0

شرایط سیاسی حیات امام حسن عسکری(ع)

 
mina_K_h
mina_K_h
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 12298
محل سکونت : زمین

شرایط سیاسی حیات امام حسن عسکری(ع)
یک شنبه 1 بهمن 1391  1:21 PM

در زمان امام حسن عسکری(ع) شیعه به صورت یک قدرت عظیم در عراق در آمده بود و همه مردم می دانستند که این گروه به خلفای وقت معترض بوده وحکومت هیچ یک از عباسیان را مشروع و قانونی نمی داند بلکه معتقدند که امامت الهی در فرزندان علی (ع) باقی است.


به گزارش مهر امام حسن عسکری (ع) یازدهمین پیشوای شیعیان در سال 232 ه.ق چشم به جهان گشودند. پدر ایشان امام هادی (ع) و مادرشان حدیثه است. اعطای لقب عسکری به ایشان به جهت سکونت اجباری حضرت درمحله عسکر سامرا به دستور خلیفه عباسی می باشد.


از مشهورترین القاب حضرت می توان به زکی و ابومحمد اشاره کرد. خلفای هم عصر امام نیز المعتز بالله، المهتدی، المعتمد بوده اند.


باید گفت: در زمان امام حسن عسکری(ع) شیعه به صورت یک قدرت عظیم در عراق در آمده بود وهمه مردم می دانستند که این گروه به خلفای وقت معترض بوده وحکومت هیچ یک از عباسیان را مشروع و قانونی نمی داند بلکه معتقدند که امامت الهی در فرزندان علی (ع) باقی است.


از آنجا که خاندان عباسی می دانستند طبق روایات واخبار متواتر مهدی موعود تار و مار کننده همه حکومتهای خودکامه و از نسل حضرت عسکری (ع) خواهد بود به همین جهت پیوسته مراقب وضع زندگی او بودند تا بلکه بتوانند فرزند امام را به چنگ آورده ونابود سازند.


به هین جهت فشار واختناق در دوران پیشوای یازدهم به شدت افزایش یافت. امام حسن عسکری (ع) با وجود تمام تدابیر امنیتی وکنترل هایی که به ایشان تحمیل می شد، یک سلسله فعالیتهای سیاسی واجتماعی وعلمی در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افکار ضداسلام انجام دادند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:


- دفاع از آیین اسلام و پاسخ به شبهات مخالفان
- ایجاد شبکه ارتباطی وکالت با شیعیان مناطق مختلف
- حمایت وپشتیبانی از شیعیان
- تقویت وتوجیهه سیاسی رجل وعناصر مهم شیعه
- آماده سازی شیعه برای دوران غیبت امام دوازدهم


امام حسن عسکری (ع) علاوه بر موارد فوق به تربیت شاگردانی هم چون ابوعلی احمد بن اسحاق، احمد بن مطهر، ابوهاشم داود الجعفری، ابوعمر، عثمان بن سعید و ... نیز پرداختند تا بتوانند بعد از ایشان به هدایت وتربیت شیعیان مبادرت ورزند.


در خصوص نحوه به شهادت رساندن امام حسن عسکری باید گفت: در طول دوران خلفای عباسی چون معتز ومهتدی آنان همواره تلاش‏هایی را در جهت از میان برداشتن امام انجام دادند که به خواست الهی این تلاش ها بی ثمر ماند.


اما در دوران معتمد عباسی به دلیل افزایش نفوذ و محبوبیت امام (ع) در جامعه و توجه روز افزون مردم به ایشان، معتمد به شدت نگران شده و هنگامی که مشاهده می‏کند زندان و اختناق نه تنها از عظمت ایشان نمی‏کاهد بلکه بالعکس به محبوبیت ایشان می‎ افزاید به شیوه دیرینه خود یعنی به شهادت رساندن امام در حالی که شش سال بیشتر از امامت ایشان سپری نشده بود مبادرت می‏کند. امام حسن عسکری (ع) در خانه ی خود در سامرا و در کنار مرقد پدرشان به خاک سپرده شدند.

کلماتی حکمت آمیز از امام حسن عسکری (ع)

- سلام کردن به هر که با او برخورد می‏کنی از نشانه های تواضع است.
- قلب انسان احمق در دهان اوست ودهان انسان حکیم در قلب اوست.
- نادان را دانا ساختن ومعتاد را ترک اعتیاد دادن همانند معجزه است.
- برتو باد میانه روی در زندگی وپرهیز از اسراف وزیاده روی.
- آنکه برادر خود را پنهانی اندرز می‏دهد او را آراسته و آنکه آشکار در حضور دیگران اندرز دهد اورا بدنام ساخته است.

غصه هایت را با «ق» بنویس

تا همچون قصه فراموش شوند...

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها