0

گزارش روزانه بازار بورس

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس
سه شنبه 15 بهمن 1392  3:08 PM

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
تداوم یک بام و دو هوای شاخص ... آزاد
دوشنبه, 14 بهمن 1392 ساعت 14:06
 
 
در جریان معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص بورس با افت ۴۴۱ واحدی تا ارتفاع 82 هزار و 165 عقبگرد کرد. امروز همچنین 553 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 256 میلیارد تومان در 60 هزار نوبت معاملاتی دادو ستد شد و نماد معاملاتی فارس، تاپیکو، وغدیر و فملی بیشترین تاثیر را در روند نزولی شاخص بورس داشتند.
 
نمادهای شکف ، رانفور و شبندر از ریزش بیشتر شاخص جلوگیری کردند .
نگاه کوتاه مدت به بازار سرمایه برای کسب سود، واکنش آنی بورس به خبرهای خوب و بد و شایعات، ابهامات لایحه بودجه، ابهام در نرخ خوراک پالایشگاه ها، سنگ آهنی ها و فولادی ها و نیز نامشخص بودن نتایج طرح هدفمندی یارانهها در بودجه سال آینده از جمله مواردی هستند که به نظر کارشناسان در این روزها موجب نزول بازار سرمایه و شاخص بورس شده اند. 
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به نماد بانک ملت با بیش از 63 میلیون و سپس بانکهای صادرات و تجارت با 46 و 42 میلیون بود .
در فرابورس نیز شاخص با کاهش  14 واحدی به 801 واحد رسید که مارون ، جم و میدکو بیشترین اثرگذاری منفی را بر نشانگر بازار فرابورس داشتند.
در جریان معاملات امروز فرابورس 372 میلیون اوراق به ارزش 143 میلیارد تومان داد و ستد شد. بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ثتران ، مفاخر و ثشرق بنام خود ثبت کردند .
 
اخبار سیاسی روز: 
• گزارش ظریف از برلین: دیدار با 15 مقام خارجی و مصاحبه با 5 شبکه تلویزیونی در برنامه وزیر/
برنامه ای که برای من تدارک دیده بودند یک صبحانه کاری با غیررسمی با "رهبران نسل جوان" بود که کم و بیش کارشناسان جوانتر کشورهای مختلف در آن حضور داشتند و جالب بود که امسال برای اولین بار یکی از کارشناسان جوان وزارت امور خارجه که تازه فارغ التحصیل شده و در دانشکده از دانشجویان بسیار خوب من بود هم دعوت شده بود و بسیار باعث خوشحالی من شد.
برنامه رسمی دیگر جلسه ای در باره ایران بود که به صورت پانل با حضور بنده، مدیرکل آژانس، وزیر خارجه سوئد (که مستقیما عازم ایران شد و شاید زودتر از من به ایران برسد) و یک سناتور آمریکایی و به ریاست رییس کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد که بسیاری از مقامات مهم شرکت کننده در اجلاس به عنوان شنونده در این جلسه حضور داشتند. بحث ها بیشتر پیرامون موضوع هسته ای بود ولی مسائل دیگر هم به ویژه در نکاتی که من مطرح کردم و همینطور در سؤالات حضار مطرح شد. 
در حاشیه جلسه چندین ملاقات و مصاحبه هم داشتم. دبیرکل سازمان ملل متحد، خانم اشتون، مدیرکل آژانس، اخضر ابرهیمی، نخست وزیر لبنان، وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، اتریش، فنلاند، بوسنی، اسلواکی، اوکراین و ... دبیر شورای امنیت ملی هند، رییس کمیسیون خارجی و معاون فراکسیون اکثریت پارلمان آلمان و تعدادی از متفکرین و متنفذین سیاسی غیردولتی آمریکایی و اروپایی برای ملاقات به محل اقامت بنده آمدند. با وزیر خارجه آلمان هم در محل استقرارش در کنار سالن کنفرانس ملاقات داشتم.
قرار بود وزیر خارجه روسیه را هم ببینم که به دلیل طول کشیدن یکی از جلسات و پر بودن بقیه وقت هر دو امکان پذیر نشد. تعدادی هم مصاحبه داشتم منجمله با فرانکفورتر آلگماینه، شبکه ARD و یورونیوز.
دیروز عصر به برلن آمدم و بلافاصله مصاحبه مفصلی با شبکه فونیکس آلمان داشتم و بعد هم دیدار با همکاران سفارت. الآن هم باید برای برنامه خبری صبح شبکهZDF بروم. بعد یک صبحانه کاری با صاحبان صنایع آلمان دارم و بعد هم سخنرانی در موسسه مطالعات بین المللی آلمان و بازگشت به تهران.
 
• ظریف و فابیوس روابط دو جانبه و همکاری های اقتصادی را بررسی کردند/
اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه روز دوشنبه اعلام کرد، دیدار «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه برگزاری اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ، انجام گرفت.
ظریف در این دیدار ضمن مرور آخرین تحولات روابط دو جانبه ایران و فرانسه و امکانات بالقوه همکاری های اقتصادی و فنی دو کشور، فضای ایجاد شده پس از توافق های جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5 را فرصتی استثنایی برای منافع دو کشور و بهره برداری از ظرفیت های موجود توصیف کرد.
وزیر خارجه فرانسه نیز در این دیدار با مهم قلمداد کردن توافق های طرفین در مسایل هسته ای اظهار امیدواری کرد دو طرف بتوانند با برداشتن گام های موثر فضای اعتماد متقابل را بیش از پیش مهیا کنند.
وزیران خارجه ایران و فرانسه در این ملاقات تحولات منطقه ای ، اوضاع سوریه، لبنان و شرایط جاری افغانستان را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
 
• وزیر امور خارجه سوئد امروز در اصفهان و فردا در تهران/
 معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: وزیرامورخارجه سوئد امروز وارد ایران شد و بلافاصله برای بازدید از شهر تاریخی اصفهان به این شهر سفر کرد.
معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه یادآور شد: سفر سه روزه آقای کارل بیلت، پس از آخرین سفر وزیر وقت امور خارجه سوئد به ایران که حدود 13 سال پیش صورت گرفته بود، انجام شده است.
حدود 13 سال پیش خانم آنا لیند (Anna Lindh) به تهران سفر کرده بود.
تخت روانچی افزود: این مقام سیاسی کشور سوئد در نخستین روز سفرش به ایران، خارج از برنامه رسمی سفرش به اصفهان سفر کرده که میهمان استاندار اصفهان است و فردا وارد تهران خواهد شد. کارل بیلت روز پنج شنبه تهران را ترک خواهد کرد.
دیدار با دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و بررسی تقویت مناسبات دو کشور از مهمترین برنامه های وزیر امورخارجه سوئد در سفر به تهران است. 
«اریک سالمگرم» Eric Salmgrem نفر دوم سفارت سوئد در تهران گفت: سفر کارل بیلت به تهران دو روزه بوده و وی قرار است در نشستی خبری، اهداف و اهمیت سفر خود به جمهوری اسلامی ایران را تشریح کند.
 
• وزیر خارجه فنلاند: توسعه روابط هلسینکی - تهران در راستای منافع دو کشور است/
 اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه روز دوشنبه اعلام کرد، ارکی تومایوجا (Erkki Tuomioja ) و ظریف در این دیدار که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام شد، درباره روابط دوجانبه، تحولات بین المللی و همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی بحث و تبادل نظر کردند. 
وزیر امورخارجه فنلاند در این دیدار با استقبال از پیشرفت و دستاوردهای گفت و گوهای جمهوری اسلامی ایران با 1+5 در مباحث هسته ای، توسعه و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را در راستای منافع دو کشور دانست و بر تعمیق هر چه بیشتر آن تاکید کرد. 
ظریف نیز در این دیدار با اشاره به سابقه خوب و طولانی روابط تهران و هلسینکی و تصویر مثبت دو ملت از یکدیگر بر ضرورت استفاده از ویژگی و ظرفیت های موجود در همکاری های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دو کشور تاکید کرد. 
 
• وزیر خارجه اتریش: وین از اجرای هرچه بهتر توافق ژنو حمایت می کند /
 اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه روز دوشنبه اعلام کرد «سباستین کرز» (Sebastian Kurz) در این دیدار همچنین از برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 در مقر اروپایی سازمان ملل در وین استقبال کرد. 
این مقام وزارت خارجه اتریش بر تمایل کشور متبوعش برای توسعه روابط دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و آن را به نفع دو کشور و در راستای منافع مردم دانست. 
محمد جواد ظریف نیز با اشاره به دیدار روسای جمهوری ایران و اتریش در مجمع عمومی سازمان ملل، بر لزوم تداوم رفت و آمدها و دیدارهای مسوولان بلندپایه دو کشور تاکید کرد. 
ظریف همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای دو کشور در حوزه فرهنگی و سوابق این روابط، اظهار امیدواری کرد که از ظرفیت های بالقوه این حوزه استفاده بیشتری شود. 
 
 
اخبار اقتصادی روز :
• نشست هیات فرانسوی با اعضای اتاق ایران آغاز شد/
 نشست هیات 140 نفره کشور فرانسه که برای توسعه روابط اقتصادی با تجار و فعالان اقتصادی و در راستای سرمایه گذاری خارجی به ایران سفر کرده اند با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران آغاز شد.
 این نشست عصر دوشنبه با حضور محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و برخی از مسئولان وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت در محل ساختمان اتاق ایران برگزار شد.
این هیات 140 نفره فرانسوی قرار است با بهروز علیشیری رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران دیدار و گفت و گو کنند.
هیات فرانسوی از بخش هایی همچون خودروسازی، معادن، صنایع مختلف و تجارت فرانسه به ایران سفر کرده اند.
 
• با مصوبه مجلس؛ بانک مرکزی مجاز به چاپ ایران چک در سقف مصوب شورای پول و اعتبار شد/
در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی ادامه بررسی بخش های درآمدی لایحه بودجه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
نمایندگان با تصویب بندی از این لایحه کلیه بانک های کشور را موظف کردند تا پایان شهریور ماه سال 93، مانده وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات که تا پایان سال 92 از سوی بانک های عامل به متقاضیان تخصیص نیافته و یا بخشی از آن پرداخت و  اجرایی نشده را با احتساب سود سپرده دوره ماندگاری وجوه نزد بانک، به حساب ردیف درآمدی و مبالغ وصولی بابت بازپرداخت تسهیلات اعطایی (وجوه اداره شده) را حداکثر یک هفته پس از وصول به حساب ردیف درآمدی واریز نمایند.
وکلای ملت همچنین با تصویب بند دیگری به بانک مرکزی اجازه دادند نسبت به چاپ و انتشار ایران چک در سقف مصوب شورای پول و اعتبار با مسدود نمودن معادل ریالی آن تحت نظارت هیات اندوخته اسکناس اقدام نماید.
 
• تورم دی ماه 38.4 درصد شد/
بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به دی ماه 1392 نسبت به دوازده ماه منتهی به دی ماه 1391 را معادل 4/38 درصد اعلام کرد. 
همچنین در محاسبات بانک مرکزی نرخ تورم نقطه به نقطه در دی ماه 1392 نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 8/28 درصد افزایش داشته است. 
بانک مرکزی پیشتر نرخ تورم فروردین را 32.3 درصد، اردیبهشت ماه را 34 درصد، خردادماه را 35.9 درصد، تیرماه را 37.5 درصد، مرداد ماه را 39 درصد، شهریور ماه را 40.1 درصد، مهر ماه را 40.4 درصد، آبان ماه را معادل 40 درصد و آذرماه را 39.3 درصد اعلام کرده بود. 
براساس این گزارش، نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار از ابتدای سال تاکنون بدین شرح است؛ فروردین 29.8، اردیبهشت 31 خرداد 32.6 ، تیر 33.9 ، مرداد 35.1 ، شهریور 36 ، مهر 36.2، آبان 35.9 ، آذر 35.5 و دی ماه 35 درصد شد.
 
• خودروهای با کیفیت و بی کیفیت تولید داخل معرفی شدند /
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران روز دوشنبه در آخرین بررسی کیفی خودروها، جدیدترین آمار رده بندی کیفی خودروهای داخلی را اعلام کرد. 
براساس معیارهای ارزیابی، این تعداد مدل خودرو مورد نظر به لحاظ عیوب فنی و عملکردی شامل ˈسیستم فنربندی، تعلیق و فرمانˈ، ˈسیستم موتور و انتقال قدرتˈ، ˈترمزˈ، ˈتجهیزات الکتریکیˈ، به لحاظ عیوب تزئینات و مونتاژی شامل ˈ تزئیناتˈ و ˈصداهای غیرعادیˈ، عیوب بدنه شامل ˈبدنهˈ و ˈنفوذ آبˈ و عیوب ˈرنگˈ بررسی شده اند. 
در نهایت میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری دارای بهبود کیفی 5.4 درصدی بوده که دلیل عمده آن مربوط به تولید خودروهای با کیفیتی همچون مگان و (J5) در ماه جاری است.
شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) در گزارش خود اعلام کرد در این بررسی خودروی سمند بیشترین درصد بهبود و لیفان (1800) ایکس 60 هم بیشترین درصد تنزل را داشتند.
 
• کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی /
به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از بلومبرگ، قیمت نفت در معاملات آتی بازار نیویورک پس از آنکه جمعه گذشته هشت دهم درصد کاهش یافت، امروز نیز 0.7 درصد پایین آمد.
بنابه اعلام جمعه گذشته سازمان ملی آمار و فدراسیون تدارکات و خرید چین، شاخص مدیران خرید این کشور در ماه ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) به 50.5 کاهش یافت و این احتمال را بیشتر کرد که دولت چین به تلاش خود برای مهار بحران اعتباری که موجب افت رشد اقتصادی این کشور می شود، بیافزاید.
شاخص مدیران خرید یک شاخص پیشرو در تعیین وضع اقتصادی است. از آنجا که بنگاههای اقتصادی به سرعت نسبت به شرایط اقتصادی واکنش نشان می دهند، پرسش از مدیران خرید این بنگاهها بهترین راه برای آگاهی از دیدگاه آنها نسبت به آینده وضعیت اقتصادی است. اندازه های بیش از 50 نشاندهنده رشد اقتصادی است
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدئیت برای تحویل در ماه مارس (اسفند)در ساعت 09:13 صبح امروز به وقت لندن در بازار تجاری نیویورک 71 سنت کاهش یافت و به 96 دلار و 78 سنت در هر بشکه رسید و پیش از آن 96 دلار و 98 سنت در هر بشکه بود.
بهای نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه مارس نیز در بازار آیس فیوچرز اروپا واقع در لندن با 40 سنت یا 0.4 درصد کاهش به 106 دلار در هر بشکه رسید.
همچنین اوپک نیز امروز براساس محاسبات خود، قیمت روزانه سبد نفت این سازمان در جمعه گذشته را 104 دلار و 45 سنت در هر بشکه اعلام کرد که در مقایسه با روز پیش از آن 0.6 درصد کاهش نشان می دهد.
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روزدوشنبه  :
نوع سکه شنبه - قیمت
سکهتمامطرحجدید
872500
سکهتمامطرحقدیم
872500
نیم سکه 440000
ربع سکه 261000
1 گرمی 171000
هرگرمطلای18عیار
89200
نوع ارز 
دلار آمریکا 2955
یورو 4010
پوند انگلیس 4860
درهم 805
 
 
وضعیت بازار :
- پتروشیمی:
در پتروشیمی ها هنوز خبری قطعی از نرخ خوراک منتشر نشده است و نرخ آن مبهم است و این موضوع بسیار خسته کننده شده است. خبر قطعی از نرخ خوراک برای کل بازار نیز مهم است. در این گروه قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد که آن قدر که نحوه خصوصی سازی به پتروشیمی ها ضربه زده تحریم ها ضربه نزده است .
در پتروشیمی ها در دی ماه در کل ۱۰۸ هزار تن صادرات داشته ایم که نسبت به ماه قبل ( ۴۲۶ هزار تن ) افت قابل ملاحظه ای داشته است.صادرات متانول نیز در این ماه ۴۳ هزار تن بوده است که نسبت به آذر ماه ( ۴۵۲ هزار تن ) کاهش زیادی داشته است. علت افت صادرات این دو محصول مسلما قطعی گاز بیشتر شرکت های پتروشیمی بوده است و در ماه های آتی قابل جبران می باشد البته باید به کاهش جزئی نرخ اوره و متانول نیز در روزهای اخیر توجه داشت و روند قیمتی آن را زیر نظر داشت.
تاپیکو - فارس دو لیدر گروه پتروشیمی امروز معاملاتی منفی را پشت سر نهادند. از همین رو جو منفی به سراسر گروه سرایت کرده و غالب نمادها با افت قیمتی و حتی صف فروش مواجه شدند .
شپدیس تا آستانه صف فروش نیز پیش رفت. P/E سهم به ۴ رسیده است و این موضع ریسک کاهش سود شرکت ناشی از افزایش نرخ خوراک را نیز کاهش می دهد. اما نکته قابل تامل در معاملات امروز سهم انجام معامله بلوکی 21 میلیونی بین دو حقوقی بود .
شکف امروز بعد از نزدیک به سه سال با رشد 335% به تابلوی معاملاتبازگشت. شرکت برای امسال ۵۰۵ ریال پیش بینی کرده و در ۹ ماهه نیز ۶۲ درصد پوشش داده است.سود واقعی سال ۹۱ شرکت ۳۳۹ ریال بوده است .
پارسان که با توجه به تغيير با اهميت در دارايي هاي شركت متوقف شده است،  اعلام کرده است که ما تنها شرکت کننده ی در مزایده خرید پتروشیمی پارس هستیم که رقم ۴۲۰۰ میلیارد تومان را برای خرید پیشنهاد داده ایم. نتیجه این مزایده امروز اعلام می شود. غدیر با وجود جو عرضه ها در بازار مثبت  و متعادل بود و به بیش از ۸۰۰ تومان نیز رسید .
پترول به دلیل مجمع افزایش سرمایه ۱۵ بهمن روز گذشته متوقف شد. دیروز یک بلوک شپدیس به شرکت انتقال داده شد. در کل شرایط بنیادی شرکت مطلوب است و خرید با دید بلند مدت ریسکی ندارد . 
شیران که من جمله شرکتهای خوراک مایع بورس و دارای مدیریتی کارآمد میباشد ، به نظر می رسد در ۱۲ ماهه واقعی ۹۲ نیز تعدیل مثبت هر چند اندک داشته باشد و با تقسیم سود بالا شرایط خوبی دارد .برای سال آتی نیز با اینکه گزارش محتاطانه داده است اما رسیدن به سود سال ۹۲ بسیار محتمل باشد .
تنها نمادهای توام با صف خرید شپمچا و زنجان بودند .
تولی پرس نیز قرار است بعد از  بیش از ۲ سال به بازار بازگردد . شتولی برای سال جاری پیش بینی سود ۲۰۸ ریالی را کرده و در ۹ ماهه نیز ۶۹ درصد پوشش داده است.سود واقعی سال قبل شرکت ۲۹۴ ریال بوده است .
نکته دیگر آنکه در یک حرکت انفرادی در میان سهام موجود در بازار پایه فرابورس این گروه تنها زنجان تا انتها صف خرید خود را همراه داشت و سایر نمادها نظیر شلرد ، شوش ، شکبیر ، دهدشت و کازرون متعادل پیگیری شدند .
 
- پالایشی ها :
در گروه پالایشی نرخ نفت خام و میعانات گازی برای واحدهای جدید پالایشی و یا طرح های توسعه بین ۹۰ تا ۹۵ درصد قیمت صادراتی فوب خلیج فارس برای ۱۰ سال تعیین شده است که در بلند مدت برخی شرکت های گروه را جذاب خواهد کرد. به خصوص شبندر و شپنا که هر دو طرح توسعه در دست تکمیل دارند .
در شپنا شایعاتی مبنی بر معامله بلوکی سهم توسط بانک رفاه به گوش می رسد. 
معاملات امروز شبندر جالب بود . این سهم در محدوده 1450 بخوبی کنترل شد . تثبیت سهم بالای مقاومت 1500 میتواند به منزله استارت سهم باشد .
این گروه امروز فشار فروش روز قبل را نداشت ولی بجز شبندر سایر نمادها در دامنه منفی معامله میشدند . صف فروش ونفت هم چندین بار جمع آوری گردید تا از فردا شاهد صف فروش ونفت نباشیم .
شتران همچنان بالای مقاومت 85000 معامله میشود که از این سطح اکنون به عنوان حمایت استفاده مینماید . 
شراز پس از شکستن سد مقاومتی  2000 ، امروز معاملاتی زیر این سطح داشت که در نهایت بالای این سطح کار خود پایان داد .
در کل غالب نمادهای گروه نزدیک سطوح حمایتی خود قرار دارند .
پس از ذکر مهمترین سطوح حمایتی گروه شبندر 1360 ، شپنا 2600، شتران 85000 ، شراز 2000 ، ونفت 280 ، شاوان 2450 ، مقاومتهای شبندر 1500 ، شپنا 2800 ، شنفت 4460 و ونفت 320 و شراز 2200 و شاوان 2840 میباشد .
 
 - خودرو :
خودرویی ها بار دیگر با فشار عرضه ها روبرو شدند. دیروز شایعاتی مبنی بر تعویق فروش بلوک پارسیان توسط ایران خودرو در بازار پیچید که یکی از دلایل افزایش عرضه ها در این گروه بود که سبب تشکیل صفوف فروش برای اکثر گروه و مخصوصا خگستر و خودرو گشت. 
اما امروز مدیر عامل ایران خودرو در مصاحبه با سنا اعلام کرد که مصمم به واگذاری بلوک بانک پارسیان تا پایان سال جاری هستیم . از همین رو صفوف فروش خودرو و خگستر بلعیده شد و تا پایان وقت امروز درحالیکه خودرو در دامنه مثبت معامله میشد ، صف خرید فردای سهم چیده شد ولی خگستر همین امروز تا صف خرید پیش رفت.
سپس یکایک صفوف فروش گروه جمع آوری شد و نمادها شناور به کار خود پایان دادند . 
خبهمن که در آستانه رسیدن به حمایت 250 میباشد ، با فروش های غدیر روزهای بسیار پر فروشی را تجربه می کند ومعمولا با اینکه شرایط بنیادی خوبی دارد ولی سنگین ترین صف فروش را تشکیل می دهد .
خبهمن سهم بنیادی خوبی ست شرکت کلیه تولید و فروش خود را به بهمن دیزل منتقل کرده است. باید از این به بعد شرکت را یک شرکت سرمایه گذاری بدانیم که مسلما تا پایان سال از محل افزایش سود سرمایه گذاری ها تعدیل خواهد داشت.گزارش ۹ ماهه شرکت بسیار مهندسی شده ارائه شد .هزینه ها به اندازه سود سرمایه گذاری ها رشد داده شده است تا سود خالص تغییری نکند. 
در خبهمن معاون اقتصادی و برنامه ریزی شرکت در خصوص خروج از برخی شرکت ها توسط گروه بهمن گفته: گروه بهمن هیچ سهمی را نمی فروشد و تنها جابه جایی عامل اصلی برخی از این خروج ها است.
خبر افزایش سرمایه 37% خنصیر سبب معاملات مثبت و صف خرید شدن سهم شد. خچرخش ، خاهن و خگستر سایر نمادهای صف خرید امروز بودند .
خکاوه هم امروز روی حمایت 110 صف فروش بود که صف فروش سهم بلعیده شد .
سطوح حمایتی گروه در نمادهای خودرو 315 ، خبهمن 250 ، خساپا 200 ، خپارس 160 ، خزامیا 150 و خکاوه 110 میباشد .
سطوح مقاومتی نمادهای گروه عبارتند از خبهمن 300 ، خودرو 380 ، خساپا 243 ، خپارس 200 ، خزامیا 200 و خکاوه 120 اشاره نماییم .
 
- بانکی ها :
بانکی ها با وجود شرایط بنیادی مناسب و ریسک کم ، عرضه های زیادی را بعد از هر رشد تجربه می کنند.بعد از یک رشد ۴ تا ۸ درصدی به وضوح فشار عرضه ها در نماد های بزرگ گروه را می بینیم که در روزهای قبل نیز این اتفاق افتاد .
در این گروه نمایندگان مجلس تصویب کردند، صندوق توسعه ملی میتواند تا ۲۰ درصد از منابع خود را نزد بانکهای داخلی، خصوصی و دولتی سپردهگذاری ارزی نماید.
نمایندگان با تصویب بندی از این لایحه کلیه بانک های کشور را موظف کردند تا پایان شهریور ماه سال 93، مانده وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات که تا پایان سال 92 از سوی بانک های عامل به متقاضیان تخصیص نیافته و یا بخشی از آن پرداخت و  اجرایی نشده را با احتساب سود سپرده دوره ماندگاری وجوه نزد بانک، به حساب ردیف درآمدی و مبالغ وصولی بابت بازپرداخت تسهیلات اعطایی (وجوه اداره شده) را حداکثر یک هفته پس از وصول به حساب ردیف درآمدی واریز نمایند.
امروز این گروه همچون روز قبل پر عرضه بود . ولی به مرور با به تعادل رسیدن وبملت ، سایر گروه هم به تعادل نسبی رسیدند و از فشار فروششان کاسته شد .
در این گروه نمادهایی که در صورت کاهش فشار به سرعت به دامنه های مثبت کشیده میشوند نمادهای وانصار ، وسینا و وپاسار میباشند .
 سطوح مقاومتی مهم این گروه عبارتند از :
وتجارت 387 ، وبملت 300 ، وسینا 350 ، دی 225 ، وبصادر 114 ، وپارس 525  ، وانصار 325 ، وپاسارگاد 320 و وسینا 335 میباشند .
 
سطوح حمایتی این گروه نیز 345 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 285 ، وپاسار 280  ، وسینا 
300 میباشد .
 
- فلزات اساسی :
در فولادی ها باید منتظر اعلام سودهای محتاطانه برای سال ۹۳ به دلیل کاهش قیمت محصولات و همچنین اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی باشیم.فولاد برای سال جاری در ۱۲ ماهه تعدیل مثبت خواهد داشت و این را مدیر امور سهام شرکت نیز اعلام کرده است. وی گفته :شرکت با توجه به پوشش ۸۸ درصدی در گزارش عملکرد ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه سال ۹۲ و همچنین با فرض ثابت ماندن شرایط قیمتی و هزینه بهای تمام شده مواد اولیه از جمله سنگ آهن و انرژی، تعدیل مثبت سود برآوردی هر سهم تا پایان سال دور از ذهن نمی باشد.
ذوب که به دلیل طرح توسعه و افزایش سرمایه بار دیگر از ۴۰۰ تومان جدا شده و به سمت ۵۰۰ تومان در حرکت است می تواند برای سال بعد شرایط دیگری داشته باشد
در بازارهای جهانی ، مس به محدوده ۷ هزار دلار رسیده است این در حالی ست که در آغاز سال میلادی تا ۷۳۰۰ دلار نیز رشد کرده بود. با انتشار خبرهای مربوط به چین که بزرگترین مصرف کننده مس در جهان است، قیمت مس کاهشی شده است.روی نیز به کمتر از ۲۰۰۰ دلار در هر تن بازگشته است.همگام با مس و روی سرب نیز به مرز ۲۱۰۰ دلار نزدیک شده است.سرب به بیش از ۲۲۰۰ دلار در هر تن نیز رسیده بود.
 
در بورس کالا شرکت ذوب آهن اصفهان با 10 هزار تن تیرآهن 14 به قیمت پایه 16 هزار ریال و به صورت سلف در تالار محصولات صنعتی و معدنی حضور می یابد که در صورت تقاضا 70 هزار تن دیگر به این حجم افزوده می شود. این شرکت همچنین در صورت تقاضا، 12 هزار و 452 تن سبد تیرآهن 22 را روی تابلوی عرضه می برد.
شرکت صنایع ملی مس ایران، در صورت تقاضا با 2 هزار تن مس مفتول به قیمت پایه 199 هزار و 464 ریال در تالار معاملات حضور می یابد. این شرکت همچنین در صورت تقاضا، 4500 تن مس کاتد را به قیمت پایه 193 هزار و 614 ریال عرضه می کند. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت صنایع ملی مس ایران در این روز می توان به 33 هزار تن انواع مس کم عیار، 110 تن سولفور مولیبدن و 12 تن انواع کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، شرکت دنیای مس کاشان، 300 تن مس مفتول را به قیمت پایه 199 هزار و 964 ریال عرضه می کند.
فملی در بورس اوراق بهادار در روزهایی که جو گروه منفی میباشد کم حجم ظاهر میشود و بدین رو از افت قیمتی مصون میماند .
در این گروه همچون روز قبل لیدرهایی نظیر فولاد ، فاسمین و فملی منفی پیگیری شدند و سایر نمادها هم در دامنه منفی داد و ستد میشدند .
فولاژ که در رشد هفته گذشته بازار رشدی نکرده بود ، روز گذشته و امروز پس از مصاحبه مدیر عامل مبنی بر دریافت وام ارزی تا صف خرید پیش رفت تا نهایتا با صف خرید اندکی به کار خود پایان دهد . فولاژ امروز روی مقاومت معتبر 500 نوسان مینمود .
در این گروه فولای همچنان با معاملاتی چشم نواز به پیش میرود و امروز هم با صف خرید به کار خود پایان داد تا پس از شکستن مقاومت 950 فردا به مصاف مقاومت 1000 برود . 
فخوز نیز به p/e=5 رسیده و همچنان در حاشیه بازار قرار دارد و درحالیکه به سمت حمایت 950 گام برمیداشت ، با بی مهری و عدم حمایت حقوقی خود زیر این حمایت صف فروش ماند !!
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 900 ، فملی 370 ، ذوب 400 ، میدکو 600 و فسرب 292 و زنگان 400 ، فخوز 950 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 1025 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 700، فولاد 460 میباشد .
 
- سنگ آهنی  : 
در گروه معدنی کگل و کچاد روزی پر نوسان داشتند. در این گروه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام کگل از روز گذشته آغاز شد .
در شرایطی که نمادهای کگل ، کچاد و کنور از  دامنه منفی به مثبت گراییدند ، معاملات منفی توام با صف فروش در نمادهای کاما ، کبافق و تکنار و کروی پابرجا بود .
ومعادن شنبه با رسیدن به مقاومت 900 برای برگزاری مجمع فوق العاده در خصوص تصمیم گیری افزایش سرمایه متوقف شده بود .
مقاومتهای سهام کنور 1800 ، ومعادن 900 ، کچاد 900 ،  کگل 1245 و کبافق 3600 میباشند .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 843 ، کگل 1100 ، ومعادن 816 ، کاما 1200 ، کنور 1523 و کبافق 2970 است .
 
- مخابرات:
 اینترنت تی.وی بهانه رشد سهم این روزها می باشد. مدیر عامل شرکت نیز در مورد سود سال جاری گفته به سود ۵۰ تومانی خواهیم رسید.
اخابر که هفته گذشته فراتر از مقاومت 300 صف خرید داشت با شکستن این مقاومت تا مقاومت معتبر سهم 317 پیش آمد که ناتوان از شکستن این سطح مجددا به 300 پولبک انجام داد.
همراه اول هم که در روزهای اصلاح بازار به حمایت 5200 خود پایبند مانده بود ، امروز تا مقاومت 5500 مجددا پیش آمد . این سهم همچنان در محدوده 5200-5500 نوسانی جلوه میکند.
 
- تجهیزات :
3نماد  فاراک به همراه فاما و فلامی صف خرید تجربه کردند و در عوض فاذر و فجام معاملات در دامنه منفی را .
فاراک پس از بازگشت از حمایت 500 به سمت مقاومت 600 در حرکت است و فاذر هم پس از بازگشت از حمایت 250 به سمت مقاومت 300 در حرکت بود که به آن نرسید و اکنون در این محدوده به نوسان میپردازد .
حفاری همچنان با صف فروش سنگین که به سبب عقب افت در بازار منفی است پیش میرود. 
 
- حمل و نقل 
در روز منفی بازار این گروه هم دستخوش کاهش قیمت شد . حپترو ، حکشتی ، توریل و حرهشا همگی منفی پیگیری شدند . اما حپترو به اندازه حجم مبنا معامله نشد و حکشتی هم با حمایت حقوقی خود قیمت پایانی خود را بالاتر از صف فروش نگه داشت .
نکته قابل تامل ابطال معاملات امروز حرهشا بود !
توریل هم پس از بازگشتی موفق از حمایت 790 و شکستن مقاومت 900 ، امروز مجددا به این سطح پولبک انجام داد و با حمایت حقوقی مواجه شد .
 
- سیمان :
در سیمانی ها در حالی مدیرعامل کارخانه سیمان لامرد از اعلام لغو مصوبه فروش ۸۰ تومانی مازوت به کارخانههای سیمان از دو روز پیش خبر داده و گفته: مابه التفاوت قیمت گاز و مازوت را هم نداده اند که مدیر مالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفته: مصوبه دولت مبنی بر برابری قیمت مازوت کارخانه های سیمان با گاز هنوز پابرجاست.دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان نیز گفته : وزارت نفت طبق مصوبه دولت تعهد داده که مابه التفاوت ۱۲۰ تومانی قیمت مازوت و گاز کارخانه های سیمانی را جبران کند
به هر حال این موضوع در کنار میزان افزایش نرخ حامل های انرژی در فاز دوم سهام این گروه با آزار می دهد. در سیمانی ها شاهد کاهش صادرات این محصول در دی ماه بوده ایم.در آذر ماه صادرات ۹۵۲ هزار تنی داشته ایم که در دی ماه به ۶۸۲ هزار تن رسیده است .
در این گروه مجوز صادرات محصولات شرکت صنایع سیمان غرب به اروپا صادر شده است .
این گروه به سبب اخبار منفی منتشر شده امروز در منفی غرق بود. اما نمادهای سدور ، سخواف و سجام و سفار با صف خرید همراه شدند .
از جمله حمایتهای گروه میتوان به سفارس و سشرق 350 ، ستران 500 ، سپاها 220 و ساراب 500 اشاره داشت .
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها