0

گزارش روزانه بازار بورس

 
Eetedal
Eetedal
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 31

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس
شنبه 5 بهمن 1392  8:18 PM

گزارش بازار شنبه 5 بهمن ماه 92


نیم نگاهی به بازار

شاخص کل در اولین روز کاری هفته با رشد 641 واحدی روبرو شد و در حالی که در لحظاتی کانال 81 هزار واحد را نیز لمس کرده بود که در پایان به 82670 واحد رسید .نماد معاملاتی فارس با 189 واحد ،پارسان با 118 واحد و اخابر با 95 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.مپنا نیز 41 واحد تاثیر منفی بر شاخص داشت.
ارزش کل معاملات بازار به 360 میلیارد رسید که 301 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی نیز متعلق به بازار فرابورس بود.بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد معاملاتی تیپیکو با 28.3 میلیارد تومان و مپنا با 27 میلیارد تومان اختصاص داشت.
بعد از حمایت حقوقی‌ها و اعلام آمادگی سهامداران عمده از سهامداران ازطریق انتشار اوراق اختیار فروش تبعی، شاخص بورس امروز پس از دو هفته روند نزولی مثبت شد و در کانال 82 هزار واحد باقی ماند.نگاهی به معاملات هفته گذشته بورس نشان می دهد که شاخص کل با ۳.۸۳ درصد کاهش روبرو شده. در پایان معاملات هفته منتهی به 2 بهمن ماه( چهارشنبه)، شاخص کل با 3268 واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به عدد 82 هزارو 28 واحد رسید.شاخص از تاریخ 21 دی ماه که محدوده 88 هزار واحد بود به عدد 82028 واحد در اخرین روز کاری هفته ی گذشته رسید که معادل 8.6 درصد می باشد که البته امروز 0.8 درصد آن جبران شد.
کارشناسان دلایل مختلفی را برای افت قابل توجه شاخص عنوان کرده اند: عرضه های سنگین سازمان خصوصی سازی که تاکتیک واگذاریهای خود در بازار را صف خرید سهام قرار داده است، نامعلوم بودن نرخ نهایی خوراک پتروشیمی ها و تعیین بهره مالکانه بالا برای دو شرکت سنگ اهنی بورسی، شایعاتی مبنی بر پولشویی در بورس و تغییر مدیران بازار سرمایه از جمله حواشی بازار سرمایه کشور در دیماه امسال بود که بهانه های نزول شاخص را در اواخر ماه قبل فراهم نمود.
دیشب اشاره کردیم که برای هفته ی جاری بسیاری از حقوقی ها وعده داده اند از سهام مهم بازار حمایت کنند،سازمان نیز مجدد دست به دامان سهامداران فعال برای بیمه کردن سهام زیر مجموعه خود شده اند،اتفاقی که قبلا نیز افتاد و اثرات نسبتا خوبی نیز بر بازار داشت. بیمه کردن سهام یا اوراق اختیار فروش تبعی به این معنی است که در این ابزار حرکات، نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود. یعنی سهامدار عمده اوراق را می فروشد و کسی که این اوراق را خریداری می‌کند، در صورت پایین‌تر آمدن قیمت سهم، ‌زیان آن جبران می‌شود. امکان بیمه کردن سهم ابزار خوبی است و اطمینان در بازار را فراهم می‌کند و سهامداران عمده می‌توانند از این ابزار که هزینه ندارد استفاده کنند.اوراق اختیار فروش تبعی شهریور پارسال و در زمان کاهش قیمت برخی سهام ارزنده به عنوان ابزاری جدید وارد بازار سرمایه شد و توانست با جذب اطمینان سرمایه گذاران از آینده قیمت سهم، اعتماد را به بازار برگرداند و بورس اوراق بهادار را به محلی امن برای سرمایه گذاران تبدیل کند.
شایان ذکر است فردا یکشنبه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام چادرملو در نماد هکچاد303 آغاز می شود.
برای فردا اگر حمایت ها ادامه داشته باشد می توان انتظار بازار متعادلی را داشت.البته اگر خبر مثبتی از نرخ خوراک نیز برسد به رشد بازار کمک می کند.درنیمه دوم بازار امروز شاهد افزایش مجدد عرضه ها بودیم که تا حدودی توسط تقاضاها پاسخ داده شد.مپنا که نقش مهمی در حرکت بازار دارد رشد کرد ولی در پایان بازهم صف فروش شد . همین که صف فروش سهم سنگین نشد مهم بود.در کل بازار امروز با اینکه فشار عرضه ها بالا بود نسبتا امیدوار کننده بود و امیدواریم در روزهای آتی نیز حمایت ها ادامه داشته باشد تا ترس حاکم شده در سهامداران کمتر شود.


در اخبار حاشیه ای بازار:
در اخبار بورسی، مدیر نظارت بر بازارها و بورس ها گفته : حمایت از بازار دائمی و قطعی است و سهامداران حقیقی صبور باشند نوسان ذات بازار است و بعد از هر دوره رشد، افت در بازار امری معمول است که برای گذار از این دوران بهتر است سهامداران به جای کسب سود در کوتاه مدت به بازدهی در بلندمدت ، تغییر موضع دهند.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در رابطه با شرایط بازار سرمایه گفته: شاخصه هر بازاری نوسان است و جابه جایی در تمام بازارهای اقتصادی به چشم می‌خورند از این رو با اطمینان به مردم می گویم نگران نوسانات بورس نباشند و نسبت به آن ناامید نشوند البته بازار بورس شرایط و نوع نگاه خاص و حرفه‌ای را می‌طلبد و کسانی که می خواهند در عرض دو هفته به بازار سرمایه ورود کرده و سود سرشاری به دست آورده و از آن خارج شوند قطعا باید فکر زیان‌های این چنینی را نیز داشته باشند.
امشب ساعت 23 رئیس سازمان بورس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس میهمان برنامه نگاه 1از شبکه اول سیما خواهند بود و در مورد مسائل مختلف بورس از جمله دلایل افت آن صحبت خواهند کرد.امروز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه ای با خانه ملت اعلام کرد:
مهمترین عامل سقوط بورس خبر افزایش قیمت خوراک پتروشیمی ست.وی گفت: قیمت10یا 15 سنت برای خوراک پتروشیمی ها بالا است و باید توجه داشت در کشور ترکیه نرخ خوراک پتروشیمی از 10 سنت نیز کمتر است بنابراین باید شرایط را برای تقویت تولید این شرکت ها که به تقویت بازار بورس منتهی می شود فراهم کرد.
فتحی پور گفت : اگر این روند افت شاخصها ادامه پیدا کند و سرمایه گذاران بورس ، این بازار را سود آور نبینند ، با خارج کردن پول از بورس ، شاهد افزایش ویرانگر نقدینگی دربازار خواهیم بود که تاثیر سونامی تورمی آن به شکلی بسیار خطرناک در بخش ارزاق عمومی ، مسکن ، کالاهای صنعتی و مایحتاج ضروری مردم گذاشته و تلاطمی نامیمون را بر روی دست دولت می گذارد.
در اخبار اقتصادی :

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس از آغاز بررسی تبصره هدفمندی یارانه‌ها از فردا در این کمیسیون خبر داده است.گفته شده با اینکه سرجمع اعتبارات هدفمندی از 50 هزار میلیارد تومان به 63 هزار و 200 میلیارد تومان افزایش یافته است اما قیمت حامل های انرژی با شیب بسیار ملایمی افزایش خواهد یافت ضمن اینکه در این فاز از تولید حمایت ویژه ای خواهد شد.
در این حوزه سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 93 اعلام کرده که کلیات لایحه بودجه صبح سه‌شنبه در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار می‌گیرد.
در اخبار سیاسی :

اخبار مثبت است. روحانی در سخنرانی خود که در روز پنجشنبه در داووس ایراد شد و به دقت از سوی حضار مورد توجه قرار گرفت، از شرکت کنندگان خواست تا به ایران بیایند و «شاهد زمینه های گسترده برای سرمایه گذاری باشند.» فارین پالیسی به اشاره به سفر رئیس جمهور ایران به داووس و تلاش وی برای بازگرداندن سرمایه گذاران خارجی به ایران نوشت: واکنشهای اولیه نشان می دهد که روحانی توانسته در سطح روابط عمومی یک موفقیت آشکار به دست بیاورد.
در اخبار دیگر:
روزنامه سوئیسی نویه زوریخر سایتونگ، ساعتی بعد از دیدار روسای جمهوری ایران و سوئیس در حاشیه اجلاس داووس، از لغو تحریم های اقتصادی این کشور علیه ایران خبر داد.
وزیر خارجه پیشین فرانسه گفته خبرهای خوشی از آینده روابط میان ایران و فرانسه خواهید شنید.


در بازار داخلی چه خبر بود؟
پتروشیمی ها یکی از گروه هایی بودند که وضعیت معاملاتی بهتری داشتند.با اینکه هنوز قیمت خوراک قطعی نشده است ولی گفته می شود دولت تصمیم بر منطقی سازی قیمت خوراک مطابق با نرخ گاز در منطقه دارد که با این شرایط حداکثری قیمتی که باید تعیین شود 10 سنت می باشد .باید در این مورد منتظر باشیم ولی با توجه به اینکه خیلی از نمایندگان مجلس و مسئولین بورس نیز یکی از عوامل افت بازار را ابهامات نرخ خوراک پتروشیمی ها می دانند می توان امیدوار بود.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این رابطه گفته: مدیران واحدهای پتروشیمی نرخ 12 الی 13 سنت برای خوراک پتروشیمی ها را منطقی می دانند.به دلیل اینکه تمرکز کاری کمیسیون تلفیق بر روی موضوع هدفمندی خواهد بود، قیمت خوراک پتروشیمی ها تا فردا نهایی خواهد شد.
خبرهایی نیز که از کمیسیون تلفیق می رسد حکایت از تصویب طرحی در این کمیسیون دارد که بواسطه آن تعیین نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی توسط دولتی‌ها انجام خواهد شد تا هر شرکت نرخ متفاوتی بر اساس منطقه‌ای که در آن واقع است پرداخت کند؛ بنابراین نیازی به تعیین این نرخ در قالب بودجه سالانه دولت و تصویب در مجلس نخواهد بود.ظاهر این طرح به این دلیل عنوان شده که واحدهای پتروشیمی در نقاط مختلف کشور امکانات و دسترسی یکسانی در تأمین خوراک ندارند و تعیین نرخ ثابت برای خوراک این واحدها به دور از عدالت است.در این گروه خبرهایی در مورد افزایش تخفیف نرخ خوراک مایع نیز به گوش می رسد که بدین دلیل شاهد معاملات مثبت فارس و شازند نیز بودیم.
شفن سود هر سهم خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 5560 ریال به 6170 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 5603 ریال پوشش داده است.شرکت در دی ماه به دلیل قطع و کاهش خوراک افت تولید داشته است.
اوره سازان با توجه به اینکه اوره را به جهاد کشاورزی با تخفیف می فروشند امکان تخفیف نرخ خوراک به آنها بالاست ضمن اینکه اوره نیز در بازارهای جهانی خوب رشد کرده است .در این گروه تعمیرات اساسی پتروشیمی کرمانشاه در تاریخ 2 بهمن به اتمام رسیده است.
اوراق اختیار فروش تاپیکو با نماد هپیکو امروز منتشر شد و خیال سهامداران شرکت از بابت افت زیاد سهم راحت شد.
پترول با توجه به تحولات مثبت در پرتفوی با صف خرید به کار خود پایان داد. پترول در سه ماهه اول سال مالی جدیدش 94 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است .این در حالی ست که در 12 ماهه واقعی منتهی به 31/6/92 مبلغ 295 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده بود.در صورت های مالی جدید شاهد انتقال 17 درصد شپدیس به پرتفوی پترول هستیم.همچنین طبق برنامه زیری قبلی 8.15 درصدپتروشیمی فسا، 7.07 درصد پتروشیمی جهرم، 4.62 درصد پتروشیمی داراب، 99 درصد پتروشیمی فسا ، 8.19 درصد پتروشیمی کارون، و 1 درصد پتروشیمی هگمتانه را به پرتفوی خود اضافه کرده است.شایان ذکر است شرکت از فروش بخش مهمی از جم و مهرآوران کوی نارون و پتروشیمی شیراز حدودا 96 میلیارد تومان سود کسب کرده است
پارسان معاملات متعادلی را پشت سر گذاشت و به صف خرید نیز رسید.شرکت با تشکیل کنسرسیومی با غدیر قصد خرید بلوک 40 درصدی پتروشیمی پارس را دارد.
پتروشیمی فارابی که رشد آرامی تا 4000 تومان داشته بود در گزارش 9 ماهه همان سود قبلی یعنی 4038 ریال را پیش بینی کرده است ولی در 9 ماهه 92 درصد پوشش داشته است.
پتروشیمی شیراز ضمن تاکید بر سود 1452 ریالی قبلی در 9 ماهه 86 درصد سود خود را پوشش داده است.


بانکی ها شاید مثبت ترین گروه بازار بودند.سهام این گروه ریسک کمی دارد و در بلند مدت نیز اثرات کاهش یا لغو تحریم ها بر آنها نمایان خواهد شد.در این گروه طبق اعلام معادن وزیر اقتصاد طرح افزایش سرمایه بانک ها در دستان وزیر اقتصاد است که به زودی ارائه می شود.

نمادهای تسهیلات مسکن در حالی ابزاری برای وام گرفتن و تهیه مسکن هستند که این روزها شاهد هجوم افراد زیادی برای خرید آنها و نوسان گیری هستیم و سود خوبی نیز نصیب برخی ها کرده است.متاسفانه این ابزار از هدف خود دور شده اند و به همین دلیل امکان تغییراتی در معامله آنها خواهیم بود.


ساختمانی ها اوضاع خوبی ندارند و روز منفی داشتند . مجری ویژه طرح مسکن مهر گفته: آزاد شدن نقل و انتقال مسکن مهر موجب رونق بازار می‌شود. قائم مقام وزیر راه و شهرسازی هم با اشاره به لغو مصوبات دولت از سوی بانک مرکزی در خصوص مسکن مهر گفته: دستورالعمل جدید خرید و فروش اعیان مسکن مهر به زودی تدوین و ابلاغ خواهد شد.

در بیمه ای ها ، بیمه پارسیان،پاسارگاد و ما مثبت بودند و سایر نمادها افت قیمتی را تجربه کردند.بیمه اسیا در 9 ماهه بر همان 81 ریال قبلی تاکید کرده است و در 9 ماهه نیز 76 درصد آن را پوشش داده است.


خودرویی ها دراوایل بازار معاملات مثبتی را تجربه کردند لیکن تحت فشار عرضه های زیادی بودند و حقوقی ها نیز سهم عمده ای در فروش نمادهای گروه داشتند.
در خودرویی ها رئیس شورای رقابت از تغییر دستور العمل تعیین قیمت خودرو و پیگیری تخلف برخی خودروسازان در نحوه هزینه کردن تسهیلات بانکی پرداختی به آنها خبر داده است.در این رابطه دبیر انجمن خودروسازان ایران گفته: تغییر فرمول قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت به نفع خودروسازان خواهد بود و فرمول قیمت‌گذاری فعلی دارای ایراداتی است که امیدواریم با تغییر در فرمول حل شود.
در این گروه مدیر اجرایی رنو در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد گفته:شرکت رنو می خواخد به محض برداشته شدن تحریم ها فورا دوباره فعالیت های خود را در ایران از سر بگیرد.همچنین شرکت خودروسازی رنو از افزایش ۳۲درصدی فروش خود به ایران در دسامبر ۲۰۱۳خبر داده و اعلام کرده در ۱۲ماهه سال ۲۰۱۳ نیز بالغ بر ۳۶ هزار دستگاه از محصولات خود را در بازار ایران به فروش رسانده است.


در گروه قطعه ساز شاهد تعدیل مثبت قابل توجه در خفناورهستیم .این شرکت که شاتون خودرو تولید می کند به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات سود هر سهم خود را با رشد 95 درصدی همراه کرده و از 295 ریال به 575 ریال افزایش داده و در 9 ماهه نیز 80 درصد پوشش داشته است.

در تجهیزاتی ها ، مپنا تا دقایق پایانی بازار متعادل بود که فشار عرضه ها توسط حقیقی ها و حقوقی ها بار دیگر سهم را به صف فروش کشاند.مپنا سود تلفیقی خود را 110 تومان برای سال جاری اعلام کرده است و همچنین سود انباشته تلفیقی خود را به ازای هر سهم 370 تومان اعلام کرده است.شایان ذکر است مپنا اعلام کرده که تا پایان سال جاری سود انباشته 370 میلیارد تومانی در شرکت های زیر مجموعه خود خواهد داشت .
مدیرعامل مپنا نیز از ورود یک دستگاه دكل جدید دریایی ملکی به ناوگان حفاری ایران خبر داده و اعلام کرده: بهمن ماه سالجاری حفاری میدان فروز b به منظور اجرای نخستین طرح تبدیل گاز به برق در خلیج فارس آغاز می‌شود.
عرضه اولیه برق عسلویه تاثیر روانی خوبی بر مپنا خواهد داشت. برق عسلویه مپنا صورت های مالی 12 ماهه سال 91 و شش ماهه واقعی اول سال 92 را منتشر کرده است تا گمانه زنی ها برای ورود این زیر مجموعه مپنا به فرابورس قوت بگیرد.سود خالص این شرکت برای سال 91 حدودا 70 میلیارد تومان بوده است( به ازای هر سهم 96 تومان) این در حالی ست که در شش ماهه اول سال جاری مبلغ 64 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است( به ازای هر سهم 88 تومان).مبلغ فروش برق شرکت در شش ماهه اول امسال 158 میلیارد تومان بوده است و در سال قبل بیش از 195 میلیارد تومان فروش داشته است.طبق گفته مدیر عامل مپنا به آخرین آمار رقم فروش برق سال جاری تا پایان آذر ماه معادل 235 میلیارد تومان شده و پیش بینی می شود که میزان فروش شرکت در سال 92به 310 میلیارد تومان برسد.در حال حاضر ارزش جایگزینی نیروگاه برق عسلویه 1400 میلیارد تومان معادل 350 میلیون یورو است.


در دارویی ها شاهد معاملات متعادل تیپیکو تا پایان بازار بودیم .حجم معاملات سهم قابل قبول بود و حقوقی نیز خرید خوبی در سهم داشت.به نظر سهم در قیمت های فعلی ریسکی نداشته باشد و با حمایت تامین اجتماعی روبرو شود.
در این گروه دکوثر سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 536 ریال به 568 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 60 درصد پوشش داده است.شرکت اعلام کرده با توجه به پوشش 66 دردص فروش نیز سیر فروش محصولات آنتی بیوتیک تا پایان سال پیش بینی مزبور دور از دسترس نمی باشد.
دامین سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 1442 ریال به 2297 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 59 درصدی روبرو شده است در 9 ماهه نیز 73 درصد پوشش داده است.سهامداران عمده شرکت ، دکوثر و دپارس می باشند.

فولادی ها گزارش های 9 ماهه خوبی نداشته اند و مسلما با توجه به افت قیمت محصولات بودجه سال آتی خود را نیز محتاطانه ارائه خواهند کرد. سایه هدفمندی یارانه ها در سال آتی بر سهام گروه فولادی سنگینی می کند.
به دنبال تعدیل منفی فخوز ،فخاس نیز سود سال جاری خود را کاهش داده است.شرکت که قبلا 638 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده بود به دلیل کاهش فروش و نرخ فروش به ازای هر سهم 551 ریال پیش بینی کرده است در 9 ماهه نیز 89 درصد پوشش داده است.در مورد فولادی ها اگر محرک مثبتی همچون عدم افزایش یکباره نرخ حامل های انرژی از جمله برق نرسد نمی توان انتظار رشد زیادی را داشت .


در فلزی ها توجه به فملی زیاد بود.فملی شرکتی ست که در سال های آتی با افتتاح طرح های توسعه عظیمش حرف های زیادی برای گفتن دارد. در بازار فلزات جهانی نیز شاهد افت قیمت مس به کمتر از 7200 دلار هستیم.روی نیز به مرز 2000 دلار بازگشته است.سرب به کمتر از 2200 دلار در هر تن افت داشته است.

در دیگر نمادها و گروه ها
شپنا اعلام کرده به دلیل وجود برخی ابهامات در خصوص نرخ فروش فرآورده های تولید و نفت خام مصرفی امکان تهیه اطلاعات قابل اتکا وجود ندارد.
پالایش نفت کرمانشاه که در نوبت عرضه اولیه هاقرار دارد سود هر سهم سال مالی جاری خود را 5873 ریال پیش بینی کرده است و در شش ماهه اول سال نیز 52 درصد پوشش داده است.به نظر می رسد با ارائه گزارش 9 ماهه سهم عرضه شود.
در کاشی سازها شاهد کاهش سود پیش بینی شده کساوه از 1847 ریال به 1804 ریال هستیم.شرکت در 9 ماهه نیز 71 درصد آن را پوشش داده است.
کاشی پارس سود هر سهم خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 110 تومان به 143 تومان افزایش داده است و در این دوره پوشش 77 درصدی داشته است. توليد بهينه محصولات و افزايش سود سپرده هاي بانکي علت تعدیل مثبت شرکت بوده است.
کلوند نیز سود هر سهم خود را از 213 ریال به 235 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه 89 درصد آن را به طور واقعی محقق کرده است.
در سیمانی ها ، سیمان ارومیه ضمن اینکه سود خود را از 1488 ریال به 1525 ریال افزایش داده است موفق شده در 9 ماهه نیز 92 درصد ان را پوشش دهد.
پسهند سود هر سهم خود را همان 3052 ریال پیش بینی کرده لیکن پوشش خوب 92 درصدی در 9 ماهه داشته است.
فسرب در 9 ماهه مبلغ 122 ریال به طور واقعی پوشش داده است ولی به دلیل اینکه در سه ماهه پایانی تولید سرب متوقف شده سود 92 ریالی به ازای هر سهم پیش بینی کرده است .علت پوشش 133 درصدی شرکت نیز همین عامل می باشد.
کبافق همانطور هم که پیش بینی می شد به دلیل تسعیر ارز صادراتی سود هر سهم خود را از 3629 ریال به 4970 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 37 درصدی روبرو شده است .در 9 ماهه نیز 75 درصد محقق کرده است.
اوراق اختیار فروش کچاد فردا عرضه می شود. قیمت اعمال این اوراق، 700ر9 ریال است و تاریخ اعمال آن 10 خرداد ماه 93 است.این در حالی ست که قیمت سهم در حال حاضر 870 تومان است!

اسطوره صنعت بورس وارن بافت :
<<فرقی نمی کند که می خواهم سهام (stocks) بخرم یا جوراب (socks) ، من دوست دارم کالای با کیفیت را وقتی تخفیف خورده خریداری کنم >>

مدیر تالار بورس راسخون

تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها