0

آزالیا Azalea، Rododandron

 
shokoofeh
shokoofeh
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 952
محل سکونت : البرز

آزالیا Azalea، Rododandron
جمعه 23 فروردین 1392  1:20 AM

آزالیا

در اصطلاح علمی بر سر نام این گیاه اختلاف نظر است، بیشتر مردم به این گیاه آزالیا می گویند در صورتی که در رده بندی گیاهشناسی(رودودندرون) خوانده می شود.

منشاء: رودودندرون به تیره خلنگ ها Encaceae تعلق دارد و گونه های آن زیاد است در شمارش این گونه ها توافق حاصل نشده است. بومی منطقه وسیعی است شامل چین، کره، هند، و مناطق دیگر آسیا و همچنین قسمتی از اروپا و آمریکای شمالی.

شکل ظاهری گیاه:

این گیاه به صورت درختچه یا درخت های نسبتاً کوچک است. برگ های متناوب دارد که اغلب در قسمت انتهایی شاخه مجتمع می باشند. برگ ها کامل چرمی، خزان شونده یا پایا هستند. گل های درشت و پرپر آن دارای رنگ های مختلف قرمز، بنفش، سفید و زرد است. گل ها منفرد هستند و یا اغلب به صورت گروهی قرار دارند. کاسه گل آزالیا دارای پنج کاسه برگ است و جام گل نامتقارن آن قیفی شکل و لوله ای است. میوه آن کپسول شکل و دراز است.

طریقه کشت:

آزالیا گیاهی زینتی و بسیار عمومی است که هم برای تزئین باغ و هم گلخانه به کار می رود. گونه های در دسترس از نظر گیاهشناسی بسیار ناهمگن هستند و از تلاقی انواع مختلف به دست آمده اند و آنها را مطابق با بعضی از خصوصیات ظاهری در گروه هایی رسته بندی کرده اند.

Rododandron, R.kamperi, R.molle, R.simsii, R.obtusum

گونه هائی هستند که امروزه گسترش یافته اند.

R.indicum بومی ژاپن است با گل های قرمز و سرخ و تا 6 فوت رشد می کند. R.obtusum بومی ژاپن با بلندی 4 فوت که رنگ های سفید، صورتی، قرمز تا ارغوانی متفاوت است. تعداد زیادی از گونه های کوچک جهت تزئین باغ های سنگی مناسب هستند. رودودندرون های همیشه سبز عبارتند از R.cslostrotum با گل های ارغوانی درخشان R.chryseum با گل های زرد درخشان.

خاک: آزالیا خاک های اسیدی با pH بین 4 تا 5 را ترجیح می دهند و استفاده از"پیت" برای این گیاه بسیار خوب است و باید زهکشی خاک عالی باشد.

تکثیر: از طریق قلمه انجام می گیرد و قلمه انواعی که در بیرون پرورش داده می شود در ماه های اول تابستان و آنهایی که در گلخانه پرورش داده می شوند در بهار گرفته می شود.

آزالیا به 2 تا 3 سال وقت نیاز دارد تا به گل بنشیند در دوره رشد نیاز زیادی به آب دارد.

قابل توجه: گل آزالیا در زمانی که گل دارد باید در محل خنک نگهداری شود تا طول زمان ماندگاری گل افزایش یابد و گیاه در این زمان به آب زیادی نیاز دارد.

/artahort.blogsky.com

قوم من ترنج را با پوست می خورند

 راستی! کسی زلیخا را ندیده است؟

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها