0

اصلاح خاک قلیایی به روش ارگانیک

 
shokoofeh
shokoofeh
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 952
محل سکونت : البرز

اصلاح خاک قلیایی به روش ارگانیک
جمعه 28 تیر 1392  3:19 PM

 

 

به شیوه‌ای کاملا حرفه‌ای و طبیعی، خاک باغ تان را برای داشتن محصولی پر ثمر، آماده کنید.

چگونه به شیوه اُرگانیک خاک قلیایی باغتان را اصلاح کنید؟

دستورالعمل‌ها

  1. از PH خاکی که گیاهانتان را در آن می‌کارید، مطلع شوید. کیت مخصوص تست PH معمولاً در وزارت کشاورزی شهرتان و برخی از مراکز باغبانی موجود است. با استفاده از دستورالعمل‌های موجود در کیت، می‌توانید PH خاکتان را تعیین کرده و از اسیدی یا قلیایی بودن آن مطلع شوید.
  2. اگر خاکتان قلیایی است به آن کُمپوست بیافزایید. کمپوست حاصل تجزیه مواد گیاهی است و غنی از مواد آلی و مواد مغذی است. این ماده باعث کاهش pH خاک می‌شود.
  3. قدری ذغال سنگ نارس (تورب) به خاک بیافزایید. این ماده بسیار اسیدی است و PH خاک را کاهش می‌دهد.
  4. تعدادی بوته گندم زمستانه یا چاودار در باغ خود بکارید (این کار را به خصوص در مناطقی که محل کشت سبزیجات است، انجام دهید). اجازه دهید که این محصولات تا قبل از کاشت بهاره در آن محل رشد کنند. محصولاتی که بدین منظور استفاده می‌شوند «کود سبز» نامیده شده و تا حد زیادی به غنی سازی خاک کمک می‌کنند.
  5. مقداری کود حیوانی (که کاملاً تجزیه شده است) به خاکتان بیافزایید. کود تازه حیوانی (که هنوز کامل تجزیه نشده) گیاهان را خواهد سوزاند. این کود را می‌توانید در پاییز در منطقه‌ای در بالایِ باغتان پخش کرده و سپس در فصل بهار آنها را به سمت باغ شخم بزنید؛ همچنین می‌توانید کود را در یک ظرف مخصوص تجزیه کود نگهداری کنید تا کاملاً تجزیه شود و سپس در فصل بهار آن را به صورت ایمن و با خیال راحت به خاک باغتان اضافه کنید.
مترجم: نغمه خالقی
منبع: www.ehow.com

 

قوم من ترنج را با پوست می خورند

 راستی! کسی زلیخا را ندیده است؟

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها