0

جراحی اصلاح تغییر شکل اندام تحتانی با استفاده روش مدلسازی کامپیوتری با موفقیت انجام شد

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

جراحی اصلاح تغییر شکل اندام تحتانی با استفاده روش مدلسازی کامپیوتری با موفقیت انجام شد
جمعه 11 اسفند 1391  6:31 PM

به گزارش انجمن جراحان زانو ایران ، دکتر سهیل مهدی پور درخصوص این جراحی افزود : در این روش ابتدا رادیوگرافی و سی تی اسکن اندام تحتانی بیمار توسط نرم افزارهای اختصاصی و توسط مهندسی نرم افزار به مدل های سه بعدی از استخوان واقعی بیمار تبدیل می شودو محورهای اندام تحتانی در سه بعد اندازه گیری می شوند.

وی ادامه داد: پس از آن تغییر شکل اندام (دفورمیتی) در فضایی مجازی و به صورت کاملا دقیق (در حد میلی متر در درجه) طبق نظر جراح صورت می گیرد.

به گفته مهدی پور پس از اطمینان از میزان اصلاح مورد نظر، گایدهایی(وسایل راهنما) مخصوص توسط مهندسی بیومکانیک برای بیمار طراحی می گردد که در آن برش های لازم طوری اعمال می شود که دفورمیتی در سه بعد اصلاح پذیر خواهد بود و پس از تایید جراح، این گاید که مختص بیمار است توسط دستگاه چاپ سه بعدی (Rapid-Proto Type) تولید شده و در اختیار جراح برای انجام عمل قرار می گیرد.

این متخصص ارتوپدی با بیان اینکه در سالیان اخیر این روش در مراکز محدودی در دنیا به کار گرفته شده است و کاربردهای متعددی در رشته های مختلف جراحی دارد، گفت: این روش برای اولین بار با همکاری گروهی متشکل از مهندسین بیومکانیک، نرم افزار، متخصصان ارتوپدی و رادیولوژیست در اصلاح دقیق انحراف محوری اندام تحتانی در بیمارستان آیت الله طالقانی مورد استفاده قرار گرفت.

مهدی پور افزود: با توجه به پیشرفت های تکنولوژی و نقش علوم رایانه و مهندسی بیومکانیک در ارتقای اعمال جراحی ارتوپدی و لزوم همکاری متقابل مهندسی بیومکانیک ، رایانه و متخصصان مختلف ارتوپدی، رادیولوژی و پزشکی ورزشی در جهت ارتقای کمی و کیفی برنامه ریزی های قبل، حین و پس از اعمال جراحی ضروری است .

نور

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها