0

کنترل شخصیت‌تان در دستان شما

 
zendeyad
zendeyad
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 1201
محل سکونت : کجا بهتر از اینجا!!!

کنترل شخصیت‌تان در دستان شما
جمعه 11 مرداد 1392  10:45 PM

کنترل شخصیت‌تان در دستان شما

 


اگر کسی قرار باشد به شما آسیبی بزند ، زندگیتان را به هم بریزد و در روابط شما دخالت کند و یا مانع از آن شود که در رشته و حرف خود به موفقیت برسید ، به احتمال زیاد آن شخص خود شما هستید . گرایش منفی پنهان در شخصیت شما ، بیشتر از همه دشمنان به شما لطمه می زند .

 

کنترل شخصیت‌تان در دستان شما

 

می خواهیم تا در طی دو مقاله ، سه گونه ی شخصیتی را که در نهان همه ی افراد وجود دارد و هر کس بنا به توانمندی خود بهره ای ازهرکدام گرفته است را مورد بررسی قرار می دهیم : شخصیت وابسته ، شخصیت کنترل کننده ، شخصیت رقابت آمیز.

در مقاله ی قبل ، نقاط قوت و ضعف این سه نوع شخصیت را مورد بررسی قرار دادیم ، حال ادامه ی بحث در رابطه با غلبه بر مشکلات این سه نوع گونه ی شخصیتی:

چند توصیه برای غلبه بر وابستگی

هدف مستقل شدن است . سئوالات وابستگی گونه ای از نوع « آیا مرا دوست دارند ؟ » « آیا به من احتیاج دارند ؟ » و « چه کسی به من کمک می کند ؟ » در هر تلاشی که برای رسیدن به استقلال انجام دهید مطرح می شود .

برای رسیدن به استقلال واقعی باید از این رویا که دیگران ناجی شما شوند دست بکشید.

اما هر اندازه که مستقل شوید وقتی مورد بی اعتنایی قرار می گیرید ، یا نومید می شوید ، احساسی از وابستگی در شما ایجاد می شود . وقتی در شغلتان شکست می خورید و شجاعتتان فروکش می کند ، ممکن است احساس کنید که کسی باید شما را نجات دهد . وابسته ها در معرض تهدید و یا هر آینه باید به اجبار با کسی یا شرایطی رویا رویی کنند به این ذهنیت می رسند . در این مواقع مترصد کمک دیگران می شوند و حال آنکه باید به درون خود توجه کنند .

توصیه های زیر شما را در رسیدن به استقلال کمک می کند :

** بدانید که زندگی همیشه منصفانه نیست . هر بی اعتنایی را شخصی قلمداد نکنید و آن را یک مصیبت به حساب نیاورید . اغلب آسیب های دریافتی عمدی نیستند ، قصدی در کار نبوده است .

**هیچ ارتباطی نه صد در صد خوب و نه صد در صد بد است . شما بخش های منفی  روابط خود را نادیده می انگارید . بهتر این است که با مسایل به شکلی که هستند رو به رو گردید و بی جهت انتظار نداشته باشید که از میان بروند .

**از به نمایش گذاشتن یاس و نومیدی اجتناب کنید و بدانید که در این شرایط روحی صرفا می خواهید در رابطه ای حضور داشته باشید ام نوع رابطه مهم نیست .

** بدانید که خود شما کافی هستید . نیازی به دیگران ندارید .

**زندگی را برای خود انتخاب کنید که از آن راضی باشید .

** قبول مسئولیت کنید . همت کنید و از شرایط دشوار خارج شوید .

**انتظار نداشته باشید که دیگران از شما حمایت کنند .

**بپذیرید که شرایط موجود به همان شکلی هستند که قرار است باشند . همین . مطلب دیگری در کار نیست .

** عزلت جویی خود را به عنوان یک حالت طبیعی بپذیرید و از آن به سود خود استفاده کنید . بی جهت در اشتیاق و آرزوی کسانی که موجود نیستند نسوزید .

نقاط ضعف خود را متواضعانه بپذیرید و با کسانی که با شما هم شکل هستند همدردی کنید . بی جهت آنها را به خاطر آنچه در خود نمی پذیرید تحقیر نکنید

چند توصیه برای غلبه بر نیاز به کنترل کردن دیگران

اقدام به کنترل می کنیدزیرا نمی خواهید احساس کنید که قدرتتان را از دست داده اید . برای نجات از این عادت به توصیه های زیر عمل کنید :

** به دیگران اجازه بدهید تا آزادانه حرفشان را بزنند ، هر طور که می خواهند زندگی کنند و در مقام مخالفت با شما حرف بزنند و هر وقت که خواستند به زندگی شما وارد و یا از آن خارج شوند .

**  مسئولیت شکست ها و نیزموفقیت هایتان را بر عهده بگیرند .

** محدودیت هایتان را با خوشرویی بپذیرید .

**از غیر ممکن دست بکشید . از ضایعات خود بکاهید . دارایی ها و توان و انرژیتان را برای روزی دیگر پس انداز کنید .

** بدانید که ترسیدن و رنج بردن کاملا انسانی است .

** نواقص دیگران را بپذیرید و آن را به حساب انسان بودن آنها بگذارید . از آن به عنوان مجوزی برای حمله یا انتقاد استفاده نکنید .

** به خاطر داشته باشید چیزی که بیش از هر چیز شما را خشمگین می کند حقایقی است که میل به پذیرفتن آن را ندارید .

** نقاط ضعف خود را متواضعانه بپذیرید و با کسانی که با شما هم شکل هستند همدردی کنید . بی جهت آنها را به خاطر آنچه در خود نمی پذیرید تحقیر نکنید .

کنترل شخصیت‌تان در دستان شما

 

** توجه داشته باید شرایط موجود تا حدود زیادی ناشی از اقدام شماست . تمام اجزاء و بخش های خود را بپذیرید تا از فریب آزاد شوید .

چند توصیه برای غلبه بر ویژگی رقابت آمیز

** سعی کنید به بهترین شرایط خود برسید ؛ در مسیری گام بردارید که بیشترین رشد و اعتلای معنوی ، شخصی و عاطفی را برایتان به همراه داشته باشد . به خاطر داشته باشید که موفقیت و پولدار شدن زود هنگام می تواند دامی کشنده باشد .

**در هر زمینه ای که استعداد دارید ، در بهترین شرایط خود ظاهر شوید . مراقب باشید که از حداکثر استعداد خود استفاده کنید .

**به خطر شکست تن بدهید و با این حال وقتی شرایط برخلاف رای شما می شود با تمام وجود تلاش کنید .

 

**نسبت به آنچه دوست دارید متعهد باقی بمانید .

**  به خود استراحتی بدهید و تمام دقایق روز خود را صرف کار نکنید .

** بدون مطرح ساختن نام و نشان خود رفتاری عالی را به نمایش بگذارید و به خاطر بیشترین تلاشی که می کنید خوشحال باشید .

** دیگران را اگر آن طور که باید ارزش شما را رعایت نمی کنند ببخشایید .

** اگر احساس می کنید باید ارزش خود را در تمام مواقع ثابت کنید ، بدانید هر کاری که بکنید ارزشمند بودن شما راثابت خواهد کرد .

** معیارهایتان را شخصا مشخص کنید ، روشهایتان را ابداع کنید . به حکم غریزه خود حرکت کنید . نیازی نیست ارزش خود را به رخ دیگران بکشید . این را به هنگام شکست و بیش از آن وقتی موفق می شوید به خاطر داشته باشید زیرا موفقیت براساس معیارهای دیگران ممکن است سبب شده باشد که معیارهای خود را ترک کرده باشید .

** به خاطر داشته باشید که شاکر و متشکر باشید .

** پیروزی های گذشته را فراموش کنید و راهتان را ادامه بدهید .

** شکست های گذشته را فراموش کنید و به راهتان ادامه دهید .

** فرصتی بگذارید ، وقتی صرف کنید و به دامان طبیعت بروید.

** با خود سخی باشید ، وقتی صرف کنید و به نقاط قوت خود بیندیشید .

او که شما را به دلیل ابراز احساسات راستین خود رد می کند ، مدتها قبل از این شما را رد کرده است .او شما را دوست ندارد و به زندگی شما تعلق ندارد ، دوست شما نیست و هرگز چیز ارزشمندی به شما نخواهد داد

 

 

نکات زیر را به خاطر بسپارید

 

** هر چه را بپذیرید شایسته آن هستید .

** همیشه می توانید کسی را بیابید و او را به خاطر ناراحت کردنتان ، به خاطر دست کم گرفتنتان و به خاطر تخریب حرمت نفستان سرزنش کنید اما به هر صورت توجه داشته باشید که مسبب ناراحتی و دلگیری شما ، خود شما هستید .

** اشخاص همیشه بیش از آنکه به شما علاقمند باشند به خودشان علاقه دارند . این یکی از واقعیات زندگی است طبیعت بقاست و نباید شما را نومید کند . شما هم باید ابتدا به خودتان علاقه داشته باشید .

** اگر کسی به واقع شما را دوست داشته باشد به شما حق می دهد که جواب نه بدهید . به شما حق می دهد کسی که هستید باشید ، نقطه نظرهای خودتان را داشته باشید و برای خودتان زندگی کنید .

** نومید کردن یک شخص دیگر پایان جهان نیست . او که نسبت به انتخاب شما بی رویه نشان می دهد سعی به کنترل شما دارد .

** او که شما را به دلیل ابراز احساسات راستین خود رد می کند ، مدتها قبل از این شما را رد کرده است .او شما را دوست ندارد و به زندگی شما تعلق ندارد ، دوست شما نیست و هرگز چیز ارزشمندی به شما نخواهد داد .

** اگر انتظار بهتر شدن داشته باشید بهتر می شوید .

**  همیشه بیش از حدی که فکر می کنید نیرو و توان دارید .

** همیشه می توانید از آنچه هستید کمی شجاعتر باشید .   

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها