0

شهري كه گردشگران را شفا مي دهد

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

شهري كه گردشگران را شفا مي دهد
چهارشنبه 7 فروردین 1392  1:19 PM

"سرعين"، شهر چشمه هاي جوشان، تنها شهر توريستي ايران است كه نياز به تبليغ ندارد.
نام قديم سرعين، "ساري قيه" بوده كه بعدها به سارقين و سپس به سرعين تغيير يافته كه به معني سرچشمه است.
 
شهر توريستي سرعين بمانند دره يا به زبان ساده تر شبيه كاسه است كه از شيب هاي ملايم دامنه هاي ارتفاعات سبلان بوجود آمده است، اين شهر در 25 كيلومتري غرب اردبيل قرار گرفته و شايد بتوان گفت به غير از فصل زمستان مطبوع ترين آب و هواي ايران را دارد.
علاوه بر آن مسير مسافرت به سرعين خود يكي از جاذبه هاي گردشگري كشور است كه در هنگام عزيمت به اين شهر توجه همگان را به خود جلب مي كند يكي از اين مسيرها گردنه حيران است كه مي توان ادعا كرد يكي از مكان هاي مهم توريستي جهان است.
 
به عقيده بسياري از گردشگران جاده حيران مكمل زيبائي هاي سرعين است، چرا كه وقتي از سمت گيلان به سمت سرعين حركت مي كنيد، جاده حيران قدري شما را مهمان زيبائي هاي وصف ناپذيرش خواهد كرد.
 
آب و هواي خنك و معتدل سرعين به همراه آبگرم هاي معدني يكي از جذابيت هاي بي نظير آن براي گردشگران است و بطور كلي همگي اين جذابيت ها نه تنها در ايران بلكه در هيچ نقطه اي از دنيا نمي توان يك جا جمع كرد.
 
آثار و بقاياي بجاي مانده از دوران هخامنشي مانند معابد و منازل زيرزميني كنده شده در دل صخره ها و كوه ها حكايت از قدمت بالاي اين شهر توريستي دارد.
معابد آناهيتا و آتشكده آذر فريق باقيمانده از دوران ساساني نشان دهنده اهميت اين منطقه نزد آن ها است ضمن اينكه ساري قيه كه به زبان محلي صخره زرد معنا مي دهد، ييلاق و محل آسايش و استراحت تابستاني حكام ساساني بوده است.
بنابر اين اهميت تاريخي سرعين به همراه اهميت گردشگري و كاربردي، بخاطر داشتن آب هاي معدني شفابخش در بين مردم ناشناخته نيست بطوريكه هر سال ميليون ها نفر از گردشگران داخلي و خارجي روانه سرعين مي شوند.
بر اساس اين گزارش، از گذشته هاي نه چندان دور توسعه سرعين مورد توجه قرار گرفته و با تلاش و همت مسئولان و همكاري بخش خصوصي چهره شهر دگرگون شده و با وجود استخرهاي متعدد سرپوشيده، آب معدني، پيست اسكي آلوارس و هتل هاي مدرن و مراكز تفريحي متنوع موقعيت توريستي و گردشگري خود را به رخ شهرهاي توريستي بزرگ جهان مي كشاند.
 
اين گزارش مي افزايد، بزرگترين مجتمع آب درماني خاورميانه با امكانات وسيع و مدرن در كنار آبگرم معدني گاوميش گلي و تپه باستاني آناهيتا و باغهايي چون گيلاس، آلبالو و فندق اشتياق گردشگران را براي سفر به اين شهر توريستي بيش از پيش افزايش مي دهد.
 
سرعين بواسطه آب هاي معدني شهرت جهاني دارد و به گفته يكي از كارشناسان گردشگري استان اردبيل، سرعين نياز به تبليغ ندارد بلكه فقط بايد به فكر سرمايه گذاري و گسترش امكانات رفاهي و پذيرايي آن بود.
 
شش ماهه اول سال بهترين زمان سفر به اين منطقه است كه هم مي توان از فرودگاه بين المللي اردبيل استفاده كرد و هم از طريق زميني يعني از سمت آذربايجان شرقي و يا گيلان به سرعين دسترسي پيدا كرد.
 
لازم به يادآوري است كه در سفر به سرعين آش دوغ و كباب محلي آنرا نبايد از دست داد چون در هيچ كجاي دنيا نمي توان آش و كبابي به اين طعم و مزه پيدا كرد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها