0

مرحله پنجم عملیات رمضان

 
ghkharazi
ghkharazi
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1391 
تعداد پست ها : 884
محل سکونت : تهران

مرحله پنجم عملیات رمضان
پنج شنبه 20 تیر 1392  1:45 AM

 

مرحله پنجم:

تلاش اصلی در مرحله پنجم عملیات كه در تاریخ 6/5/61 انجام گرفت، معطوف به محور شمالی پاسگاه زید، در حد فاصل دژ مرزی عراق و خاكریزهای مثلثی دشمن شد. طی این مرحله، هفت تیپ تقویت شده از سپاه و دو تیپ از ارتش شركت داشتند. در آغاز درگیری، همه چیز طبق روال پیش می رفت. در نتیجه نیروهای خودی توانستند، گذشته از پاكسازی و الحاق، خاكریزی مناسب و دوجداره در جناح شمالی احداث كنند، اما از آن جایی كه دقت كافی در احداث خاكریز نشده بود، دشمن توانست پنج كیلومتر در آن رخنه كند. در این فاصله نیروها نزدیك به 48 ساعت در مواضع به دست آمده، مستقر شدند و امكانات پشتیبانی رزمی و خدماتی به جلو منتقل شد و چون دشمن در مرحله پیشین ، ضربات اساسی متحمل شد بود، تحرك عمده ای نشان نداد، لیكن علی رغم این كه عملیات تا آستانه تثبیت پیش رفته بود، طی بررسی كه به عمل آمد، ادامه حضور نیروها به مصلحت دیده نشد.

در مرحله پنجم، 130 تانك و نفربر دشمن، منهدم و 11 تانك و نفربر به غنیمت گرفته شد و 800 تن از نیروهای دشمن كشته و زخمی شدند.

در عملیات رمضان ، آماركلی تلفات و خسارات به دشمن، عبارت بود از:

هواپیمای سرنگون شده: 5 فروند.

انهدام تانك و نفربر: 1097 دستگاه از انواع مختلف.

نفرات كشته و زخمی : 7400 نفر.

افراد اسیر: 1315 نفر.

ضمنا 4 لشكر و 3 تیپ زرهی دشمن ، بین 20درصد تا 60 درصد منهدم شدند و 9 تیپ پیاده دشمن نیز بین 20 درصد تا 100 درصد خسارت و تلفات را متحمل گردیدند.

 

فقط لبخند های خاکی زیباست

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها