0

اخبار مجلس

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

روح الله حسینیان: تغییر شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مغایر قانون اساسی است
شنبه 11 آذر 1391  3:36 PM

تهران- عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: تغییر شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در این طرح بر خلاف قانون اساسی است.

حجت الاسلام و المسلمین ˈروح الله حسینیانˈ در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: اصل 115 قانون اساسی شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را مشخص و شروطی مانند رجل سیاسی، مدیر و مدبر بودن و داشتن تابعیت ایرانی را تعیین کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر قانونی که بخواهد شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را که در قانون اساسی قید شده است، تغییر دهد یعنی کم یا زیاد کند، بر خلاف قانون اساسی است.

حسینیان درباره سایر ایرادات این طرح نیز گفت: موافقان این طرح ادعا می کنند که این طرح برای تفسیر و شفاف سازی اصل 115 قانون اساسی تهیه شده است اما باید توجه داشت که بر اساس نص صریح قانون اساسی، حق تفسیر این قانون تنها با شورای نگهبان است و مجلس حق ورود به این کار را ندارد.

وی خاطر نشان کرد: هر چند این طرح، محدودیت هایی را برای ثبت نام در نظر می گیرد تا هر کسی نتواند نامزد ریاست جمهوری شود اما مشکلات دیگری را نیز ایجاد می کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه با تصویب این طرح، علما و روحانیون درگیر برخی مسایل سیاسی می شوند که به نفع روحانیت نیست، گفت: بر اساس این طرح، علما برخی نامزدها را تایید می کنند که امکان دارد پس از انتخاب شدن برای مسند ریاست یس جمهوری، به افرادی ناکار آمد و متخلف تبدیل شوند که این موضوع باعث نارضایتی و اعتراض مردم علیه روحانیت می شود که چرا آنها را تایید کرده اند.

حسینیان یادآور شد: همچنین ممکن است اطرافیان شخصیت هایی که صلاحیت نامزدها را تایید می کنند از این فرصت، سوءاستفاده و مشکلاتی را ایجاد کنند.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: ایراد دیگر این طرح این است که شخصیت های بزرگی که می خواهند نامزد ریاست جمهوری شوند هیچ گاه برای جمع کردن امضا به سراغ افراد نمی روند که این موضوع باعث می شود آنها وارد عرصه انتخابات نشوند.

وی ادامه داد: این در حالی است که سایر نامزدهای غیر مشهور به راحتی به در منازل مراجعه و امضا جمع می کنند و وارد رقابت های انتخاباتی می شوند که پدیدآمدن چنین وضعیتی، قدرت انتخاب مردم را در عرصه رقابت های ریاست جمهوری کاهش خواهد داد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی یکم آذرماه سال جاری خود بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کردند که به دلیل مخالفت های جدی نمایندگان کار رسیدگی به کلیات این طرح نیمه کار ماند.

نمایندگان قرار است در جلسه علنی روز یک شنبه ( فردا) به ادامه بررسی کلیات این طرح بپردازند.

بر اساس یکی از مواد این طرح که با مخالفت های زیادی مواجه شده است، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید امضای حداقل یک صد نفر از شخصیت های سیاسی و تعدادی از شخصیت های مذهبی را جمع آوری کنند.
http://irna.ir/fa/News/80436362

من آن گلبرگ مغرورم که می میرم زبی آبی  ،  ولی با منت و خواری پی شبنم نمی گردم

                          صــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها