0

چشم انداز موفقیت در مذاکرات ایران و 1+5

 
siasport23
siasport23
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1391 
تعداد پست ها : 16696
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

چشم انداز موفقیت در مذاکرات ایران و 1+5
سه شنبه 1 اسفند 1391  2:27 AM

در این مطلب که با عنوان «آیا آمریکا می تواند با ایران به توافقی دست یابد» آمده است: مذاکرات هسته ای ایران یک بار دیگر در دستورکاربین المللی قرار گرفت. پس از هشت ماه توقف،5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان قراراست در تاریخ 25 فوریه نشستی را در قزاقستان برگزار کنند. به طور خلاصه درمورد چشم انداز موفقیت این مذاکرات باید گفت چنین موفقیتی بیش از آنکه به تهران مربوط باشد به جو حاکم در واشنگتن مرتبط است. ایران به این موضوع اشاره کرده است که قصددارد درمورد برنامه هسته ای خود مذاکره کند. اما واشنگتن علامتی که حاکی از انعطاف پذیری بیشتر ایالات متحده نسبت به گذشته باشد نشان نداده است. پاتریک سیل در ادامه این مطلب می نویسد محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران به تازگی درسخنرانی خود درتهران خطاب به ایالات متحده گفته است که اگر اسلحه را از روی سرملت ایران بردارید من خودم با شما مذاکره می کنم. درهمین حال سفیر ایران در پاریس به مقامات فرانسوی گفت در صورت توافق روی یک برنامه کاری، ایران آماده است به بازرسان آژانس اتمی اجازه بازرسی از پارچین را بدهد. احمدی نژاد بارها تاکید کرده است ایران غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد را متوقف خواهدکرد درصورتی که جامعه بین المللی توافق کند اورانیوم مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را که برای تولید ایزوتوپ های مورد استفاده در درمان بیماریهای سرطانی به کارگرفته می شود فراهم کند. با این حال تنها گام جدید آمریکا سخنان اخیر جو بایدن معاون رییس جمهوراین کشور است. وی هفته گذشته در کنفرانس مونیخ گفت که زمان گفت و گوی دوجانبه میان ایران و آمریکا فرارسیده است.
نویسنده درادامه آورده است:جاده منتهی به توافق میان ایران و ایالات متحده را موانع زیادی اشغال کرده اند که یکی از آنها بی اعتمادی عمیق دو جانبه است.اسراییل متحد نزدیک آمریکا دومین مانع اساسی را ایجاد می کند. اسراییل کاملا مخالف شکل گیری هرگونه توافقی است که به ایران اجازه غنی سازی اورانیوم حتی تا سطح 5/3درصد را بدهد.اسراییل که خواهان به چالش کشیده شدن زرادخانه هسته ای نیرومند خود نیست مدتهاست به دنبال توقف کامل برنامه هسته ای ایران است. برای رسیدن به این هدف، این رژیم به ترور چنددانشمند هسته ای ایران اقدام کرده و در به راه انداختن جنگ سایبری علیه مراکز هسته ای ایران به ایالات متحده پیوسته است. روشن است که با وجود چنین موانعی، رسیدن به توافق با ایران مستلزم آمادگی دقیق و با احتیاط ایالات متحده خواهدبود. اوباما باید برای مواجهه با جبهه آمریکایی نیرومند طرفدار اسراییل به تجهیز یک جبهه داخلی قوی اقدام کند. هرچند هزینه این اقدام مهم سیاسی بسیار قابل توجه خواهدبود بااین حال با توجه به اینکه اوباما برای دور دوم به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شده است نسبت به دوره قبل از اختیارو آزادی عمل بیشتری برخوردار است. اما سوال اصلی این است که اوباما اساسا چه هدفی را دنبال می کند؟ اگر هدف وی رسیدن به توافق با ایران بر سربرنامه هسته ای این کشور است او باید آماده پذیرفتن برخی از مواردی که ایران خواهان آن است باشد. مواردی همچون حذف تحریمها، پذیرفتن حق غنی سازی اورانیوم تا سطح لازم برای اهداف غیر نظامی، به رسمیت شناختن منافع امنیتی ایران و پذیرفتن جایگاه این کشور درمنطقه به عنوان یک قدرت اصلی.
درادامه تحلیل میدل ایست آنلاین آمده است:اما گروه 1+5 که قرار است اواخر ماه جاری میلادی با ایران وارد گفت و گو شود آنچنان گرفتار دودستگی است که بعید به نظرمی رسد پیشرفتی اساسی در پیشنهاد ناچیز و تنگ نظرانه گذشته آن ایجاد شده باشد.این چشم انداز ضعیف موفقیت در مذاکرات است که بیشترین امید را در گفت و گوی دوجانبه میان ایران و آمریکا قرارمی دهد. برای اینکه مذاکرات هسته ای ایران در نهایت با موفقیت همراه باشد ایالات متحده باید رویکرد خود را درقبال ایران تغییر دهد.آیت ا... خامنه ای رهبر مذهبی ایران به روشنی اعلام کرده است که کشورش در صورتی که تهدید به حمله شود با آمریکا مذاکره نخواهدکرد. اگرآمریکا می خواهد از ایران امتیازبگیرد باید آماده دادن امتیاز نیز باشد. مهمتر از همه آنکه تهران خواستارآن است که درهر توافقی احترام به حقوق این کشور رعایت شود و این چالشی است که اوباما با آن روبروست. لازم به یادآوری است که هیچگونه شواهدی مبنی براینکه تهران تصمیم به ساخت سلاح هسته ای گرفته است وجودندارد. به علاوه رییس جمهور ایران در سخنرانی خود در قاهره تاکید کرد که ایران قصد حمله به اسراییل را ندارد. موضع ایران صرفا موضعی دفاعی است.پاتریک سیل در پایان می نویسد:قطعا زمان آن فرارسیده است که اوباما با جسارت و بینش بر خصومت بی امان 34 ساله با ایران نقطه پایان بگذارد.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها