0

پای سرطان را به دهانتان باز نکنید

 
mina_k_h
mina_k_h
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 12298
محل سکونت : زمین

پای سرطان را به دهانتان باز نکنید
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392  9:30 AM

سرطان دهان از جمله سرطانهای خطرناک بدن انسان است که درصد بالایی از مرگ و میر را به همراه دارد و معمولا در افراد بالای 40 سال دیده می شود. سابق بر این درصد شیوع این سرطان در مردان بیشتر بود اما امروزه، با افزایش رفتارهای پرخطر نظیر مصرف سیگار و الکل در بین خانمها، این سرطان تقریبا با شیوع بیماری مساوی در بین مردان و زنان دیده می شود.

اغلب سرطانها با پیشرفت و نفوذ به غدد لنفاوی به نواحی دیگر بدن دست اندازی میک‌نند وبه دلیل نزدیکی محیط  دهان به غدد لنفاوی گردن،احتمال انتشار آن به کل بدن زیاد است اما در کنار تمام این نکات خطرناک در مورد سرطان دهان، یک نکته بسیار خوب و آرامش بخش وجود دارد و آن نکته این است که سرطانهای دهان از زخم ها ولکه های سفید یا قرمزی در دهان که معمولا نیز بدون درد هستند، شروع می شود.

 محیط  دهان به خوبی قابل دیدن و مشاهده است. ما می توانیم مراحل ابتدایی شروع سرطان را دردهان تشخیص دهیم. درمان سرطان دهان در مراحل اولیه بسیار آسان، کم هزینه بوده و با شانس بسیار خوب زنده ماندن همراه است. به عبارتی اگر زود دست به کار شده باشیم، می توانیم بر سرطان دهان پیروز شویم.

نمی خواهم سرطان بگیرم

عاملا یجاد سرطان در بدن انسان کاملا شناخته شده نیست بنابراین شما نمی توانید صد در صد جلوی ایجاد آن را در بدنتان بگیرید اما با رعایت این نکات، شانس ایجاد این سرطان را تا حد زیادی برای خود پایین می آورید.این قواعد برای تمام سرطانها و مخصوصا سرطان دهان صادق است.

·         چه قدر در روز از میوه و سبزی تازه و غلات سبوسدار استفاده می کنید؟

مصرف بیش از 5 واحد میوه و سبزی در روز بسیار مفید است. غلات را به طور کامل مصرف کنید. از گوشت قرمز پرچرب کمتر استفاده کنید.

·         فعالیت روزانه شما چه قدر است؟

شما باید هفته ای 5 بار در هر وعده 30 تا 45 دقیقه  فعالیت فیزیکی متوسط تا شدید داشته باشید.

·         وزن شما چه قدر است؟

چاقی و اضافه وزن شما را درمعرض خطر سرطان قرار می دهد.

·         آیا شما درگیر عادات پرخطر هستید؟

مصرف مداوم انواع  فرآورده های تنباکو و الکل، به خصوص اگر هم زمان باشند، شما را به شدت در معرض انواع سرطانها به خصوص سرطان دهان قرار می دهد.

منو بشناس!

آنچه گفته شد، قواعد کلی درباره تمام سرطانها بود اما به طور خاص در مورد سرطان دهان توجه به چند نکته مهم است. سرطان دهان معمولا از زخمها، لکه ها و برجستگی های خاموش، بدون علامت و بدون درد آغاز می شود. سیگاری ها و مصرف کنندگان سایر فرآورده های تنباکو از جمله پیپ، قلیان و تنباکوهای جویدنی و مصرف کننده های مواد مخدر استنشاقی، معمولا در صف اول مبتلایان به سرطان دهان قرار می گیرند.

 زخمهایی که بیش از 14 روز )دو هفته(  در دهان باقی بمانند، مشکوک هستند وپیگیری بیشتر این زخمها بسیار ضروری است. سرطان دهان ممکن است در ناحیه حلق یا حنجره نیز ایجاد شود بنابراین به تغییرات بلع و یا صدای خود حساس باشید و این تغییرات را دست کم نگیرید.

دهان خود را بیازمایید

ماهی یکبار، فقط چند دقیقه کوتاه وقت بگذارید و دست به کارشوید. جلوی آینه بایستید و در یک نور خوب دهان خود را معاینه کنید.برجستگی ها، زخمهایی که بیش از 2 هفته  پایدار بمانند،لکه های سفید،لکه های قرمز و زخمهای خونریزی دهنده، ممکن است از ضایعات پیش سرطانی باشند که باید برای بررسی بیشتر آنها اقدام شود.

 در آینه دنبال این ضایعات بگردید و ناحیه دهان و گردن خود را به این ترتیب معاینه کنید: لب خود را با دست بگیرید و به بیرون بکشید. داخل لبها را نگاه کنید و گونه و لبهای خود را بین دو انگشت لمس کرده دنبال توده های سفت بگردید.

تمام نواحی لثه خود را به دقت بررسی کنید. به کمک یک پارچه خشک، نوک زبان خود را نگه داشته و تمام سطوح بیرونی، داخلی و کناری زبان را بررسی کنید. مشاهده کف دهان را فراموش نکنید. زبان خود را با دو انگشت معاینه کرده و به دنبال توده های سفت بگردید. گردن و زوایای فک پایین را با دست لمس کرده معاینه کنید. توده های سفت لمس شده قابل تامل اند. اختلال در بلع و تکلم، بی حسی زبان و ناحیه ای از دهان و اشکال در حرکتهای زبان و فک را پیگیری کنید. سقف دهان و ناحیه کام نرم )زبان کوچک)  را به خوبی بررسی کنید

غصه هایت را با «ق» بنویس

تا همچون قصه فراموش شوند...

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها