0

کشف یک سیاه‌چاله فضایی در حال خوردن میان‌وعده غذایی!+عکس

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

کشف یک سیاه‌چاله فضایی در حال خوردن میان‌وعده غذایی!+عکس
پنج شنبه 15 فروردین 1392  12:53 PM

 
ستاره‌شناسانی از سراسر جهان از شناسایی یک سیاه‌چاله فضایی خبر داده‌اند که در حال تغذیه از یک سیاره نزدیک است.
 کشف خوردن میان‌وعده غذایی در کهکشان NGC 4845 که در فاصله 47 میلیون سال نوری قرار داشته، توسط رصدخانه فضایی اینتگرال سازمان فضایی اروپا انجام شده است.
 
 
این اکتشاف در ادامه با رصدهایی توسط ماهواره XMM نیوتن این سازمان، ماهواره سوئیفت ناسا و مانیتور پرتو ایکس MAXI ژاپن در ایستگاه فضایی بین‌المللی پیگیری شد.
 
ستاره‌شناسان که از اینتگرال برای بررسی یک کهکشان متفاوت استفاده می‌کردند، متوجه یک جرقه درخشان پرتو ایکس از یک موقعیت دیگر شدند که رصدهای ابزارهای نیوتن، سوئیفت و MAXI آنرا در NGC 4845 شناسایی کردند. این جرقه با ضریب یک هزار در ژانویه 2011 درخشان شده و در طول یک دوره یکساله فروکش کرده بود.
 
به گفته محققان، انتشارات پرتو ایکس از یک هاله ماده در اطراف سیاه‌چاله مرکزی این کهکشان ساطع می‌شدند که در حال تجزیه و تغذیه از جسمی با جرم 14 تا 30 سیاره مشتری بود.
 
درحالیکه این اندازه با ستاره‌های کوتوله قهوه‌ای که تناسب بیشتری داشته، دانشمندان یادآور شده‌اند که ممکن است جرم این جسم حتی کمتر بوده و تنها چند برابر مشتری باشد که آنرا در طبقه سیارات غول پیکر گازی قرار می دهد.
 
اجسام با جسم سیاره‌ای که آزادانه حرکت می‌کنند در کهکشانها زیاد هستند که از منظومه ستاره‌ای میزبان خود توسط تعاملات گرانشی جدا شده‌اند.
 
این پژوهش در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.
 
ایسنا

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

تشکرات از این پست
a_sadri AliFanoodi
دسترسی سریع به انجمن ها