0

باورهاي غلط در ورزش بدنسازي

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

باورهاي غلط در ورزش بدنسازي
شنبه 10 فروردین 1392  8:44 AM

امروزه انواع مختلفي از متدها و روش هاي جديد تمريني و برنامه هاي متنوع غذايي وجود دارد كه باعث شده انتخاب راه صحيح براي رسيدن به تناسب اندام شود.

به گزارش خبرنگار ورزشي باشگاه خبرنگاران در كنار تنوع برنامه ها و متدهاي جديد تغذيه اي و تمرين برخي باورهاي غلط بسياري در بين مردم در مورد ورزش وجود دارد كه باعث شده تا به جاي استفاده ا فوايد ورزش بيشتر دچار آسيب ديدگي شوند با توجه به اهميت اين موضوع در اين گزارش چند نمونه از باورهاي غلط در ورزش بدنسازي را مورد بررسي قرار داده ايم.

خانمها اگر بدنسازی و تمرین با وزنه کنند دارای اندام عضلانی و مردانه می شوند؟

خیر – هورمونهای عضله ساز به میزان بسیار کم در بدن خانمها ترشح می شود و هورمونهای غالب مردانه هستند ( تستسترون مهمترین آنهااست )بنابراین تمرین با وزنه برای زنان موجب فرم دهی مناسب بدن و تراکم استخوانها و بالابردن متابولیسم و چربی سوزی به نسبت خیلی بیشتر در مقایسه با سایر ورزشهای هوازی می شود و نباید به دلیل هراس از عضلانی شدن از کار با وزنه اجتناب کنند .

بدنسازی در سنین پائین موجب کوتاهی قد می شود؟

خیر – این تصوری است که از سالهای گذشته در اذهان مردم به جا مانده در صورتیکه کار با وزنه موجب تحریک بدن به ترشح هورمون رشد و تراکم استخوانها میشود حتی به اثبات رسیده که در سنین نزدیک به بلوغ کار با وزنه برای پسران موجب ضخامت استخوانها می شود .

برای کوچک کردن سایز و آب کردن چربی های شکم دراز نشست تمرین کنید؟

خیر – اول اینکه در ورزش لاغری موضعی نداریم و هنگامیکه چربی سوزی می کنیم به صورت هماهنگ و از تمام نقاط بدن کم می شود دوم اینکه دراز نشست هم مانند سایر فعالیتهای بدنسازی جزو دسته بی هوازی است که در این دسته ورزشها بدن از ذخائر گلیکوژن مصرف می کند و برای چربی آب کردن باید ورزشهای هوازی طولانی مدت حدود ۴۰ دقیقه انجام دهید .

برای وزن کم کردن هنگام ورزش زیاد عرق کنید؟

خیر – عرق کردن زیاد هیچ تاثیری روی کاهش وزن ندارد و باید هنگام ورزش از لباس نخی گشاد استفاده کنید تا دمای بدنتان به سهولت تبادل شود شاید این تصور از وزن کم کردن ورزشکاران قبل از وزن کشی با پوشیدن لباسهای نایلونی و تعرق زیاد ناشی شده اما باید توجه کنید که این روش یک روش موقت برای کم کردن وزن آنهم به میزان کم ( حداکثر یک تا دو کیلو ) می باشد .

آب خوردن زیاد موجب احتباس آن و افزایش وزن می شود؟

خیر - بدن در صورت کمبود هر ماده حیاتی آنرا در خود نگه می دارد که آب هم از این قاعده مستثنی نیست پس خوردن آب موجب دفع بهتر آن و البته به همراه بسیاری از سموم بدن می شود خصوصا بدنسازان که به دلیل مصرف بیشتر پروتئین و افزایش اوره خون به مقادیر بیشتری از آب نیاز دارند .

چربی ها دشمن شماره یک رژیم کاهش وزن هستند وباید از رژیم غذائی کلا حذف شوند؟

خیر – رژیم غذائی اصولی و درست است که از همه مواد مغذی تشکیل شود و چربی های خوب ( اسید های چرب غیر اشباع ) که به فراوانی در دانه های روغنی یافت می شوند باید در رژیم بدنسازان گنجانده شود مهمترین دلیل آن اینکه چربی ها در تعادل سطح هورمونی بدن نقش اساسی و هورمونها برای ساخت عضلات و سایر عملکردهای حیاتی مهم هستند و باید مصرف شوند ضمن اینکه حذف چربی ها به طور کامل موجب ایجاد حالت دفاعی در بدن و نگهداری آن می شود .

زرده تخم مرغ به دلیل داشتن کلسترول بالا نباید مصرف شود؟

خیر – اگر قرار به جداسازی همیشگی زرده و سفیده بود مسلما خدا هم آنها را جداگانه در طبیعت می آفرید اکثر بدنسازان امروز از دو تخم مرغ کامل به همراه تعداد کافی سفیده تخم مرغ در رژیم روزانه شان استفاده می کنند و از منابع ویتامینی غنی زرده تخم مرغ هم استفاده می کنند .

نوشابه های انرژی زا برای قبل از تمرین گزینه مناسبی هستند؟

خیر – بر خلاف تبلیغات آن این نوشابه ها به شما بال نمی دهند و از درصد بالائی شکر و طعم دهنده ها و اسید کربنیک تشکیل شده اند برای کسب انرژی قبل از تمرین از کربو هیدراتهای مرکب با شاخص گلیسمیک پائین استفاده کنید تا یک انرژی پایدار و مناسبی در طول تمرین داشته باشید .

کربو هیدراتها را هنگام عصر نزدیک به وقت خواب مصرف نکنید.

بر اساس اینکه شما چه هدفی دارید می تواند یک باور درست یا غلط باشد چنانچه در دوران حجم به سر می برید توجه داشته باشید که کالری اضافه به معنی محیط آنابولیک بدن وعضله سازی است و اگر عصر به باشگاه رفته اید و شدید تمرین کرده اید برای فرآیند ریکاوری باید حتما بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان کافی کربوهیدرا ت مصرف کنید . توجه داشته باشید چربی سوزی و عضله سازی به حجم زیاد به طور همزمان امکان پذیر نمی باشد.

اينها فقط چند مورد از عقايد و باورهاي بود كه حول و حوش بدنسازي و فيتنس وجود دارد افراد بسياري گول اين باورها را مي خورند و بر طبق اين باورها كار مي كنند به جاي اينكه شما هم قرباني اين باور ها شويد سعي كنيد كه با دقت و نقادانه در مورد آنها فكر كنيد و قبل از اقدام به انجام كاري همه چيز را خوب سبك و سنگين كنيد تا واقعين را دريابيد ممكن است به ظاهر كار دشواري بيايد، اما ارزشش را دارد.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها