0

آموزش کارگردانی (فیلمسازی)

 
mehrad90
mehrad90
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 3997
محل سکونت : 'گلستان

بخش بیست و یکم: دستیار کارگردان
دوشنبه 4 آذر 1392  8:05 AM

وظايف دستيار كارگردان چیست؟ طراح شخصيت, طراح استوري برد, طراح كليد ها, برنامه ریزی, وظایف دستیاران کارگردان
**********************************************

دستیار کارگردان (Assistant Director or AD) كسي است كه در كنار کارگردان در كليه امور كار به كارگردان كمك مي كند. او بايد به كليه كارها و تخصص ها آنقدر تسلط داشته باشد كه اگر كارگردان به عللي حاضر نبود كار متوقف نشود و اگر عملاً توانايي اجرايي ندارد بايد علاوه بر مديريت، فهم، درك و بينش چگونگي مراحل مختلف پروژه را در حد اظهار نظر صحيح با اوقاتي خوش و عكس العمل خندان بداند.

طراح شخصيت

كار اجرايي انيميشن و نقاشي متحرك با طرح و طراحي شروع مي شود. كارگردان بعد از دريافت و تصويب فیلمنامه كار خود را با پيدا كردن طراح كاراكتر شروع مي كند. طراح كاراكتر بايد تسلط كافي به طراحي آناتومي انسان و حيوان و نوآوري آن ها داشته باشد. اولين قدم كه بسيار حساس است خلق و طرح شخصيت هاي داستان است و براي معرفي و شناخت بهتر و بيشتر كاراكترهاي فیلم مدل شيت تهيه مي شود و كاراكترها را از جهات و زواياي مختلف طراحي مي كنند.

طراح استوري برد (Storyboard)

بعد از طراحي كاراكترها و انتخاب آن ها زير نظر كارگردان، داستان مصور اجرايي توسط طراح ديگر كه متخصص به كليه امور فيلم، طراحي و پرسپکتیو است شروع مي شود و پلان ها و صحنه ها، با رعايت خط به خط فيلمنامه روي كاغذهاي كادربندي شدة مخصوص طراحي و نقاشي مي شود، جاي كاراكترها، مكان ها، اتفاقات، مسير حركات با زمان بندي تقريبي داستان كادر به كادر در داستان مصور ديده خواهد شد.
طراح كليدها

ابتدا و انتهاي هر حركتي را كليدهاي آن حركت مي گويند كه طراح با در دست داشتن استوري برد و دستور و زمان حركت (اكسپوزه شيت) كليدها را در كادر و مكان (صحنه) خود طراحي مي كند و زمان حركت با نمودار حركتي در كنار كليدها يادداشت مي شود.

برنامه ریزی

دستیار کارگدان اکثر اوقات برنامه و تاریخ برداشت ها را مشخص می کند و برنامه ها را روزبه روز تعقیب می کند و با برنامه ی کلی تولید مقایسه می کند. همچنین باید برگه هایی به عنوان برنامه روزانه کار تدارکات و فیلمبرداری مشخص کند, زمان رفت و آمد و حضور بازیگران و دیگر عوامل فیلمبرداری را کنترل کند.

وظایف دیگر

از وظایف دیگر دستیار کارگردان می توان به بررسی و نظم دادن به صحنه فیلمبرداری (کثل صدا زدن بازیگران یا ایجاد سکوت در صحنه فیلمبرداری), تمرین کردن با بازیگران قبل از شوع برداشت ها و کارگردانی قسمت هایی اضافه بر فیلم یا برنامه تلویزیونی اشاره کرد.

وظایف دستیار کارگردان در کشورهای مختلف می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در کشورهایی مانند انگلیس و استرالیا سلامت و تنظیم بیمه عوامل فیلمبرداری و بازگران نیز به عهده دستیار کارگردان است. نکته جالب دیگر اینکه در کشورهایی از این قبیل دستیار کارگردان پس از کسب تجربه کافی معمولآ به مدیر تهیه کنندگان یا تهیه کننده روی می آورند.

دستیار کارگردانی در تئاتر هم تفاوت های عمده ای می تواند داشته باشد. وظایفی مانند یادداشت برداری در هنگام تمرینات بازیگران تا کارگردانی مستقیم بازیگران بر روی صحنه شامل آن میشود. بسیاری از کرداگردانان تئاتر کار خود را به دستیار کارگدان آغاز می کنند.

دستیاران کارگردان

دستیار اول کارگردان (First Assistant Director or 1st AD): وظایف کلی دستیار کارگردانی که در بالا ذکر شد را دارد و همچنین نظارت و بر دستیار دوم کارگردان دارد. دتسار اول کارگردان و مدیر تدارکات و تولید از بالاترین عوامل تکنیکی در تولید فیلم محسوب می شوند.

دستیار دوم کارگردان (Second Assistant Director or 2AD): برگه های برنامه روزانه را از روی برنامه تولید به همراه هماهنگ کننده یا مدیر تولید تهیه می کند. او همچنین به عنوان مدیر پشت صحنه عمل می کند مانند ارتباط برقرار کردن با بازیگران, هماهنگی بازیگران برای گریم و لباس که دستیار اول را از این وظایف اسوده می کند. همچنین بر دستیار دوم کارگردانی دوم, دستیار سوم کارگردانی, دستیاران کارآموز و دیگر عوامل اضافی پشت کار نظارت دارد.

دستیار دستیار دوم کارگردان (Second Second Assistant Director or 22AD): هنگامی که حجم کار بالا است و یا کار در یک تولید بزرگ صورت می گیرد دستیاری برای رسیدگی بر اموری دستیار اول و دوم کارگردان فرصت رسیدگی به آن را ندارند تعیین می شود. به عنوان مثال هنگامی که تعداد بازیگران زیاد است و برای کمک به مدیر پشت صحنه و رسیدگی ب تولید لیست بازیرگان ایفای نقش می کند.

دستیار سوم کارگردان (Third Assistant Director or 3rd AD): با دستیار اول روی صحنه کار می کند و یا با دستیار دوم با بازیگران از اتاق پروف و گریم به صحنه همراهی می کند. او صحنه های شلوغ را برنامه ریزی می کند و بر بعضی از دستیاران تهیه کننده نظارت دارد. در واقع خط مشخصی میان دستیار دوم و سوم کارگردانی وجود ندارد.

دستیار اضافی کارگردان (Additional Assistant Director): کمکی برای دستیاران کارگردان محسوب می شود و می تواند در بسیاری از وظایف دستیار کارگردان که به او سپرده می شود ایفای نقش کند.

این بخش آموزش کارگردانی به پایان رسید انشالله به زودی با مباحث جدید در خدمت شما عزیزان هستیم

 

 

 

تشکرات از این پست
mghjkhhjiu
دسترسی سریع به انجمن ها