0

گزارش روزانه بازار بورس

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس
شنبه 19 بهمن 1392  9:51 PM

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
ریزش بهمن وار بورس.... آزاد
شنبه, 19 بهمن 1392 ساعت 14:44
alt شاخص کل بورس با کاهش 1150 واحدی به مرز کانال 80 هزار واحد نزدیک شد که بیشترین تأثیر منفی را شرکتهای پتروشیمی، پالایشی و بانکی داشتند. امروز همچنین 303 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 116 میلیارد تومان در 33 هزار نوبت معاملاتی دادودستد شد .
امروز تا نیمه معاملات هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس 131 واحد تأثیر منفی بر شاخص گذاشت که به دنبال آن در پایان معاملات فولاد مبارکه اصفهان، مخابرات، پالایش نفت بندرعباس، بانک پاسارگاد، ملی صنایع مس ایران، بانک پارسیان، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، بانک صادرات، بانک ملت، خدمات انفورماتیک، پتروشیمی خارک و فولاد خوزستان بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.
در معاملات امروز بورس تنها 15 نماد افزایش قیمت داشتند و مابقی شرکتها با کاهش قیمت تأثیر منفی بر شاخص گذاشتند.
امروز برترین تقاضا به چند نماد معاملاتی از جمله داروسازی زهراوی، سپنتا، سیمان فارس، تولیپرس، داروسازی روزدارو، صنعتی آما و فنرسازی خاور اختصاص داشت اما در مقابل حفاری شمال، ایران خودرو، نیرو ترانس، گروه بهمن، ایران ترانسفو، فرآوردههای نسوز آذر و زامیاد برترین عرضه را داشتند.
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به بانک صادرات با بیش از 53 میلیون و سپس بانک ملت و سرمایه گذاری بوعلی با 23 و 18 میلیون سهم بود .
در فرابورس نیز شاخص با افت 32 واحدی به 738 واحد رسید که با بررسی نمودار شاخص کل به بیشترین افت طی 3 ماه گذشته دست یافتند؛ بورس تهران نیز به رکورد حدود 3 ماه پیش خود بازگشته است.
در فرابورس پتروشیمی مارون، پتروشیمی جم، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان و پالایش نفت تهران بیشترین تأثیر منفی را داشتند.
در جریان معاملات امروز فرابورس 77 میلیون اوراق به ارزش 49 میلیارد تومان داد و ستد شد. بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ثشرق ، دی و ذوب بنام خود ثبت کردند .
 
اخبار سیاسی روز: 
• واکنش وزارت خارجه به اظهارات جان کری /
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به تکرار ادعاهای وزیر امور خارجه امریکا در خصوص برنامه هستهای جمهوری اسلامی ایران گفت: مقامات امریکایی در حالی که باید درصدد جلب اعتماد افکار عمومی ایرانیان درباره رویکرد خصمانه چند دهه گذشته خود باشند، ظاهرا همچنان بر نگاه غیرواقعبینانه و متوهم خود درقبال جمهوری اسلامی ایران اصرار دارند.
مرضیه افخم افزود: در حالی که تنها چند روز به آغاز دور جدید مذاکرات باقی مانده است این گونه اظهارات فضای مثبت ایجاد شده بین ایران و 1+5 را تیره می کند.
وی با اشاره به برنامه سفر هیئتهای سیاسی و اقتصادی به تهران گفت: لازم است مقامات امریکایی بهدور از تعصب و یکجانبهنگری با نگاه جدی به محیط بینالملل و تحولات شکل گرفته در آن با واقعیتهای قرن بیست و یکم کنار بیایند و از تلاشهای خصمانه علیه ملت ایران دست بردارند.
وی درخصوص تحریم اخیر امریکا علیه اشخاص و شرکتهای ایرانی و شرکتهای طرف معامله با ایران گفت: اقدام دولت امریکا یک نمونه دیگر از حسن نیت نداشتن این کشور در آستانه مذاکرات آینده است و این واقعیت را نشان میدهد که امریکا تلاش میکند قبل از دور جدید مذاکرات، فضای منفی جدیدی بر مذاکرات تحمیل کند.
 
• مذاکرات ایران و آژانس در تهران آغاز شد /
 ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی دقایق پیش به سرپرستی رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس و ترو واریو رانتا معاون مدیرکل آژانس در امور پادمانها در تهران آغاز شد. 
بر اساس این گزارش مذاکرات ایران و آژانس امروز در پی توافق 6 ماده ای  یوکیو آمانو ، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان است که در تاریخ  20 آبان ماه در تهران به امضا رساندند.
 ایران بر اساس این توافقنامه پذیرفت که برخی از اقدامات داوطلبانه را برای تلطیف فضای موجود صورت دهد.
بازدید بازرسان آژانس از معدن گچین بندرعباس و کارخانه آب سنگین اراک از جمله این اقدامات بود. بازرسان در تاریخ 17 آذر ماه از آب سنگین اراک و 9 بهمن ماه از معدن گچین بندر عباس بازدید کردند.
 
• استقبال وزارت خارجه آمریکا از بیانیه «آیپک» درباره ایران /
«جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه درباره اظهارات آخر هفته گذشته لابی صهیونیستی «آیپک» درباره لایحه تحریمهای جدید علیه ایران گفت: ما از حمایت آنها از مسیر دیپلماتیک استقبال میکنیم.
روز پنج شنبه بعد از جلسه طولانی «رابرت منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با لابی پرنفوذ آیپک، این لابی اسرائیل نیز طی بیانیهای اعلام کرد که اکنون زمان مناسبی برای اعمال تحریمهای جدید علیه ایران نیست. آیپک در بیانیه خود آورده است؛ ما با آقای منندز موافقیم که توقف برنامه هسته ای ایران باید مورد حمایت هر دو حزب باشد. ما به همکاری با دولت متعهد هستیم.
«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است توهمات و بیانیه های غیرمنصفانه آمریکا در گفتگوهای هستهای جایی ندارد.
جن ساکی در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه ایران گفت: خب، همه ما میدانیم که هرکس وابستگیهای سیاسی دارد، و گاها بیانیههایی در نتیجه همین وابستگیها صادر میشود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این اظهارنظرات را به ظریف نسبت داد و گفت که شرمن  چنین وابستگی سیاسی ندارد.
 
اخبار اقتصادی روز :
• بازگشت اروپاییها به چرخه ده شریک برتر صادراتی ایران/ حرکت به سمت کاهش تعرفهها/
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازگشت اروپایی ها به چرخه ده شریک برتر صادراتی ایران خبرداد و گفت: حرکت به سمت کاهش تعرفه ها و پیوستن به سازمان جهانی تجارت، راهبرد جدید تجارت خارجی کشور است.
ولیاله افخمی راد در گفتگو با مهر گفت: در سالهای گذشته، علیرغم تحریمها، ایران به کشورهای اروپایی صادرات داشته اما ارقامی که حاصل شده، مناسب و متناسب با ظرفیتهای ایران نبوده است، ضمن اینکه به دلیل مشکلات تحریم، بیشتر صادرات ایران به کشورهای همسایه و همجوار بوده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: علیرغم تحریمها، دلیل رشد صادرات ایران به کشورهای همسایه، مزیت کالاهای ایرانی برای صادرات به این کشورها است. به هرحال کشورهای اروپایی به دلیل تحریم و مشکلات نقل و انتقال پول، تمایلی برای تجارت با ایران نداشتند اما هم اکنون با توجه به برداشته شدن بخشی از تحریمها و علاقهمندی اروپاییها برای تجارت با ایران، پیش بینی می شود مبادلات کالایی و ارایه خدمات به این کشورها توسعه یابد.
 
• مذاکرات فرانسه برای خرید گاز ایران /
هفته گذشته نمایندگان شرکتهای اروپایی و آسیایی با سفر به ایران مذاکراتی با مدیران شرکت ملی صادرات گاز ایران داشتند که نمایندگان کشور فرانسه نیز از جمله آنها بود.
بعد از اجرای توافقنامه هستهای ژنو شرکتهای نفتی فرانسوی در قالب یک گروهی تجاری به ایران آمدند تا در چهار گروه تخصصی سرمایه گذاری، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی برای حضور دوباره در ایران با مدیران نفتی کشور گفتوگو کردند.
در این سفر علاوه بر دو شرکت توتال و تکنیپ، شرکت گاز فرانسه نیز حضور داشت. علی ماجدی – معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت – هم اظهار کرد که برای اولین بار در مذاکرات، شرکت گاز فرانسه اعلام آمادگی کرد تا جدا از همکاریهای توتال و تکنیپ با ایران همکاری داشته باشد.
بر همین اساس نمایندگان کشور فرانسه هفته گذشته با مدیران شرکت صادرات گاز ایران مذاکرات فشردهای داشتهاند.
اگر چه به گفته معاون امور بین الملل وزرات نفت این مذاکرات منجر به قرارداد نشده است اما فرانسویها برای ادامه همکاریها با ایران در بخش صنعت نفت و گاز ابراز تمایل کردهاند.
 علاوه بر شرکتهای فرانسوی، هفته گذشته نمایندگان سه کشور عمان، پاکستان و جمهوری آذربایجان نیز به تهران سفر کردند تا برای بررسی راههای توسعه و همکاریهای گازی از جمله صادرات با مدیران شرکت صادرات گاز مذاکره کنند. 
 
• روسیه در برنامه ششم نقش کلیدی خواهد داشت/
 اسدالله عسگراولادی در دیدار سفیر روسیه با رئیس اتاق ایران گفت: وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در هفته جاری پاسخ درخواست روسیه مبنی بر برگزاری هرچه سریعتر کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را ارسال خواهد کرد و بر این اساس، کمیسیون مشترک در سپتامبر یا اوت برگزار خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه افزود: بازار روسیه بسیاری از کالاهای ایرانی را می پسندد و بنابراین باید زمینه برای ورود کالاهای ایرانی به نقاط مختلف این کشور فراهم شود، ضمن اینکه برنامه ما این است که در سال 2014 رونق صادرات و تجارت کالاهای ایرانی را در روسیه داشته باشیم.
وی تصریح کرد: قرار است در آینده، اجلاس کشورهای ساحلی دریای خزر را با حضور ده اتاق بازرگانی خواهیم داشت که امیدواریم به توسعه روابط بیانجامد.
عسگراولادی اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، روسیه جایگاه کلیدی خواهد داشت. دورنمای خوبی نیز در سال 2014 برای روابط دو کشور متصور است.
 
• برآوردخسارت حدود 400 میلیاردی برای گیلان و مازندران /
محمدباقر نوبخت در حاشیه حضور در مرقد امام خمینی (ره) در مورد سفر اخیر خود به استان گیلان و مازندران گفت: با توجه به اینکه در ابتدا به استان مازندران سفر کردم در شورای اداری با مسوولین محلی مسائل مربوط به امدادرسانی اولیه همچنین برآورد خسارت را ارزیابی کردیم.
وی در مورد برآورد خسارت وارد شده به دو استان گیلان و مازندران افزود: ارقام دقیقی هنوز تعیین نشده است، اما در استان گیلان حدود 200 میلیارد تومان خسارت وارد شده که همین مقدار و شاید بیشتر نیز استان مازندران دچار خسارت شده است.
معاون برنامهریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: از استانداران این دو استان خواستهام تا قبل از جلسهی عصر روز شنبه هیات وزیران گزارش کاملی را به من رسانده تا همراه گزارشی را که خود تهیه کردهام، با استناد به آمار استانداران به هیات وزیران و شخص آقای رییس جمهور که به درخواست ایشان این دو سفر را انجام دادم تقدیم کنم.
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز سه شنبه  :
نوع سکه شنبه - قیمت
سکهتمامطرحجدید
882000
سکهتمامطرحقدیم
883000
نیم سکه 444000
ربع سکه 263000
1 گرمی 172000
هرگرمطلای18عیار
90400
نوع ارز 
دلار آمریکا 2960
یورو 4040
پوند انگلیس 4860
درهم 809
 
 
وضعیت بازار :
به عقیده همگان این ریزش قیمتها در بازارهای سهام تا حدی بالا بوده که بسیاری از حقوقیها بیشترین تحرکات را در خرید ایفا کردند؛ بنابراین در این میان تنها سهامداران حقیقی با نشستن در صفهای فروش فرصت خرید را برای با تجربههای بازار فراهم میکنند.
کارشناسان ارشد اقتصادی هم معتقدند که ریزشها و افت سریع قیمتها منطقی نبوده و بسیاری از افراد با موقعیت به وجود آمده، استفادههای کلانی خواهند برد.
در این میان در بعد تکنیکال بنظر میرسد شاخص درون ریزموج c از 4 اصلی قرار داشته باشد که در مسیر افت خود حمایتهای 80 و 77 هزار واحد را پیش رو خواهد داشت .
نکته مهم تر آنکه علاوه بر اصلاح رقم شاخص ، شاخص بورس نیازمند اصلاح زمانی نیز هست که برای مدتی نیاز به کف سازی و معاملات خنثی در آینده خواهد داشت . در حالت خوشبینانه اواسط اسفند ماه میتوان به شروع موج 5 با هدف دستیابی به هدف 120 هزار در میان مدت امیدوار بود .
 
- پتروشیمی:
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که مصوبه مجلس در بخش درآمدی لایحه بودجه درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمیها، به معنای دخالت در اجرا و خلاف قانون است.بهروز نعمتی با بیان اینکه وظیفه مجلس قانونگذاری و نظارت و نه دخالت در اجراست، گفت: مجلس با تعیین قیمت خوراک پتروشیمیها هیچ ارتباطی ندارد که بخواهد آن را در بودجه قیمتگذاری کند. اگر قرار باشد مجلس به قیمتگذاری بپردازد، پس باید قیمت هر بشکه نفت را نیز تعیین کند.
وی همچنین گفته: افزایش قیمت خوراک پتروشیمی ها موجب می شود صنایع پتروشیمی را نیز در بازار بورس از دست بدهیم بنابراین دیگر در بازار سرمایه چیزی نخواهیم داشت آیا به دنبال این هستید که صنایع پتروشیمی نیز مانند صنایع نساجی شکسته شود؟
محمد حسن نژاد نیز که یک نماینده بازار سرمایه ای ست ،با تاکید بر اینکه مصوبه دیروز مجلس مبنی بر تعیین نرخ حداقل ۱۵ سنت برای خوراک پتروشیمی ها، خلاف قانون هدفمندی یارانه ها است، گفت: دولت باید ضمن موضع گیری، نظر خود را در خصوص این مصوبه اعلام کند که آیا می تواند آن را اجرایی کند یا خیر.
به باور حسن نژاد شورای نگهبان قانون اساسی نیز می تواند با استناد به اصل ۵۲ آیین نامه داخلی مجلس مصوبه اخیر را خلاف این اصل بداند چراکه بر اساس این اصل مجلس تنها موظف به تصویب لوایح بودجه بوده و حق تعیین و درج احکام بودجه ایی را ندارد
یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس نیز که در مخالفت با افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها صحبت می کرد، از تماس تلفنی نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با وی مبنی بر اینکه شدیدا با افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها مخالف است خبر داده است.
دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی گفته :از این پس پای هیچ سرمایه گذاری به ایران باز نخواهد شد و این نرخ ۱۵ سنت دقیقا در دوره ای که گشایش های سیاسی با دنیای بیرون و بین المللی در حال باز شدن است و مارا امیدوار می کرد، به یاس تبدیل شد.وی گفته با این شرایط خوش به حال قطری ها خواهد شد که مابع گازی ما را می برند .وی به این موضوع نیز اشاره کرده که ما با افزایش پلکانی نرخ خوراک موافق بودیم ولی افزایش یکباره آن به اندازه ۶ برابر انصاف نیست.
 
اما در بازار امروز پتروشیمی ها تحت تاثیر تصمیم کارشناسی و دلسوزانه مجلس با صف فروش روبرو بودند و حقوقی ها هم اقدام به جمع آوری آنها نکردند. نمادهایی نیز که از افزایش نرخ خوراک گازی تاثیر نمی پذیرند با صف فروش روبرو بودند از جمله شازند که فقط خوراک مایع مصرف می کند یا هلدینگ خلیج فارس که میعانات گازی( ۹۷ درصد) و گاز اتان ( ۳ درصد ) مصرف می کند.تا حقوقی ها دست به کار نشوند نمی توان به تعادل قیمتی این گروه امیدوار بود البته با توجه به P/E های فعلی افت بیشتر برخی از آنها غیر منطقی می باشد.
در این جو سنگین فروش ، هر لحظه صف فروش تاپیکو آن هم پس از شکستن حمایت معتبر 500 سنگین تر میشد که به 50 میلیون هم رسید . در روز 4شنبه  حجم مبنای تاپیکو ، فارس ، شپدیس ، شیراز  ،کرماشا ، شاراک ، شیران و شفن برداشته نشد تا افت قیمت زیادی را برای امروز تجربه نکنند . امروز هم کلیه نمادهای پتروشیمی متوقف شدند تا ابهامات تاثیر نرخ جدید خوراک رفت گردد .
نمادهایی که امروز در گروه رشد خوبی را تجربه کردند و توام با صف خرید نیز بودند شپمچا و شتولی بودند . شپمچا امروز صف خرید خود را فروریخته دید ولی نهایتا مجدد صف خرید شد. اما ادامه رشد سهم در هاله از ابهام قرار گرفت. شتولی هم با رسیدن به سطح حمایتی 250 با رشد تقاضا مواجه شد و با صف خرید آغاز هفته را استارت زد .
همچنین سهم های حاضر در پایه فرابورس گروه نظیر شلرد ، شکبیر ، زنجان،  دهدشت و کازرون با ثبت معاملات صف فروش همراه بودند .
 
- پالایشی ها :
در بازاری که تحلیل حاکم نباشد ، نتیجه آن میشود که جو منفی غالب بر گروه پتروشیمی به کل بازار سرایت کرده و حتی گروه پالایشی که از مصوبه دیروز مجلس ذینفع میشود هم منفی گردد. 
در گروه پالایشی نرخ نفت خام و میعانات گازی برای واحدهای جدید پالایشی و یا طرح های توسعه بین ۹۰ تا ۹۵ درصد قیمت صادراتی فوب خلیج فارس برای ۱۰ سال تعیین شده است که در بلند مدت برخی شرکت های گروه را جذاب خواهد کرد. به خصوص شبندر و شپنا که هر دو طرح توسعه در دست تکمیل دارند .
همچنین پالایشگاههایی که نفت خام و میعانات گازی را به نسبت سهم صادرات فرآوردههای خود به قیمت مذکور در قانون هدفمندی یارانهها، ۹۵درصد قیمت تحویل روی کشتی (فوب) خلیج فارس خریداری و بهای آن رابه صورت ارز و از طریق بانک مرکزی به حسابهای مورد تائید خزانهداری کل کشور واریز میکنند، مشمول واریز حداقل معادل ۲۰ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات آن در سالهای برنامه و تعیین مبلغ در بودجه سنواتی  نمیباشند .
امروز شبندر که با حمایت حقوقی خود در مقابل فشار عرضه های ایستادگی میکرد ، دقایقی صف فروش شدکه در ادامه با خریدهای حقوقی شناور تا انتها معامله میشد . سایر نمادهای گروه نیز منفی و در دقایقی ازمعاملات با صف فروش همراه شدند . شپنا روی حمایت معتبر2600 و شراز در آستانه حمایت 1800 معاملات منفی را تجربه میکند . شتران هم مجددا حمایت 80 هزار و ونفت هم 280 را شکسته است . 
در پس خرید های حقوقی شبندر ، بحث واگذاری بلوک 45% این سهم در کنار واگذاری بلوک 50% شاوان هم شده است .
پس از ذکر مهمترین سطوح حمایتی گروه شبندر 1360 ، شپنا 2600، شتران 75000 ، شراز 1800 ، ونفت 250 ، شاوان 2450 ، مقاومتهای شبندر 1500 ، شپنا 2800 ، شنفت 4460 و ونفت 320 و شراز 2200 و شاوان 2840 میباشد .
 
 - خودرو :
خودرویی ها بار دیگر با فشار عرضه ها روبرو شدند. 
امروز در گروه خودرو و ساخت قطعات تمام نمادها ضمن تشکیل صف فروش کاهش قیمت داشتند که در این میان ایران خودرو بیش از 28 میلیون صف فروش، سرمایه گذاری سایپا بیش از 7 میلیون،  گروه بهمن بیش از 12 میلیونو زامیاد نیز با بیش از 16 میلیون صف فروش به کار خود پایان دادند.
در عین حال نمادهای خودرو ، خاور ، ورنا ، خگستر ، خزامیا ، خاذین ، خمهر و... به اندازه حجم مبنا هم دادو ستد نشدند تا افت محسوسی را تا فردا شاهد نباشند .
اما امروز حقوقی خساپا صف فروش این سهم را روی حمایت 200 جمع آوری کرد . اگر فردا سهم منفی بماند یعنی حمایت 200 خساپا شکسته شده است و سطح 160 نقطه امید بخش سهم خواهد بود .
نکته منفی دیگر قابل تامل در این گروه شکستن حمایت 110 خکاوه ، 250 خبهمن و 185 خاور بود. 
فردا خکاوه به حمایت معتبر 100 تومان خواهد رسید و برای شروع خرید های پله ای میان مدت جذاب به نظر میرسد .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه  خودرو 315 ، خبهمن 220 ، خساپا 200 ، خپارس 160 ، خزامیا 150 و خکاوه 100 و خاور 150 میباشد .
 
- بانکی ها :
در بانکی ها نیز صف های فروش بیشتر نمادها را شامل شد و سهام بنیادی و غیر بنیادی گروه همگی افت قیمت را تجربه کردند.مسلما افت قیمت در شرایطی که ریسک گروه بسیار پایین می باشد نشان از بی اعتمادی به بازار سرمایه می باشد.
وپارس با پی بر ای 6 صف فروش داشت که به لطف خریدهای 86% حقوقی صف فروشی برای امروز سهم باقی نماند .
وبملت که امروز تا آستانه صف فروش هم پیش رفت و به حمایت معتبر 250 رسیده است ، شاهد خریدهای حقوقی ها بود .
در بانک ملت در حالی که دولت انگلیس از اجرای حکم دادگاه عالی این کشور مبنی بر لغو تحریم بانک ملت ایران خودداری می کند این بانک طی نامه ای برای دادستان کل انگلیس خواستار اجرای این حکم و دریافت خسارت یک میلیارد پوندی شده است.
مزایده های استانی فروش املاک مازاد بانک ملت نیز در استان های سراسر کشور از روز ۱۲ بهمن ماه سال جاری شروع شده است.
وتجارت نیز روی حمایت 345 صف فروش داشت ولی با رویت خریدهای حقوقی بر خود در لحظات پایانی شناور به کار خود پایان داد . وبصادر هم امروز به سطح معتبر حمایتی 100 تومان رسیده است و خرید سهم به دید میان مدت بدون ریسک ارزیابی میشود .
سطوح حمایتی این گروه نیز وتجارت 345 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 285 ، وپاسار 280  ، وسینا 300 میباشد .
سطوح مقاومتی مهم این گروه عبارتند از :
وتجارت 387 ، وبملت 300 ، وسینا 350 ، دی 225 ، وبصادر 114 ، وپارس 525  ، وانصار 325 ، وپاسارگاد 320 و وسینا 335 میباشند .
 
 
- فلزات اساسی :
فلزی ها و فولادی ها نیز این روزها حال و روز خوشی ندارند و بیشتر از گزارش های محتاط سال آتی می ترسند. در این گروه بر اساس اعلام گمرک صادرات انواع شمش و محصولات فولادی از سوی کلیه فعالان اقتصادی، واحدهای تولیدی و شرکت های خدمات فنی و مهندسی بدون محدودیت در میزان و نوع تا مهلت زمانی پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۳ با رعایت سایر مقررات و ضوابط مربوطه ، بدون اخذ مجوز صادراتی بلامانع است.
دیروز و امروز در پی انتشار خبر تصویب بهره 30% مالکانه در خصوص فروش محصولات معدنی ها به فولادسازان ، این گروه هم تحت تاثیر قرار گرفت و منفی پیگیری شد .
در این گروه همچون روز قبل لیدرهایی نظیر فولاد ، فاسمین و فملی منفی پیگیری شدند و سایر نمادها هم در دامنه منفی داد و ستد میشدند . در ساعت انتهایی بازار شاهد خریدهای حقوقی در فولاد ، فملی و فاسمین و جمع آوری صفوف فروششان بودیم .
امروز فاسمین زیر حمایت 900 صف فروش را تجربه کرد تا این حمایت را هم شکسته شده تلقی کند و بخواهد راهی 820 شود !
میدکو امروز با حمایت حقوقی خود روی حمایت معتبر 600 نوسان میکرد . سایر سطوح حمایتی سهم 540 و 480 میباشند . 
فولاد امروز در شرایطی از حمایت حقوقی در منفی کامل برخوردار بود که پس از شکستن حمایت 450 به سمت 400 در حرکت است .
ذوب که به دلیل طرح توسعه و افزایش سرمایه بار دیگر از ۴۰۰ تومان جدا شده بود و به سمت مقاومت 460 پیش آمده بود ، پس از ناتوانی از شکستن این سد مقاومتی ،  مجددا به سمت حمایت 400 بازگشته است .
فملی با شکستن حمایت 420 و در شرایطی که بارقه های امید از دست رفته است ، احتمالا با شکستن حمایت 367 تا 350 افت خواهد کرد .
در این گروه فولای پس از شکستن مقاومت 950 امروز به مصاف مقاومت 1000 رفت که ناتوان از شکستن این مقاومت ، امروز زیر 900 صف فروش داشت تا احتمالا شاهد بازگشت سهم به حمایت 800 باشیم .
فخوز نیز به نسبت p/e کمتر از 5 رسیده و همچنان در حاشیه بازار قرار دارد . این سهم پس از  شکستن حمایت 950 ، علی رغم خرید یک میلیون سهم حقوقی با برجای گذاشتن صف فروش به افت خود تا گام 900 ادامه داده است .
در این گروه شرکتهای کوچک و کم شناوری نظیر فروس ، فنورد ، فپنتا و فمراد مثبت معامله شدند .
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 820 ، فملی 370 ، ذوب 400 ، میدکو 540 و فسرب 222و زنگان 400 ، فخوز 900 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 1025 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 700، فولاد 460 میباشد .
 
- سنگ آهنی  : 
این گروه با مصوبه روز دوشنبه مجلس مبنی بر " واریز 30% مبلغ فروش محصولات کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراجکننده معادن سنگ آهن به حساب درآمد عمومی نزد خزانهداری کل کشور " منتظر شفاف سازی شرکتهای سنگ آهنی است .
در گروه معدنی امروز کلیه نمادهای کگل ،کچاد ، کمنگنز ، کروی ، تکنار ، کاما و کبافق روزی منفی توام با صف فروش را تجربه کردند . امروز هم دو نماد کروی و کاما به سبب معامله به میزان حجم مبنا و کنور به سبب فرابورسی بودن و نداشتن حجم مبنا افت کامل را تجربه کردند ولی در عوض سایر نمادها کم حجم پیگیری شدند تا افت قیمتی محسوسی را تجربه نکنند . و ومعادن هم به سبب مجمع افزایش سرمایه متوقف میباشد .
کچاد با شکستن حمایت 843 به سمت 800 در حرکت است . کگل هم زیر حمایت 1100 منفی پیگیری میشد . کروی هم حمایت 300 را به پایین شکسته است و به سمت 276 پیش میرود . بنظر میرسد کروی تا 250 افت کند . 
مقاومتهای سهام کنور 1800 ، ومعادن 900 ، کچاد 900 ،  کگل 1245 و کبافق 3600 میباشند .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 800، کگل 1100 ، ومعادن 816 ، کاما 1200 ، کنور 1523 و کبافق 2970 است .
 
- مخابرات:
اخابر پس از ناتوانی از شکستن مقاومت معتبر 325 امروز مجددا تا حمایت 300 افت کرد و صف فروش شد که با خریدهای حقوقی صف فروش سهم بلعیده شد .
همراه اول هم که در روزهای اصلاح بازار به حمایت 5200 خود پایبند مانده بود ، پس از ناتوانی از شکستن مقاومت 5500 ، همچنان در محدوده 5200-5500 مانده است .
 
- تجهیزات :
امروز نمادهای فاراک به همراه فاما معاملاتی مثبت را تجربه کردند و در عوض فاذر و فجام و فلامی آغاز هفته را با صف فروش به پایان بردند .
فاراک که توانسته بود مقاومت 600 را با قدرت رد کند ، امروز صف خرید خود را از دست داد و منفی هم شد . اما با حمایتهای حقوقی ها در دامنه مثبت به کار خود پایان داد . مقاومت معتبر سهم 655 میباشد .
فاذر هم با صف فروش حمایت 250 را شکست تا راهی 227شود .
حفاری همچنان با صف فروش سنگین که به سبب عقب افت در بازار منفی است پیش میرود. 
 
- حمل و نقل 
در گروه حمل و نقل هم صف فروش یکپارچه موج میزد .
حسینا و حتاید در این گروه متوقف می باشند از حسینا بعضا خبرهای خوبی به گوش می رسد.
از حتاید نیز خبر می رسد که پایانه ریلی شرکت در بندر شهید رجایی همزمان با دهه فجر آغاز به کار کرده است.این پایانه ریلی ظرفیت بیش از ۵۰ درصد از عملیات ریلی کانتینری در بندر شهید رجایی را بر عهده دارد.
توریل با شکستن حمایت 900 به سمت حمایت 790 در حال افت است و فردا با رسیدن به این سطح احتمالا شاهد نبرد خریداران و فروشندگان خواهد بود .
 
 
 
- ساختمانی ها :
این گروه امروز پر عرضه ظاهر شدند . 
 ثشرق ، ثفارس و آ س پ پرحجم ترین نمادهای گروه بودند . سطوح حمایتی این گروه هم یک به یک در حال شکستن است و با جو فروش شکل گرفته حمایت معتبری برای این گروه وجود ندارد .
اخیرا حقوقی خوش نام غدیر در نمادها ثشرق ، آ س پ و ثباغ شروع به خرید نموده است .
آ س پ روی 450 بسیار جذاب برای خرید ارزیابی میشود .
در بازار تسهیلات مسکن پس از 40% افت از فشار فروش کاسته شده و متعادل پیگیری میشوند . 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها