایی ها در چنده ماه اخیر نسبت به مسئله بازرسی از هواپیماهای ایران کمتر اعتراض داشتند اما تاکنون چندین بار بازرسی صورت گرفته است.
• تونس لایو نوشت: وزارت خارجه تونس به خاطر سخنان علی لاریجانی رئیس مجلس ایران که منجر به خروج هیئت آمریکایی از مراسم جشن قانون اساسی شد، ابراز تاسف کرده است.
جیکوب والز سفیر امریکا در تونس به رادیو موزائیک گفت: مقامات وزارت خارجه تونس با من تماس گرفتند و به خاطر آنچه اتفاق افتاده بود براز تاسف کردند.
وی گفت: رفتار رئیس مجلس ایران مناسب بود و متناسب با مراسم نبود.
وی افزود: همه برای تمجید از تونس و دستاوردهایش حضور پیدا کرده بودند اما رئیس مجلس ایران تقریبا هیچ چیزی در مورد تونس نگفت و تنها سعی در اختلال در مراسم داشت.
علی لاریجانی در این سخنرانی به تونس به خاطر تصویب قانون اساسی اش تبریک گفت و از آمریکا و رژیم صهیونیستی به خاطر تضعیف جنبشهای موسوم به بیداری اسلامی انتقاد کرد و رژیم صهیونیستی را "غده سرطانی" در منطقه خواند.
 
• استاندار قم گفت: اعتقادی به کار پلیسی در مساله حجاب ندارم و گشت ارشاد نمی تواند حیا و حجاب را در جامعه نهادینه کند.
به گزارش ایرنا،ˈمحمد صادق صالحی منشˈ روز دوشنبه در همایش ˈانقلاب اسلامی، سبک زندگی اسلامی، منزلت زن و تحکیم خانوادهˈ که در تالار معصومیه استانداری قم برگزار شد، با بیان اینکه اصلا موافق اقدامات بانوان گشت ارشاد نیستم، افزود: امروز دختران ما باید داوطلبانه خواستار حیا، عفت و حجاب باشند و با زور نمی توانیم آنها را وادار به این رفتار کنیم؛ بلکه تربیت صحیح در این زمینه کارساز خواهد بود.
 
اخبار اقتصادی روز :
• مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد: ۳۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای جذب نقدینگی موجود در جامعه منتشر خواهد شد. 
با توجه به رکود چند ماهه بازارهای مسکن، سکه، ارز، طلا و خودرو و نیز روند پیدرپی کاهشی بازار سرمایه و سرگردانی نقدینگی مردم به نظر میرسد افزایش نرخ سود اوراق مشارکت راه حل مقطعی است که مدیران اقتصادی کشور به آن روی آورده اند. 
بر این اساس؛ مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در یک نشست خبری از انتشار اوراق مشارکت از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت: 30 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت بانک با سررسید شش ماهه بر مبنای سررسید سالانه 23 درصد از شنبه هفته آینده از سوی بانک مرکزی و از طریق سه بانک عامل ملت، تجارت و صادرات برای جذب نقدینگی موجود در جامعه منتشر خواهد شد. 
سید علیاصغر میرمحمدصادقی با اشاره به اینکه این اوراق قابل خرید از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی بوده و بانکها مجاز به خرید این اوراق نخواهند بود افزود: عرضه این اوراق در مدت شش روز صورت خواهد گرفت و سود آن در دو کوپن سه ماهه پرداخت میشود. همچنین این اوراق معاف از مالیات و بدون نام هستند.
 
• عضو هیات مدیره انجمن قطعهسازان ایران از سفر هیات تجاری تایلند به ایران در هفته آینده خبر داد.
محمدرضا نجفیمنش اظهار کرد: هیات تجاری تایلند یکشنبه هفته آینده وارد ایران شده و سهشنبه کشور را ترک خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در این هیات تجاری قطعهسازان و اعضای انجمن قطعهسازان این کشور حضور دارند، خاطرنشان کرد: فعالانی از حوزههای الکترونیک، کشتیرانی، کائوچو و صنعت غذا در این هیات حضور خواهند داشت.
عضو هیات مدیره انجمن قطعهسازان ایران ادامه داد: تایلند از کشورهای مطرح در صنعت خودروی جهان بوده و تولید بالایی را در این حوزه به خود اختصاص داده است.
وی افزود: بازدید از شرکتهای خودروسازی و قطعهسازی داخلی از جمله برنامههایی است که در دستور کار سفر هیات تجاری تایلند به ایران قرار دارد.
نجفیمنش با بیان اینکه هیاتهای تجاری کشورهای دیگر مانند آلمان نیز در تدارک سفر به ایران هستند، تصریح کرد: توافقات ژنو زمینه را برای حضور شرکتهای خارجی علاقهمند برای سرمایهگذاری در ایران فراهم کرده است.
 
• رئیس جمهور قانون تفسیر در خصوص مواد ۶۳ و ۶۴ قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ را به وزارت اقتصاد ابلاغ کرد که بر اساس آن تصمیمات شورای رقابت صرفاً در چهارچول ماده ۶۳ قانون اصل ۴۴ قابل تجدیدنظر توسط هیات تجدیدنظر موضوع این قانون می باشد. 
 در ابلاغیه حسن روحانی رئیس جمهور به وزارت اقتصاد آمده است: در اجرای اصل 123 قانون اساسی «قانون تفسیر در خصوص مواد 63 و 64 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44» جهات اجرا ابلاغ می شود. 
متن قانون به شرح زیر است: 
موضوع استفساریه: 
آیا تصمیمات شورای رقابت صرفاً در چارچوب ماده 63 اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی قابل تجدیدنظر توسط هیئت تجدیدنظر موضوع ماده 64 این قانون میباشد؟ 
پاسخ: 
بلی، تصمیمات شورای رقابت صرفاً در چارچوب ماده 63 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی قابل تجدید نظر توسط هیئت تجدیدنظر موضوع ماده 64 این قانون است.
 
• به دنبال افزایش گمانهزنیها در مورد کاهش سرعت اجرای برنامه تعدیلی فدرل رزرو، قیمت طلا برای دومین جلسه متوالی افزایش یافت.
هر اونس (معادل ۳۱.۱۳۲گرم) طلا با 7.51 دلار افزایش به 1274.78 دلار رسید.
برخی از تحلیلگران معتقدند که این افزایشها ادامه نخواهد یافت، چراکه آمار ضعیف در بخش کارگری آمریکا میتواند به علت مسائل مرتبط به شرایط آب و هوایی باشد.
آمارهای منتشره در روز جمعه نشان داد که ایجاد فرصتهای شغلی در آمریکا به شدت در 2 ماه گذشته کاهش یافته است و ضعیفترین عملکرد در 3 سال گذشته به شمار میرود.
بارناباس گان تحلیلگر بانک اُ سی بی سی گفت: کاهش میزان فرصتهای شغلی ایجاد شده تنها یک عقب گرد موقتی است و ما فکر میکنیم که اقتصاد آمریکا هنوز در مسیر ترمیم قرار دارد.
وی افزود: ما انتظار داریم که قیمتها تا 1150 دلار در هر اونس کاهش یابد.
 
• عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران از رشد صادرات این محصول در 9 ماهه امسال خبر داد.
مسعود بهرامینوید در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: میزان صادرات انواع تایر در 9 ماهه امسال افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه به عنوان مثال صادرات تایر سواری با رشد 37 درصدی از 1200 تن به 1700 تن افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: تایرهای تولیدی کشور بیشتر به کشورهای همسایه، کشورهای عربی و کشورهای آفریقایی صادر میشود.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران ادامه داد: رشد صادرات در تایر موتورسیکلت نیز 85 درصد بوده است بهگونهای که صادرات این محصول از 1300 تن به 2400 تن افزایش یافته است.
وی افزود: با توجه به افزایش قابل توجه صادرات و با وجود کاهش مصرف داخلی در سال جاری تولیدکنندگان تایر میزان محصولات تولیدی خود را کاهش نداده و بعضا افزایش نیز دادهاند.
بهرامینوید با بیان اینکه تولیدکنندگان تایر در حوزه صادرات توان رقابت با تولیدکنندگان اروپایی را نیز دارند، تصریح کرد: ترکیه یکی از مهمترین مقاصد صادراتی در این حوزه به ویژه در زمینه صادرات تیوپ است.
• نرخ فروش سکه و ارز در روز یک شنبه  :
نوع سکه شنبه - قیمت
سکهتمامطرحجدید
886000
سکهتمامطرحقدیم
886000
نیم سکه 446000
ربع سکه 263000
1 گرمی 172000
هرگرمطلای18عیار
90771
نوع ارز 
دلار آمریکا 2953
یورو 4030
پوند انگلیس 4850
درهم 806
 
 
وضعیت بازار :
سهام بزرگ پتروشیمی و همچنین مپنا در این اوضاع آشفته متوقف می باشند و متاسفانه با این شرایط اگر شاخص حداکثر ۵۰۰ واحد ریزش کند نشان می دهد که ۹۰ درصد بازار با صف فروش روبرو هستند.سرمایه سهامداران حقیقی ( که البته عامل اصلی همین سقوط جو زده شدن آنها می باشد) در حال آب شدن است و سکوت معنادار مسئولان بعد از توقف مپنا و پتروشیمی ها قابل تامل است.باید هر چه سریعتر پتروشیمی ها به بازار بازگردند و قضیه نرخ خوراک نیز نهایی شود و شفاف سازی ها نیز به بازار ارسال شود چرا که شاخص به همین منوال سقوط خواهد کرد و نتیجه هر ۱۰۰۰ واحد ریزش آن  معادل با ۸ الی ۱۰ درصد ریزش سهام دیگر ( در غیاب پتروشیمی ها و مپنا ) می باشد.شرایط فعلی بازار سرمایه دخالت مسئولان بلند پایه را نیز می طلبد اوضاع خوبی بر این بازار حکفرما نیست .سهام همه شرکت ها ،چه بنیادی و چه غیر بنیادی در حال سقوطی عجیب هستند
 
 - خودرو :
در آغازین دقایق معاملات دوشنبه مصاحبه مدیر عامل ایران خودرو که به نهایی شدن فروش بلوک بانک پارسیان اذعان کرده بود منتشر شد که سبب جمع آوری صف فروش ایران خودرو و معاملات مثبت در خپارس و خساپا گردید . ولی فشار عرضه ها به حدی بود که ایران خودرو در نهایت با صف فروش سنگین روبرو شد و کل بازار نیز تحت فشار عرضه ها صف فروش شدند .
ایران خودرو در شرایطی در حال شکستن حمایت معتبر 315 میباشد که در صورت تحقق این امر احتمال تشکیل الگوی سروشانه سقف و ریزش تا 260 محتمل میباشد .
خودرویی ها و در واقع ایران خودرو این روزها در غیاب بزرگان به نوعی لیدر بازار شده است.فشار فروش در خودرویی ها صف فروش همه گروه ها حتی بانکی ها را در پی دارد که این اتفاق فقط در بازار بی نظیر بورس ایران اتفاق می افتد.در این گروه به  نقل از رویترز، شرکت خودروسازی رنوی فرانسه اعلام کرد: ارسال محمولههای قطعات خودرو به ایران را از سر گرفته است که انتظار میرود تولید خودروهای این شرکت در ایران در نیمه نخست ۲۰۱۴ افزایش یابد .
جو منفی بازار و عدم اطمینان از معامله بلوکی وپارس علت افت شدید ایران خودرو به عنوان لیدر این گروه و سایر نمادها می باشد. قطعیت بلوک بانک پارسیان خیلی مهم است .
خبهمن بار دیگر به صف فروش رسید و به قیمت های ۲ ماه و نیم پیش خود سلام گفت.این شرکت ۳۵ الی ۴۰ تومان تقسیم سود دارد، p/e سهم در حال سقوط به زیر ۵ می باشد.
در میان فشار وحشتناک عرضه ها خکاوه حمایت روانی و تکنیکالی 100 تومان را هم شکست و به زیر این سطح نفوذ پیدا کرد تا افت سهم تا حمایت 86 هم محتمل بنظر برسد.
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه خودرو 315 ، خبهمن 180 ، خساپا 160، خپارس 160 ، خزامیا 125 ، خکاوه 86 و خاور 150 میباشد .
 
- پتروشیمی:
در شرایطی که کلیه شرکتهای پتروشیمی این گرو بجز شیران متوقف هستند تا ابهامات تاثیر نرخ جدید خوراک رفت گردد ، تنها چند نماد شیمیایی قابل معامله بودند .
در پتروشیمی ها پتروشیمی کازرون با ۱۰ هزار سهم معامله ۵ درصد رشد قیمت را تجربه کرد.شیران در ۱۲ ماهه واقعی ۷۷۹ تومان به ازای هر سهم محقق کرده است این در حالی ست که آخرین پیش بینی سود سال ۹۲ مبلغ ۷۴۵ تومان بوده است.واتی نیز به همین واسطه تعدیل مثبت خواهد داد.
در این گروه سازمان خصوصی سازی ۱۷ درصد از سهام فارس به تعداد ۴ میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۶۴ هزار و ۳۷۰ سهم را روز یکشنبه ۱۱ اسفند ماه جاری در بورس عرضه خواهد کرد.شرایط عرضه این بلوک مدیریتی عبارت است از قیمت تابلوی بورس در روز عرضه (معدل بسته شدن قیمت در روز قبل از عرضه) بعلاه ۳۰ درصد به شرط آنکه از ۲۲۲۵۱ ریال کمتر نباشد.ارزش کل این بلوک ۹۳ هزار و ۷۶۷ میلیارد و ۱۴۶ میلیون و ۲۹۶ هزار و ۸۷۰ ریال بصورت نقد و اقساط (۳۰ درصد نقد و مابقی طی چهار سال) می باشد.
امروز صف خرید نمادهای شپاکسا و شکف فروریخت تا تنها در دو نماد شتولی و شپمچا صف خرید را شاهد باشیم .
شتولی که با رسیدن به سطح حمایتی 250 با رشد تقاضا مواجه شد و صف خرید شده است ،در حال حرکت به سمت بالا میباشد ولی با توجه به جو بازار امکان فروریختن و برعکس شدن جهت حرکت آسانسور سهم هست .
از طرفی سایر نمادهای گروه درکنار سهم های حاضر در پایه فرابورس گروه نظیر شلرد ، شکبیر ، زنجان،  دهدشت و کازرون با ثبت معاملات منفی همراه بودند .
 
- پالایشی ها :
این گروه که در دقایق نخست بازار سعی در تشکیل صف خرید برای خود داشت ، با رشد عرضه ها مواجه شد تا همگی گروه منفی به کار خود پایان دهند .
شبندر در دقایق ابتدایی تا مقاومت 1510 و شاوان تا مقاومت 2600 پیش رفتند که به مرور به سمت دامنه منفی گراییده شدند . اگر چه افت زیادی برای شبندر متصور نیستیم.
شایان ذکر است قرار است بار دیگر این بلوک .
نکته حائز اهمیت شکسته شدن مقاومت 1510 شبندر است که به لحاظ روانی روی سهامداران تاثیر مثبت بسزایی دارد که در صورت تحقق میتواند سکوی پرتاب سهم باشد .
در پس خرید های حقوقی شبندر ، بحث واگذاری بلوک 45% این سهم در کنار واگذاری بلوک 50% شاوان با قیمت ۵۷۰۰ تومان هست . بار قبل در روز ۱۶ دی ماه این بلوک با قیمت حداقل ۵۷۴۴۳ ریال عرضه شد که مشتری نداشت هم شده است .
پس از ذکر مهمترین سطوح حمایتی گروه شبندر 1360 ، شاوان 2300 ،  شپنا 2530 ، شتران 75000 ، شراز 1800 ، ونفت 250 ، مقاومتهای شبندر 1510، شپنا 2800 ، شنفت 4460 و ونفت 320 و شراز 2000 و شاوان 2600 میباشد .
 
- بانکی ها :
بانکی ها که  از هیچ مورد منفی که این روزها بازار به دلیل آنها فشار عرضه ها را تجربه کرده اند، تاثیر نمی پذیرند همچنان در حال اصلاح هستند.حقوقی ها در این گروه بیشتر خریدار هستند ولی فشار فروش های سنگین مانع از رشد آنها می شود.برخی سهام این گروه از جمله وبملت،وپارس ،وپاسار و وتجارت و البته وبصادر قیمت های جذابی دارند و در صورت افت بیشتر اگر بازار بازگردد رشد خوبی خواهند داشت.
بدترین وضعیت تکنیکالی را وپاسار دارد که با تشکیل الگوی سروشانه سقف و شکستن حمایت 276 آماده ادامه ریزش است .
وبصادر در آستانه سقوط به زیر قیمت اسمی ست و با ادامه جو منفی این اتفاق خواهد افتاد. وبملت نیز برای برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شد. وتجارت با شکستن حمایت 345 در حال حرکت به سمت 300 است . وپارس که از قبل و بعد توقف نافرجام با خریدهای حقوقی همراه است ، اعلام داشته است که تا مجمع سالیانه افزایش سرمایه این بانک به تعویق افتاده است .
وانصار با شکستن حمایت معتبر 300 به سمت 255 در حرکت است .
در این گروه مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانهها در سال آینده، گفته: برای مهار انتظار تورمی، تجدید نظر در نرخ سود بانکی برای سال آینده ضروری است.مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد: ۳۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای جذب نقدینگی موجود در جامعه منتشر خواهد شد. 
بر این اساس؛ مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در یک نشست خبری از انتشار اوراق مشارکت از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت: 30 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت بانک با سررسید شش ماهه بر مبنای سررسید سالانه 23 درصد از شنبه هفته آینده از سوی بانک مرکزی و از طریق سه بانک عامل ملت، تجارت و صادرات برای جذب نقدینگی موجود در جامعه منتشر خواهد شد. 
سطوح حمایتی این گروه نیز وتجارت 300 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 285 ، وپاسار 216  ، وسینا 300 ، وپارس 330 میباشد .
 
 
- فلزات اساسی :
 این گروه نیز این روزها همگام با بازار افت می کنند.فولاد مبارکه که پتانسیل اعلام سود ۹۰ تومانی در ۱۲ ماهه را دارد با معاملات بلوکی فعلا کنترل می شود. ترس اصلی این گروه از افزایش نرخ حامل های انرژی ست که قرار است از تیر ماه سال بعد افزایش یابد.
نکته قابل ذکر انجام معاملات بلوکی سنگین 385 میلیونی در نمادهای فولاد و 180 میلیونی در فملی بود . فولاد به لحاظ تکنیکالی هم به حمایت 400 همچنان پایبند است .
در این گروه در رابطه با ۷ طرح بزرگ فولادی گفته شده که  السی طرحهای فولاد سفیددشت و قائنات گشایش شده و عملیات به سرعت در حال انجام است هم چنین در مورد طرح فولاد نیریز نیز چند هفته پیش با شرکت سرمایهگذاری غدیر برای مشارکت ۶۵ – ۳۵ درصد توافق شده است.
 فرآوری که از 800 تومان ریزشی سنگین را آغاز کرده است با شکستن حمایت معتبر 575 به مصاف فیبوی 127% پروجکشن در 500 میرود. کف حمایتی سهم 470 میباشد .
میدکو علیرغم حمایت حقوقی خود حمایت معتبر 600 را هم شکست تا راهی 540 باشد . سطوح حمایتی سهم 540 و 480 میباشند . 
ذوب که روی حمایت 400 نوسان میکند با شکستن این سطح تا 360 ریزش خواهد کرد .
فملی با شکستن حمایت 420 و در شرایطی که بارقه های امید از دست رفته است ، احتمالا با شکستن حمایت 367 تا 350 افت خواهد کرد . اما فعلا با معاملات بلوکی 180 میلیونی در حال کنترل است .
فخوز نیز به نسبت p/e 4.5 رسیده و همچنان در حاشیه بازار قرار دارد . این سهم پس از  شکستن حمایت 900 پتانسیل ریزش تا 750 را دارد .
زنگان هم روی حمایت معتبر 400 صف فروش است تا شاید سهم بخواهد تا 330 ریزش کند !
در این گروه شرکتهای کوچک و کم شناوری نظیر فروس ، فنورد ، فپنتا و فمراد مثبت معامله شدند .
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 820 ، فملی 350 ، ذوب 360 ، میدکو 540 و فسرب 222و زنگان 400 ، فخوز 775 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 900 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 650 ، فولاد 460 میباشد .
 
- سنگ آهنی  : 
سنگ آهنی ها نیز طعم تلخ صف فروش را امروز چشیدند. از لحاظ آماری ۳۰ درصد بهره مالکانه تصویب شده از سوی مجلس بهتر از ۵ درصد فروش شمش فولاد خوزستان است که در سال قبل به تصویب رسید و علت پایین آمدن سهام غولهای سنگ آهنی کگل و کچاد را می توان جو منفی حاکم بر بازار دانست.
در گروه معدنی امروز کلیه نمادهای کگل ،کچاد ، کمنگنز ، کروی ، تکنار ، کاما و کبافق روزی منفی توام با صف فروش را تجربه کردند . اما دو نماد کروی و کاما به سبب افت 25%  امروز شناور معامله شدند تا احتمال بازگشت این نمادها قویتر از سایر نمادهای گروه باشد . 
کچاد با شکستن حمایت 843 به سمت 800 در حرکت است . کگل هم زیر حمایت 1100 منفی پیگیری شد تا رهسپار 1000 باشد .
کروی هم حمایت 270 را به پایین شکسته است و به سمت 240 پیش میرود . 
در معدنی ها دو قلوهای ذغال سنگی کشرق و کطبس با پی بر ای های بالا صف خرید تشکیل دادند و کمنگنز و کدما نیز صف خرید داشتند.
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 800 ، کگل 1000 ، ومعادن 816 ، کاما 1100، کنور 1300 و کبافق 2500 است .
 
- مخابرات:
اخابر بار دیگر به زیر ۳۰۰ تومان سقوط کرد تا چشم انتظار واکنش به حمایت 280 بنشیند . 
همراه اول که همواره سهم کم ریسکی بوده است معاملات متعادل و مثبتی را تجربه کرد.شرکتی که در مجمع خود ( در اردیبشهت سال آتی) نیز سود خوبی تقسیم خواهد کرد.
همراه اول هم همچنان در محدوده 5200-5600 نوسان مینماید . 
 
- تجهیزات :
در شرکت های تجهیزاتی در مجلس تصویب شد که منابع حاصل از فروش انشعابات برق، گاز، آب و فاضلاب توسط شرکتهای ذیربط به حساب خاصی که توسط خزانهداری کل کشور تعیین میشود واریز میگردد و صددرصد آن پس از دریافت از حساب مذکور برای طرحهای توسعهای این شرکتها به مصرف میرسد.قبلا این طور برداشت شده بود که این منابع به وزرات نیز و بخشی از آن در جهت پرداخت مطالبات پیمانکاران صرف شود که این به نفع مپنا و بترانس و برخی شرکت های دیگر نمی باشد .
امروز بجز فاما سایر نمادهای گروه در دامنه منفی و صف فروش غوطه ور بودند .
فاراک که توانسته بود مقاومت 600 را با قدرت رد کند ، امروز مجددا به زیر این سطح نفوذ کرد . بطور قطع اگر خریدهای دوروز اخیر حقوقی در این سهم نبود ، سهم با تشکیل صف فروش مجددا راهی 500 میشد .
فاذر هم به سرعت به حمایت 227 رسیده است ولی همچنان صف فروش مانده است . با این فشار فروش احتمال شکسته شدن سطح 200 هم هست . کم کم باید به حمایت 155 سهم بیندیشیم .
حفاری همچنان با صف فروش سنگین همراه است و در شرایطی که هیچ افتی را به سبب عدم انجام معامله تجربه نکرده است ، توسط ناظر سهم به گره معاملاتی هم نمیرود !
 
- حمل و نقل 
در گروه حمل و نقل شاهد جمع شدن صف فروش حکشتی و توریل بودیم اما در ادامه مجددا این دو نماد هم همصدا با سایر همگروهی ها صف فروش شدند .
توریل با صف فروش شدن عزم خود را برای رسیدن به 700 جزم کرد. شایعات افزایش سرمایه و معامله بلوکی در سهم شنیده میشود .
از حتاید نیز خبر می رسد که پایانه ریلی شرکت در بندر شهید رجایی همزمان با دهه فجر آغاز به کار کرده است.این پایانه ریلی ظرفیت بیش از ۵۰ درصد از عملیات ریلی کانتینری در بندر شهید رجایی را بر عهده دارد.
 
 
- ساختمانی ها :
این گروه که روز گذشته از آغاز معاملات شناور معامله شدند تا بسرعت صف خرید شده بودند ، امروز مجددا شاهد فرو ریختن صفوف خرید و ادامه سقوط آسانسوری نمادها بودند .
اخیرا حقوقی خوش نام غدیر در نمادها ثشرق ، آ س پ شروع به خرید نموده است .
شاید این گروه از زمان افت تاکنون بیشترین افت را تجربه کرده باشند و علیرغم کاهش نسبت p/e به کمتر از 4 و 5 ، هیچ حمایت و کفی هم برای این گروه با توجه به فرابورسی بودن و نداشتن حجم مبنا نمیتوان متصور بود . 
در بازار تسهیلات مسکن هم که پس از 40% اصلاح ، مجددا معاملات سبز به گروه بازگشته است و امروز همانند دیروز جملگی مجددا صف خرید دنبال شدند .
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها