0

گزارش روزانه بازار بورس

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس
یک شنبه 13 بهمن 1392  9:20 PM

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
ترمز شاخص کشیده شد ...
یکشنبه, 13 بهمن 1392 ساعت 14:16
 
شاخص کل بورس و اوراق بهادار در دومین روز کاری هفته با 558 واحد افت به کانال 83 هزار برگشت و بر روی رقم 83606 واحد ایستاد .
 
در نتیجه داد و ستدهای روز جاری سرمایه گذاران بیش از 711 میلیون برگه سهم را در بازار داد و ستد کردند که ارزش این مبادلات رقمی بالغ بر 2900 میلیارد ریال بود. این مبادلات در89 هزار نوبت معاملاتی انجام شد.
ارزش روز بورس نیز در پایان معاملات امروز به زیر عدد 410 هزار میلیارد تومان کاهش یافت .
 
در جریان معاملات روز جاری مخابرات ایران (بیش از 107 واحد) و سرمایه گذاری غدیر (بیش از 85 واحد) مثبت در روند شاخص کل اثر گذاشتند.
 نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (بیش از 115 واحد)، بانک ملت (بیش از 69 واحد)، پالایش نفت اصفهان(بیش از 53 واحد)، بانک پاسارگاد (بیش از 48 واحد)، پتروشیمی پردیس(بیش از 46 واحد )بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
 
شاخص بازار اول 398 واحد کاهش یافت و در رقم 62 هزار و 663 واحد ثابت ماند و شاخص بازار دوم یک هزار و160 واحد کاسته شد و به رقم 157 هزار و817 واحد رسید.
 
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به نماد بانک صادرات و ایران خودرو با معامله 64 میلیون سهم و سپس مخابرات با معامله 37 میلیون سهم بود.
 
در فرابورس نیز شاخص با کاهش 24 واحدی به 815 واحد رسید که مارون ، جم ، زاگرس و میدکو بیشترین اثرگذاری منفی را بر نشانگر بازار فرابورس داشتند.
در جریان معاملات امروز فرابورس 230 میلیون اوراق به ارزش 118 میلیارد تومان داد و ستد شد. بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای دی ، ثتران و ثباغ بنام خود ثبت کردند .
 
اخبار سیاسی روز: 
• برنامه امروز وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ با صبحانه کاری آغاز شد.
محمد جواد ظریف این صبحانه کاری را با رهبران جوان مونیخ صرف کرد.
ظریف امروز قرار بود نشست خبری نیز در حاشیه این کنفرانس برگزار کند که به دلیل فشردگی برنامه ها این نشست لغو شد.
 
• دیدار محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و جان کری وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست مونیخ / وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که ظریف و کری در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با یکدیگر ملافات کردند.
جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این خبر را در توییتر منتشر کرد اما به جزئیات این جلسه اشاره ای نکرد.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: جان کری در دیدار با ظریف اهمیت مذاکره طرفین براساس حسن نیت و التزام ایران به تعهدات «برنامه اقدام مشترک» را مطرح کرد. 
وی افزود: جان کری همچنین گفت که امریکا به تحریم های موجود در قبال ایران ادامه می دهد.
وزير امور خارجه ايران امروز گفت که تهران آماده کنار گذاشتن تحقيقات خود بر روی سانتريفيوژها نيست.
محمد جواد ظريف با اعلام اين موضوع افزود: کنار گذاشتن اين تحقيقات، بخشی از توافقنامه اتمی ژنو نيست و ايران به تحقيقات خود در اين زمينه ادامه خواهد داد.
 
• ایران تحقیق درباره سانتریفیوژها را رها نمیکند/ آثار لغو تحریم‎ها هنوز مشاهده نشده است/
"محمد جواد ظریف" در مصاحبه با رویترز با بیان این مطلب در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه "آیا ایران حاضر است تا به عنوان بخشی از توافق نهایی تحقیق درباره سانتریفیوژها را متوقف کند؟" گفت: نه و من نیز شخصا حاضر نیستم در مورد این موضوع مذاکره کنم.
وزیر امور خاره ایران در ادامه گفت: قرار است درباره وجوه مختلف برنامه هسته ای مذاکره کنیم و فکر نمی کنم فناوری و علم ربطی به اشاعه هسته ای داشته باشد.
ظریف در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص پیش بینی خود از دور آتی مذاکرات ایران و 1+5 که قرار است در تاریخ 18 فوریه برگزار شود و اینکه چه مدت طول می کشد تا این مذاکرات به نتیجه برسد نیز گفت: این فقط آغاز راه رسیدن به توافق نهایی است. برای دستیابی به توافق نهایی هنوز اول راه است. این گفتگوها نخستین گام  است و انتظار دارم این گفتگوها مدتی طول بکشد. از نظر ما دستیابی به توافق نهایی چندان دشوار نیست البته هم طرف ها باید حسن نیت و اراده لازم برای آزمایش گزینه های مختلف جهت رسیدن به هدف مشترک و اطمینان حاصل کردن از اینکه برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باشد را دارا بوده و برای رسیدن به آن تلاش کنند. ما برای این کار آماده ایم زیرا معتقدیم که این جزو منافع ماست و هدف دیگری از این مذاکرات نداریم. لذا از جنبه نظری این مذاکرات نباید دشوار باشند. ممکن است رسیدن به جزئیات مشکل باشد از همین رو باید منتظر مذاکرات بمانیم.
وزیر امور خارجه ایران از اقدام کشورهای 1+5 در تعلیق برخی از تحریم ها اشاره کرد و گفت: طرف غربی تقریبا کمابیش به تعهدات خود در خصوص تعلیق برخی از تحریم ها عمل کرده اما هنوز خیلی زود است که این اقدام بر مبادلات تجاری ایران تاثیر بگذارد. تاثیر روانی این مساله موجود است اما هنوز تاثیر عملی آن در پتروشیمی و سایر تجارتها رخ نداده است.
 
• عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با روزنامه حریت می گوید: امروز {حکومت} دمشق به لطف کمک هایی که از ایران دریافت کرده در وضعیت بسیار بهتری نسبت به اپوزیسیون قرار دارد.
 وی افزود: مسئله سوریه برای ایران مسئله مرگ و زندگی است و برای ما مسئله ای بشردوستانه است. 
عبدالله گل اضافه کرد: مسئله سوریه برای روسیه مسئله آب های گرم است.
رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: امروز این دمشق است که دست بالا را دارد.
وی گفت: دیگر هیچ جایی برای خوش بین بودن نسبت به آینده سوریه وجود ندارد. اگر دولت انتقالی تشکیل شده بود، شاید امیدی به آینده وجود داشت اما چنین اتفاقی نیفتاد. 
 
• مراجع را در مقابل تندروهای مخالف توافق هسته ای جلب کرده است.
 در ادامه این گزارش آمده است: اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس جمهور ایران به قم سفر کرد تا توافق هسته ای را برای بزرگان این شهر توضیح دهد و حمایت آن ها را در قبال این مسئله پیچیده جلب کند.
توافق موقت هسته ای بین ایران و 1+5 در ماه نوامبر بدست آمد. تندروها ضمن حمله به این توافق، نسبت به امتیازات ارائه شده از سوی ایران اعتراضاتی را مطرح می کنند.
حمایت بزرگان قم که نفوذ زیادی در بین مردم دارند، جایگاه و موضع دولت روحانی را در دور بعدی مذاکرات هسته ای در وین تقویت می کند. 
حمایت روحانیت از توافق هسته ای به شدت مهم است چراکه آنها در تماس مستقیم با مردم قرار دارند.
آیت الله صافی گلپایگانی یکی از مراجع تقلید گفت: دولت در جامعه امید بوجود آورده است.
مراجع ضمن حمایت از روحانی، دولت احمدی نژاد را عامل وضعیت فعلی اقتصادی ایران دانستند.
آیت الله جوادی آملی گفت: مدیریت ضعیف دولت پیشین ریشه بسیاری از مشکلات امروز است.
 
اخبار اقتصادی روز :
• 2 غول نفت و گاز اروپا مسافر تهران شدند/
همزمان با سفر قریب الوقوع توتال و GDF سوئز به عنوان دو غول اکتشاف و توسعه و بزرگترین توزیع کننده گاز در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تهران، ایران آمادگی خود را برای مذاکره با مدیران این دو شرکت بزرگ نفت و گاز فرانسوی را اعلام کرد.
پیش بینی می شود دور جدید مذاکرات شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال فراسنه و شرکت ملی صادرات گاز ایران و شرکت GDF سوئز فرانسه هفته جاری در تهران آغاز شود.
از این رو همزمان با ورود نزدیک به 40 شرکت فرانسوی به ایران از فردا دوشنبه 14 بهمن ماه سالجاری در لیست شرکت های فرانسوی مسافر تهران نام دو غول نفت و گاز فرانسه و اروپایی ها هم به چشم می خورد.
در لیست منتشر شده نام شرکتهای توتال فرانسه به عنوان یکی از غول های اکتشاف تا توسعه صنایع نفت و گاز جهان و شرکت GDF سوئز فرانسه به عنوان بزرگترین شرکت توزیع کننده گاز طبیعی و ال.ان.جی در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دیده می شود.
توتال فرانسه که پیش از در طرح توسعه فاز 2 و 3 پارس جنوبی، توسعه میدان نفتی درود و چندین پروژه ریز و درشت با شرکت ملی نفت ایران مشارکت داشته است پیش از افزایش تحریمهای بینالمللی علیه ایران مذاکرات طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی را متوقف کرد و عملا از صنعت نفت ایران خارج شد.
در کنار توتال نام شرکت GDF سوئز فرانسه هم به چشم می خورد شرکتی که بزرگترین توزیع کننده گاز طبیعی در بین کل کشورهای اتحادیه اروپا است.
گزارش منتشر شده بر خروجی سایت GDF سوئز فرانسه حاکی از آن است که این شرکت فرانسوی در 16 کشور جهان تاکنون 344 مجوز اکتشاف و توسعه در بخش بالادستی صنایع نفت و گاز دریافت کرده است ضمن انکه این شرکت اروپایی دومین شرکت واردکننده ال.ان.جی و بزرگترین توزیع کننده گاز در بین کشورهای اروپایی است.
در حال حاضر GDF سوئز فرانسه در کشورهایی همچون ساحل عاج، جمهوری آذربایجان، قطر، استرالیا، مالزی، اندونزی، الجزایر، لیبی، مصر، ایسلند، انگلیس، نروژ، هلند، آلمان، فرانسه، موریتانی پروژه های توسعه در بخش بالادستی نفت و گاز در اختیار دارد و مذاکراتی با قزاقستان و روسیه بریا اجریا طرح های نفت و گازی آغاز کرده است.
 
• صادرات مستقیم کالا از آمریکا به ایران آزاد شد /
یک شرکت آمریکایی که توانسته از اوفک (واحدی در خزانهداری آمریکا به نام دفتر مدیریت داراییهای خارجی) مجوزهای لازم را بدست آورد اعلام کرده که برای حمل مستقیم محمولههای کالا از آمریکا به ایران از طریق آمادگی لازم را دارد.بررسیها نشان میدهد اخیرا نامهای خطاب به تمامی روسای اتاقهای بازرگانی سراسر کشور ارسال و در آن رسما اعلام شده است که یک شرکت آمریکایی، با مجوز رسمی دولت ایالات متحده آماده حمل محمولههای انتقالی از این کشور به ایران است.
در این نامه که به امضای دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و یونان ارسال شده، با اشاره به این مجوز حمل و نقل دریایی، از همه شرکتهای فعال در زمینههای کشاورزی، دارویی، تجهیزات دارویی و بیمارستانی خواسته شده است در صورت تمایل، نوع کالا و سایر نیازهای خود را کتبا به این شورا اعلام کنند تا اقدامات لازم صورت گیرد.
به گزارش ایسنا، براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران واردات ایران از آمریکا در 9 ماهه سال 1392 از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 85.58 و 21.13 درصد کاهش یافت. ایران در این مدت بیش از 19 هزار تن انواع کالا به ارزش تقریبی 86 میلیون دلار از آمریکا وارد کرد.
 
• یک هیات تجاری فرانسوی متشکل از نمایندگان شرکتهای بزرگ فرانسه به منظور مذاکره در مورد راههای گسترش همکاری با ایران صبح دوشنبه هفته جاری وارد تهران خواهد شد و شامگاه چهارشنبه کشور را ترک میکند.
پاتریک بلن، رییس کمیته خودروسازان فرانسوی و تیهری کورتین، نایب رییس و مدیرعامل MEDEF اینترناسیونال که بزرگترین تشکل بخش خصوصی فرانسه است، ریاست این هیات را بر عهده خواهند داشت.
بازدید از شرکتهای خودروسازی و قطعهسازی ایرانی، مذاکره با خودروسازان و قطعهسازان داخلی و همچنین نشست با مسوولان دولتی مرتبط از جمله برنامههای حضور سه روزه این افراد در ایران است. این هیات قرار است با وزیران مختلف کشور از جمله وزیران صنعت، معدن و تجارت و نفت دیدار و مذاکره کند.
فهرست مقدماتی از شرکتهای حاضر در این هیات که از سوی MEDEF اینترناسیونال منتشر شده، به این شرح است:
1- ایر لیکوئید (گاز برای صنعت، بهداشت و درمان و محیط زیست)
2- آرین اسپیس (متخصص ضدعفونی هوا از طریق تخریب میکروبی)
3- آلکاتل لوسنت (مخابرات)
4- آلستوم (تولید و انتقال برق، زیرساخت ریلی)
5- AMUNDI (فاینانس، مدیریت دارایی)
6- کمیته سازندگان خودروی فرانسوی «CCFA» (خودرو)
7- سازمان استراتژی نوآوری فناوریهای نوین «CESYS» (الکترونیک)
8- CMA CGM (حمل و نقل دریایی)
9- DAG Consultants (مشاوره در زمینه توسعه بین المللی)
10- دگرمونت (متخصص کارخانههای تصفیه آب)
11- دنی فونتن «DENY Fontaine» (راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری کنترل دسترسی)
12- Doaisis (ساخت تجهیزات انتقال مواد)
13- دی.وی کونسی (مشاوره بین المللی و موسسه ای)
14- شرکت هوایی، فضایی و دفاعی EADS فرانس
15- شرکت انرژی فرانس کانسپت مهندسی «EFCO Ingenierie»
16- EGIS- شرکت مهندسی زیرساخت و سیستمهای حمل و نقل (آب، محیط زیست، ساختمان و توسعه شهری)
17- فدارسیون صنایع مکانیک «FIM»
18- FIVES (مهندسی صنعتی)
19-فرانس کیچن (فروش و مشاوره آشپزخانههای حرفه ای)
20- GDF سوئز (انرژی، گاز، برق)
21- GIFAS (انرژی، گاز، برق)
22- لافارگ (مواد ساخت و ساز شامل سیمان، بتون)
23- اورئال (بهداشتی، آرایشی و زیبایی)
24- MORPHO (سیستم تشخیص و شناسایی و اسناد الکترونیک)
25- ان.شیلومبرگر (پیشروی جهانی در بخش ماشینهای نساجی)
26- اوبرتور تکنولوژی (ساخت و شخصی سازی اسناد شناسایی معتبر)
27- POMAGALSKI (فروش، طراحی، ساخت و نصب در محل سیستمهای حمل و نقل کابلی به همراه خدمات مربوطه)
28- رنو (سازنده خودرو)
29- سافران (گروه هوا فضا، امنیتی و دفاعی)
30- SIDES (طراحی، تولید و فروش خودروهای آتش نشانی)
31-STAUBL (ماشینهای نساجی، سیستمهای اتصال و روبوتیک)
32- ترفیلد گروپ (صنعت فلز، مخابرات)
32- توتال (اکتشاف و تولید نفت، فعالیتهای مربوط به گاز)
33- اتحادیه صنایع شیمیایی «UIC»
34- اتحادیه صنایع و مشاغل متالورژی «UIMM»
35-شرکت وئولیا واتر سولوشنز اند تکنولوژیز (ساخت و مدیریت کارخانه تصفیه آب)
36- وردول (عرضه کننده دستگاههای مربوط به نساجی)
37- ساخت بزرگراه، پل و ساختمان
 
• فعالیتهای رنو در ایران افزایش یافت/
به دنبال لغو رسمی تحریم صنعت خودرو فعالیتهای رنو در ایران در حد قابل توجهی افزایش یافته است.
به گفته کارشناسان شرکت رنو مجددا ارسال رسمی قطعات محصولات تولیدی خود به ایران را آغاز کرده است.
علاوه بر آن شرکت رنو در حال برنامهریزی برای افزایش قابل توجه تیراژ تولید دو محصول تندر 90 و مگان در ایران است.
این شرکت برنامهریزیها برای تولید شش مدل خودروی جدید بر روی پلتفرم تندر 90 را نیز آغاز کرده است که اولین مدل آن احتمالا ظرف چند ماه آینده به تولید خواهد رسید.
یکی از این خودروها محصولی به نام ساندرو است که خطوط تولید آن نصب شده اما در ماههای اخیر به دلیل تحریم صنعت خودرو روند تولید این خودرو متوقف شده بود با این حال با لغو تحریم صنعت خودرو پیشبینی میشود که ظرف چند ماه آینده تولید آن آغاز شود.
از آن سو نیز با توجه به پیشنهاد رییسجمهوری در سوئیس مبنی بر شراکت خودروسازان خارجی در سهام خودروسازان ایرانی، شرکت رنو تمایل خود را برای خرید بخشی از سهام یکی از خودروسازان داخلی ابراز کرده است.
 
• اسرائیل تحریم بانکی شد/
دو بانک بزرگ سوئد و دانمارک، سه بانک اسرائیلی را به خاطر فعالیتهای اخیرشان در زمینه شهرکسازیها در کرانه باختری و قدس اشغالی، تحریم کردند.
 روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت: بانک سوئدی "نوردآ" و بانک دانمارکی "دانسکه بانک" تصمیم گرفتند سه بانک اسرائیلی را به دلیل فعالیتهایشان در زمینه شهرکسازیها تحریم کنند. روزنامه مذکور گزارش داد که بانک "نوردآ" و "دانسکه بانک" به ترتیب بزرگترین بانک ها در سوئد و دانمارک به شمار میروند.
صندوق بازنشستگی هلند نیز اوایل سال جاری میلادی معاملات خود با پنج بانک اسرائیلی که دارای شعبههایی در شهرکهای یهودینشین بودند، متوقف کرد. پیشتر یائیر لاپید، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی نسبت به خطرات ناشی از شکست روند مذاکرات با فلسطینیها هشدار داده و اعلام کرد که این اقدام مقدمهای برای ضررهای اقتصادی بزرگ است.
وی همچنین پیشبینی کرد که تحریمهای اروپایی باعث میشود ضررهایی به ارزش ۱۱ میلیارد شکل به صورت سالانه به اقتصاد اسرائیل وارد شود. در همین راستا، نفتالی بنت، وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی به اظهارات جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پیرامون تحریمها علیه اسرائیل پاسخ داده و اعلام کرد: تاکنون کسی به دلیل تهدیدهای اقتصادی از زمین خود چشمپوشی کند.
پیشتر جان کری در نشست امنیتی مونیخ آلمان اظهار کرد: در صورتی که توافقی میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین محقق نشود اسرائیل در معرض انزوای بیشتر و تحریمهای بینالمللی قرار میگیرد.
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز یکشنبه :
نوع سکه شنبه - قیمت
سکهتمامطرحجدید
871000
سکهتمامطرحقدیم
871000
نیم سکه 438000
ربع سکه 260000
1 گرمی 170000
هرگرمطلای18عیار
89100
نوع ارز 
دلار آمریکا 2940
یورو 4000
پوند انگلیس 4845
درهم 803
 
 
وضعیت بازار :
- پتروشیمی:
امروز تعداد 160 میلیون سهم معادل 20 درصد از سهام شرکت پتروشیمی سلمان فارسی به ارزش 304.96 میلیارد ریال به فروش رسید و بیشترین حجم و ارزش معاملات امروز بازار فرابورس نیز به این معامله اختصاص داشت. این شرکت که به قیمت هر سهم 1906 ریال به فروش رفت، در مرحله قبل از بهره برداری قرار دارد و عرضه 20 درصد از سهام آن به صورت یکجا و نقد یا نقد و اقساط با شرایط 30 درصد نقد و مابقی اقساط 5 ساله با نرخ 15 درصد انجام گرفت.
نمایندگان مجلس با پیشنهادی در مورد افزایش نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی مخالفت کردند. با اینکه خبرهای بدی از نرخ خوراک پتروشیمی ها به گوش نمی رسد ولی طبق شنیده ها امروز جلسه فوقالعاده تلفیق برای تعیین نرخ خوراک آنها ست. در خبرهایی نیز داشتیم که نرخ گذاری گاز پتروشیمی ها به یک کمیته کارشناسی متشککل از کارشناسان وزارت نفت و انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی واگذار شده است که با این شرایط می توان امیدوار بود که نرخ بسیار بالایی برای خوراک تعیین نشود .
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفته: در خصوص نرخ خوراک باید تصمیمی گرفته شود تا هم رعایت بیت الملل شود و هم شرایط برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی فراهم گردد.
در این گروه اوره و متانول در بازارهای جهانی تا حدودی افت نرخ داشته اند.
 
در اخبار اقتصادی همچنین آمار گمرک در ماه سرد سال ( دی ماه ) منتشر شده است که اوضاع پتروشیمی ها با توجه به قطعی گاز در ماه سرد سال مناسب نبوده است.البته کاهش صادرات در دی ماه نسبت به آذر ماه در متانول و اوره جالب نبوده است و در برخی مواد پتروشیمی شاهد رشد فروش از نظر ریالی و مقدار ی بوده ایم.
 
این گروه امروز اقبال هفته گذشته را با خود به همراه نداشت . لذا نتوانست صفوف خرید و معاملات سبز رنگ را تکرار نماید .  نکته مهم در مورد گزارش های سال آینده این گروه این است که امکان دارد با توجه به افزایش نرخ خوراک تا حدودی سود های سال بعد خود را در اولین پیش بینی ها محتاط اعلام کنند ولی با توجه به اینکه پی بر ای آنها بالا نیست نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد .
 
نکته مهم امروز گروه توقف نماد معاملاتي شركت گسترش نفت و گاز پارسيان با توجه به تغيير با اهميت در دارايي هاي شركت بود .
تاپیکو - فارس دو لیدر گروه پتروشیمی امروز معاملاتی منفی را پشت سر نهادند. بطوریکه در دقایقی برای تاپیکو صف فروش هم شکل گرفت . از همین رو جو منفی به سراسر گروه سرایت کرده و غالب نمادها با افت قیمتی و حتی صف فروش مواجه شدند .
حتی صفوف خرید سهم های کوچک گروه نیز بجز شپمچا همگی فرو ریخت .
شکف قرار است بعد از نزدیک به سه سال به تابلوی معاملات بازگردد. شرکت برای امسال ۵۰۵ ریال پیش بینی کرده و در ۹ ماهه نیز ۶۲ درصد پوشش داده است.سود واقعی سال ۹۱ شرکت ۳۳۹ ریال بوده است
تولی پرس نیز قرار است بعد از  بیش از ۲ سال به بازار بازگردد .شتولی برای سال جاری پیش بینی سود ۲۰۸ ریالی را کرده و در ۹ ماهه نیز ۶۹ درصد پوشش داده است.سود واقعی سال قبل شرکت ۲۹۴ ریال بوده است .
نکته دیگر آنکه در یک حرکت انفرادی در میان سهام موجود در بازار پایه فرابورس این گروه تنها زنجان تا انتها صف خرید خود را همراه داشت و سایر نمادها نظیر شلرد ، شوش ، شکبیر ، پترول و کازرون منفی پیگیری شدند .
 
- پالایشی ها:
امروز در بورس کالا و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پالایش نفت اصفهان 10 هزار تن وکیوم باتوم و 5 هزار تن لوب کات سنگین را عرضه می کند. 
در گروه قیر نیز حدود 24 هزار تن انواع قیر شرکت نفت جی، 2 هزار تن انواع قیر شرکت بام گام عایق ارومیه و 700 تن انواع قیر شرکت همیار جی یزد راهی تالار معاملات می شود.
در این گروه شبندر با توجه به به بهره بردای رسیدن طرح توسعه مهم بنزین سازی در اواخر سال جاری شرایط بنیادی خوبی دارد. شرکت های دیگری نیز که طرح توسعه دارند در بلند مدت شرایط خوبی با توجه به افزایش تخفیف نرخ خوراک نفت و میعانات گازی خواهند داشت
در این گروه نمایندگان مجلس وزارت نفت را مکلف به توسعه پالایشگاه ها از محل افزایش پنج درصد(۵%) قیمت هر لیتر فرآوردههای نفتی کردند.
این گروه امروز با فشار فروش مواجه بود که در نهایت تمامی گروه با معاملاتی منفی و در نمادهای شپنا ، شراز ، ونفت ، شنفت ، شپاس توام با صف فروش همراه بود .
هنوز علت انجام معاملات بلوکی 41 میلیونی حقوقی ها در شپنا در سه روز متوالی انتهای هفته قبل مشخص نیست . اما این سهم امروز نتوانست امروز از کمند مقاومت 2800 بگریزد تا به سمت حمایت 2600 گام بردارد .
شتران همچنان بالای مقاومت 85000 معاملات مثبتی را تجربه میکند .
شراز پس از شکستن سد مقاومتی  2000 ، پیش از رسیدن به سطح 2200 با معاملاتی کم جان صف فروش شد . ونفت امروز با رسیدن به مقاومت 320 از صف خرید تا صف فروش فروریخت . 
پس از ذکر مهمترین سطوح حمایتی گروه شبندر 1360 ، شپنا 2600، شتران 80000 ، شراز 2000 ، ونفت 280 ، شاوان 2450 ، مقاومتهای شبندر 1530 ، شپنا 2800 ، شنفت 4460 و ونفت 320 و شراز 2200 و شاوان 2840 میباشد .
 
 - خودرو :
در این گروه رییس انجمن جهانی خودروسازان نیز دوشنبه هفته جاری همراه با هیات اقتصادی فرانسه متشکل از ۱۱۰ شرکت بزرگ وارد ایران خواهد شد. براساس جدیدترین اخبار به دست آمده علاوه بر رییس انجمن جهانی خودروسازان که همزمان رییس انجمن خودروسازان فرانسه نیز هست، مسوولان پنج شرکت بزرگ قطعهسازی، دو شرکت خودروسازی پژو و رنو و رییس انجمن قطعهسازان نیز در این سفر حضور خواهند داشت .
با عرضه های سنگین حقوقی ها در روز گذشته در این گروه ، پیش بینی معاملات منفی امروز کار سختی نبود . در خودرویی ها امروز شاهد غیب شدن صفوف خرید بودیم .
این گروه هم با رشد عرضه ها به سمت معاملات منفی کشیده شد تا خبهمن ، خساپا ، خزامیا  ،خکاوه ، خپارس و... در صف فروش فرو روند .
امروز خبر افزایش سرمایه 37% خنصیر سبب جمع شدن صف فروش این سهم و صف خرید شدن سهم شد که عرضه 500 هزارسهمی حقوقی هم سبب کاهش تقاضا نگردید .
خکاوه هم امروز به 120 پولبک انجام داد و مجددا در صف فروش فرورفت . حمایتهای این سهم 110 و 100 تومان میباشد که محدوده خرید مناسبی ارزیابی میشود .
با ورود قطعات جدید شرکت رنو ، کم کم باید شاهد اقبال بیشتر به کارخانجات سازنده خودروی تندر باشیم .
سطوح حمایتی گروه در نمادهای خودرو 315 ، خبهمن 250 ، خساپا 200 ، خپارس 160 ، خزامیا 150 میباشد .
سطوح مقاومتی نمادهای گروه عبارتند از خبهمن 300 ، خودرو 380 ، خساپا 243 ، خپارس 200 ، خزامیا 200 و خکاوه 120 اشاره نماییم .
 
- بانکی ها :
در این گروه مسئولان بانک مرکزی اعلام کرده اند که برای امسال بانک مرکزی اوراق مشارکت منتشر نمی کند زیرا سطح نقدینگی در این مدت مناسبی بوده و نیازی به جمع آوری نقدینگی با استفاده از اوراق مشارکت بانک مرکزی نیست
وبصادر که سهم بنیادی و کم ریسکی در این گروه می باشد با فشار عرضه ها توسط چند سهام دار بزرگ حقیقی توان رشد ندارد ولی مسلما حضور در سهم با دید بلند مدت مناسب و کم ریسک می باشد .
امروز این گروه قبل از رسیدن به سطوح مقاومت خود منفی شدند . بانکی ها روز پرعرضه ای در معاملات امروز داشتند. در شرایطی که روز گذشته عرضه ها بر تقاضا فزونی یافت تا نمادهای این گروه نهایتا زیر قیمت پایانی معامله شوند ، از همین رو امروز هم این گروه افت را تجربه کردند و در دقایقی شاهد معاملات نمادهای گروه در منفی کامل هم بودیم .
 سطوح مقاومتی مهم این گروه عبارتند از :
وتجارت 387 ، وبملت 300 ، وسینا 350 ، دی 225 ، وبصادر 114 ، وپارس 525  ، وانصار 325 ، وپاسارگاد 320 و وسینا 335 میباشند .
 
سطوح حمایتی این گروه نیز 345 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 285 ، وپاسار 280  ، وسینا 
300 میباشد .
- فلزات اساسی :
در بازارهای جهانی ، مس به محدوده ۷ هزار دلار رسیده است این در حالی ست که در آغاز سال میلادی تا ۷۳۰۰ دلار نیز رشد کرده بود. با انتشار خبرهای مربوط به چین که بزرگترین مصرف کننده مس در جهان است، قیمت مس کاهشی شده است.روی نیز به کمتر از ۲۰۰۰ دلار در هر تن بازگشته است.همگام با مس و روی سرب نیز به مرز ۲۱۰۰ دلار نزدیک شده است.سرب به بیش از ۲۲۰۰ دلار در هر تن نیز رسیده بود.
 تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز یکشنبه شاهد عرضه انواع مس، تیرآهن و میلگرد است. شرکت ذوب آهن اصفهان با 10 هزار تن تیرآهن 14 به قیمت پایه 16 هزار ریال و به صورت سلف در تالار محصولات صنعتی و معدنی حضور می یابد که در صورت تقاضا 70 هزار تن دیگر به این حجم افزوده می شود. این شرکت همچنین در صورت تقاضا، 12 هزار و 452 تن سبد تیرآهن 22 را روی تابلوی عرضه می برد.
شرکت صنایع ملی مس ایران، در صورت تقاضا با 2 هزار تن مس مفتول به قیمت پایه 199 هزار و 464 ریال در تالار معاملات حضور می یابد. این شرکت همچنین، در صورت تقاضا، 4500 تن مس کاتد را به قیمت پایه 193 هزار و 614 ریال عرضه می کند. 
در گروه فلزی وضعیت نرخ حامل های انرژی از جمله برق و گاز شرکت های فولادی مهم است و هنوز هیچ تصمیم قطعی در مورد میزان افزایش نرخ حامل های انرژی گرفته نشده هر چند گفته شده شیب آنها ملایم است.به نظر می رسد وضعیت این صنعت و سیمانی ها به لحاظ تحمیل هزینه های انرژی در فاز دوم نسبت به فاز اول بسیار بهتر باشد ،دولت برنامه های مهمی نیز برای حمایت از تولید در فاز دوم هدفمندی دارد .
در این گروه روز گذشته لیدرهایی نظیر فولاد ، فاسمین و فملی متعادل شدند و سایر نمادها با صف خرید به کار خود پایان دادند . اما امروز غالب گروه همگام با بازار قرمز پوش شد .
فولاد امروز با رسیدن به مقاومت 460 شروع به افت نمود .
فولاژ که در دو روز گذشته مثبت کامل را تجربه نکرده بود امروز مثبت کامل را تجربه کرد تا نهایتا با صف خرید اندکی به کار خود پایان دهد و فردا در مصاف با مقاومت 500 آخرین تلاشهای خود را نماید .
 اما در بعضی دیگر مانند فولای که افت زیادی داشتند همچنان تقاضا وجود داشت که نهایتا فولای  با صف خرید اندکی به کار خود پایان داد  این سهم فردا به مصاف مقاومت 950 میرود .
فخوز نیز به p/e=5 رسیده و همچنان در حاشیه بازار قرار دارد و ناتوان از شکستن مقاومت 1000 به سمت حمایت 950 گام برمیداشت و امروز روی این سطح صف فروش شد .
ذوب آهن امروز به مصاف مقاومت 460 رفت ولی ناتوان از شکستن این سطح افت کرد تا به حمایت 400 خوش بین باشد .
در این گروه فاسمین که سابقا روی 1025 حمایت داشت امروز به این سطح رسید و پولبک خود را انجام داد و امروز باز هم صف فروش شد تا مجددا به حمایت 900 امیدوار بماند .
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 900 ، فملی 370 ، ذوب 400 ، میدکو 600 و فسرب 292 و زنگان 400 ، فخوز 950 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 1025 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 700، فولاد 460 میباشد .
 
- سنگ آهنی  : 
در گروه معدنی کگل و کچاد معاملات منفی داشتند. گفته می شود بهره مالکانه ۳۰ درصدی معادن سنگ آهن در کمیسیون تلفیق به تایید رسیده و به احتمال فراوان امروز در صحن علنی مجلس مطرح و به رای گیری گذاشته می شود.
در این گروه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام کگل نیز امروز آغاز شد .
این گروه دیروز با رسیدن به سطوح مقاومتی خود با فشار عرضه مواجه شد و امروز هم تمامی گروه معاملات منفی و در نمادهای کاما ، کبافق و کنور و کروی صف فروش را تجربه کردند .
ومعادن روز گذشته با رسیدن به مقاومت 900 برای برگزاری مجمع فوق العاده در خصوص تصمیم گیری افزایش سرمایه متوقف شده بود .
مقاومتهای سهام کنور 1800 ، ومعادن 900 ، کچاد 900 ،  کگل 1245 و کبافق 3600 میباشند .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 843 ، کگل 1100 ، ومعادن 816 ، کاما 1200 ، کنور 1523 و کبافق 2970 است .
 
- ساختمانی ها:
این گروه امروز پر عرضه ظاهر شدند . اما تفاوت عمده عرضه های امروز با عرضه های گذشته در این بود که غالب عرضه ها توسط حقیقی صورت میپذیرفت .
امروز غالب گروه با صف خرید کار خود را آغاز کردند که در ادامه کلیه صفوف خرید عرضه شد . غالب نمادها پس از فروریختن صفوف خرید تا صف فروش هم پیش رفتند که در ادامه صفوف فروش جمع آوری شدند .
ثتران ، ثباغ و ثشرق پرحجم ترین نمادهای گروه بودند . ثتران به حمایت 288 خود پولبک موفقی داشت و باز هم منفی شد تا 288 را مقاومت و 236 را حمایت خود نامگذاری کند .
مستحکم ترین نماد امروز گروه آ س پ بود که علی رغم عرضه 1.5 میلیون سهم حقوقی ، حقیقی ها  سهم را از منفی تا صف خرید بالا کشیدند . این سهم افزایش سرمایه 500% از محل آورده نقدی سهامدارانش را در آینده اعلام خواهد داشت .
در بازار تسهیلات مسکن امروز یکشنبه شاهد کاهش 5 درصدی قیمت اغلب نمادها بودیم و این اوراق در محدوده قیمت 549 تا 608 هزار ریال داد و ستد شدند.
 
- مخابرات:
اخابر که هفته گذشته فراتر از مقاومت 300 صف خرید داشت با شکستن این مقاومت ، امروز هم صف خرید خود را با خود به یدک میکشید که پس از معامله حجم سنگین 37 میلیونی  با صف خرید اندکی به کار خود پایان داد.
مقاومت معتبر سهم 317 میباشد که سهم فردا به استقبال این سطح خواهد رفت .
همراه اول هم که در روزهای اصلاح بازار به حمایت 5200 خود پایبند مانده بود ، امروز در مقابله با مقاومت 5500 ، صف خرید خودرا از دست داد و در دقایق پایانی در دامنه های منفی پیگیری میشد تا احتمالا شاهد بازگشت سهم به حمایت 5200 باشیم .
 
- تجهیزات :
4نماد فاذر و فاراک به همراه فاما و فلامی با صف خرید کار خود را آغاز نمودند ولی در ادامه فاذر ، فاراک و فلامی با فشار عرضه ها مواجه شدند که تنها فاراک توانست مجددا صف خرید خوبی را بر خود ببیند . حمایت حقوقی در فاراک و فاذر هویدا بود .
فاراک پس از بازگشت از حمایت 500 به سمت مقاومت 600 در حرکت است و فاذر هم پس از بازگشت از حمایت 250 به سمت مقاومت 300 در حرکت بود که به آن نرسید .
حفاری همچنان با صف فروش سنگین که به سبب عقب افت در بازار منفی است پیش میرود. 
 
- حمل و نقل 
حسینا و حتاید نیز که هر دو در بندر شهید رجایی فعالیت خواهند داشت متوقف می باشند. گفته می شود بخش عمده فعالیت در این بندر به حسینا واگذار شده است و وضعیت حتاید فعلا مشخص نمی باشد.
در این گروه  مدیرعامل حکشتی گفته: با لغو تحریم ها و مثبت شدن فضا، برخی از طرف های تجاری در اروپا و دیگر کشورهای جهان مذاکرات خود را برای آغاز بکار دوباره در بنادر ایران آغاز کرده اند. مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر نیز از عرضه ۱۰ درصد سهام این شرکت در فرابورس در آینده نزدیک خبر داده است .
در روز منفی بازار این گروه هم دستخوش کاهش قیمت شد . حپترو ، حکشتی ، توریل و حرهشا همگی تا صف فروش پیش رفتند که تنها توریل توانست شناور به کار خود پایان دهد .
حپترو که هفته گذشته از حمایت 450 با واکنش خوبی بازگشته بود ، امروز مجددا روی حمایت صف فروش را تشکیل داد تا اعتبار این حمایت را کاهش دهد .
توریل هم پس از بازگشتی موفق از حمایت 790 و شکستن مقاومت 900 ، امروز مجددا به این سطح پولبک انجام داد و با حمایت حقوقی مواجه شد .
حکشتی هم شاهد نبرد حقوقی های خود بود و نهایتا با صف فروش به کار خود پایان داد .
 
- دارویی :
در دارویی ها از آغاز معاملات فشار فروش محسوس بود . بطوریکه تیپیکو و والبر پس از بازگشایی به سرعت تا منفی کامل پیش رفتند و گروه هم به دنبال این دو نماد منفی شد و پس از کش و قوس و بازگشتی موقتی ، مجددا گروه در دامنه منفی به معاملات خود تداوم بخشید .
در این میان دجابر که در روزهای گذشته از رشد گروه بواسطه عدم معامله حجم مبنا عقب مانده بود ، امروز تقاضای خودرا حفظ کرد و با صف خرید اندکی به کار خود پایان داد که فردا همین تقاضا هم احتمالا در سهم وجود نداشته باشد .
امروز نمادهای دجابر ، دشیمی ، دزهراوی ، دروز ، داسوه ، دفرا ،شتهران و دعبید صف خرید را تجربه کردند و سایر گروه در دامنه منفی و بعضا با صف فروش پیگیری شدند .
حتی صفوف فروش نمادهایی هم که در روز گذشته جمع آوری شده بودند امروز مجددا پدیدار شد .
دفارا 19 بهمن ماه به جهت مجمع تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته متوقف میگردد .
سطوح جذاب خرید حمایتی برای گروه عبارتست از :
تیپیکو 620
والبر 500
درازک و دتماد 2000
پخش 420
سبحان 3000
دامین 1280
دالبر 1200
دجابر 850
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها