0

شگفتی های یخ زده طبیعت +عکس

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

شگفتی های یخ زده طبیعت +عکس
پنج شنبه 3 اسفند 1391  5:44 PM

 

 زمستان از جمله فصل هایی است که بسیاری از مناظر طبیعی شکل دیگری به خود می گیرند و به گونه ای شاید آن را بتوان متفاوت ترین فصل سال نام برد. زمستان همراه با یخ و سرما زیبایی های مختلف را به همراه خود می آورد:
آبشارهای یخ زده

یکی از زیباترین مناظری که می توان در زمستان آن را دید ابشارهای یخ زده است. این آبشارها معمولا همانطور که از جایی فرو میریزند یخ بسته و بسیار زیبا می شوند. معروف ترین آبشار یخ زده دنیا در پکن قرار دارد. این آبشار که "میوان" نام دارد سالانه افراد زیادی را به سمت خود جذب می کند و به عنوان بزرگترین هنرنمایی طبیعت شناخته می شود.
غارهای یخی

یکی دیگر از شگفتی های زمستان را می توان در دل کوه و یا زمین دید جایی که غارهای یخی وجود دارد و هوای آن ها در تمام طول سال زیر 0 است. این غارها معمولا همیشه پوشیده از یخ هستند و آب به سختی در آن ها حرکت می کند. غار "Eisriesenwelt" در اتریش یکی از برزگترین غارهای یخی است که تا به حال انسان ها توانسته اند آن را پیدا کنند.
دایره های یخی

یکی از زیباترین اتفاقاتی که در طبیعت رخ می دهد دایره های یخی است. این پدیده به این صورت است که یک دایره یخی در میان رودخانه و یا دریاچه ای ایجاد می شود به طوری که بسیار غیر طبیعی به نظر می رسد. دلیل به وجود آمدن آن این است که گرداب های میانه های آب ممکن است بسیار آرام باشند به و هوای سرد باعث یخ زدن ان ها می شود. بزرگترین دایره های یخی معمولا 200 متر قطر دارند روی دریاچه های کشورهای نزدیک قطب ایجاد می شوند.
زمین خنجرهای یخ زده

یکی از زیباترین پدیده های طبیعی که تنها در شیلی می توانید آنرا ببینید، خنجرهای یخ زده است. این پدیده روی کوه ها بیشتر اتفاق می افتد و به علت سرد بودن بیش از اندازه هوا و همچنین حالت بارش برف به وجود می آید. برف و یخ مانند خنجرهایی از دل زمین بیرون آمده و شکل جالبی به منطقه می دهند. البته قدم زدن در میان آن ها بسیار سخت و خطرناک است.
قفسه های یخی

یکی دیگر از زیباترین پدیده های جغرافیایی که می توانید در صورت یخبندان مشاهده کرد قفسه های یخی است. در این حالت زمین به صورت قفسه های مختلف بخش بنده شده و یخ ها بخش های مختلف را از یکدیگر جدا می کند. البته این پدیده چند سالی است که کمتر دیده می شود و از سال 2008 اخطارهایی برای نابودی آن داده شده است. این پدیده به علت گرمایش زمین به این صورت در اماده است.
گل های یخ زده


 

یکی از شگفتی های قطب جنوب گل های یخ زده است. این گل ها از یخ زدن آب هایی به وجود می آید که روی شاخه ها هستند و همچنین وقتی آب از لای شکاف های یخ هیا سطح دریاچه خارج می شود مولکول به مولکول به شکل گل در می آید و بسیار جالب و زیبا می شود. البته همچنان دانشمندان راز به وجود آمدن آن ها به شکل گل را نمی دانند.
یخچال "Jostedalsbreen"

بزرگترین یخچال طبیعی اروپا"Jostedalsbreen" نام دارد و البته حالت شکل گیری آن بسیار جالب است. این یخچال طبیعی در میان کوه های شرق نروژ قرار دارد و شکلی بسیار جالب دارد. انتهای این یخچال طبیعی به صورت رودخانه ای همیشه یخ زده به یک دریاچه کوچک می ریزد که همیشه محلی برای استقرار گردشگران بوده است.
نقاشی روی برف

یکی از جدیدترین هنرنمایی های که در برخی از مناطق برفی دنیا انجام می شود، نقاشی کردن روی برف است. "جیم دنوان" یکی از نقاشان حرفه بر روی برف است که چند سال پیش نقاشی به قطر 9 کیلومتر مربع روی برف کشید و اسم خودش را وارد کتاب گینس کرد. البته بدی نقاشی های او این است که دوام چندانی ندارند و با اولین باد از بین می روند.
دریاچه بایکال

یکی دیگر از مناطق بسیار زیبای دنیا در فصل سرما دریاچه بایکال است. این دریاچه قدیمی ترین و همچنین عمیق ترین دریاچه دنیا است. محققان سن آن را 25 میلیون سال و همچنین عمقش نیز به 744 متر می رسد. در زمستان با توجه به اینکه این دریاچه در سیبری قرار دارد تماما یخ می زند و فضای بسیار زیبا و شگفت انگیزی را ایجاد می کند.
حباب زیر یخ

دریاچه ابراهام یکی از زیباترین مناظر را در زمستان دارد. این دریاچه در زمستان به دریاچه حباب ها شناخته می شود چرا که با یخ بستن سطح اب دیگر راهی برای خروج گازهایی که گیاهان کف دریاچه ایجاد می کنند نیست و آن ها قبل از رسیدن به سطح آب یخ می زنند. این باعث شده است که سطح زیرین این دریاچه تماما از حباب های یخ زده پر شده باشد.

تشکرات از این پست
mehdi0014 babak110
دسترسی سریع به انجمن ها