0

حفظ گل رز از بیماری لکه سیاه

 
shokoofeh
shokoofeh
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 952
محل سکونت : البرز

حفظ گل رز از بیماری لکه سیاه
جمعه 28 تیر 1392  5:01 PM

 

 

با رعایت نکات اصولی، گل های رُز زیبای خود را از ابتلا به بیماری لکه های سیاه در امان بدارید.

در زیر نکاتی عنوان شده که می تواند در حفظ گل های رز و همچنین باغتان از بیمار لکه های سیاه موثر واقع شود.

تمیز نگه داشتنِ باغ
همانندِ بسیاری از بیماری‌های قارچی دیگر، در صورتی که برگ‌های بیمار بر رویِ زمین بیفتند، بیماریِ لکه‌های سیاه می‌تواند به سرعت در باغ پخش شود. قبل از اینکه برگ‌های دارایِ این لکه‌ها به زمین بیفتند، آن‌ها را از گیاه جدا کنید و یا بلافاصله پس از اینکه افتادند، آن‌ها را بردارید تا بیماری در باغ شیوع پیدا نکند. همچنین در پاییز هم تمامِ برگ‌های به زمین ریخته را جمع کنید.
نکته: این برگ‌ها را داخلِ سطلی که مخصوصِ درست کردنِ کودِ گیاهی است نریزید (فقط برگ‌های سالم را داخلِ آن بیندازید)، در غیر این صورت موجبِ شیوعِ این بیماری در باغتان می‌شوید.
گل‌ها را در مکانِ مناسب بکارید
هوایِ راکد به ایجادِ این بیماری کمک می‌کند. بنابراین گل‌هایتان را در مکانی بکارید که هوا آزادانه در آن جریان داشته باشد. همچنین گل‌ها را بیش از حد نزدیکِ یکدیگر نکارید و از کاشتِ آن‌ها در مقابلِ دیوار یا سازه هایِ دیگر خودداری نمایید. در صورتِ لزوم بوته‌های گلِ رُز را هرس کنید تا هوا بهتر در بینشان جریان یافته و جایشان باز‌تر شود.
آن‌ها را با احتیاط آبیاری کنید
برگ‌های مرطوبِ مستعدِ ابتلا به بسیاری از بیماری‌های قارچی از جمله بیماری لکه‌های سیاه هستند. بنابراین گل‌ها را به گونه‌ای آبیاری کنید که تنها خاکشان آبیاری شده و آب مستقیم به ریشه برسد (از شیوه بارشی که شاخ و برگِ گیاه را خیس می‌کند، استفاده نکنید). این کار به پیشگیری از بیماری کمک می‌کند. همچنین این کار در هزینه‌تان نیز صرفه جویی می‌کند، زیرا آبِ کمتری تبخیر می‌شود.
از یک قارچ کُش استفاده کنید
هنگامی که گیاه‌تان به بیماری لکه‌های سیاه دچار شد، اغلبِ قارچ کُش‌ها به درمانِ آن کمک نمی‌کنند، اما این قارچ کُش‌ها نقش عمده‌ای در پیشگیری از این بیماری دارند. بنابراین اگر می‌خواهید از قارچ کُش استفاده کنید، مهم است که قبل از ظاهر شدنِ علائم و بیماری، آن را بر روی گیاه اسپری کنید.
لکه‌های سیاه در هوای گرم و مرطوب بیشتر رشد می‌کنند. بنابراین اسپری کردن قارچ کُش در ابتدایِ فصلِ گرم می‌تواند در پیشگیری از ابتلای گیاه به این بیماری مؤثر واقع شود.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.bhg.com

 

http://www.parsegard.com

قوم من ترنج را با پوست می خورند

 راستی! کسی زلیخا را ندیده است؟

تشکرات از این پست
mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها