0

اخبار مجلس

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

مجلس برای معافیت مالیاتی مسکن مهر تصمیم بگیرد
سه شنبه 16 آبان 1391  12:29 PM

تهران- وزیر امور اقتصادی ودارایی با بیان این که نمی توان معافیتی فراتر از قانون اعمال کرد؛ خواستار اصلاح قانون نحوه معافیت مالیاتی مسکن مهر در مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ˈ سید شمس الدین حسینیˈ در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به سوال ˈعوض حیدرپورˈ نماینده شهرضا درمورد علت اجرا نشدن مصوبات دولت در زمینه معاف بودن مسکن مهر از مالیات حضور یافت.

وی با بیان این که درمورد اخذ مالیات از مسکن مهر چند نوع مالیات متصور است، اظهارداشت: هیات وزیران درمورد نقل و انتقال مسکن مهر معافیتی را تصویب کرد که مورد ایراد اداره تطبیق قوانین مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و بنابراین هیات دولت این مصوبه را اصلاح کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در زمینه مالیات مربوط به ماده 104 توضیح داد که این ماده درمورد مالیات های مستقیم است که علی الحساب از سوی پیمانکاران و سازندگان به میزان پنج درصد کسر می شد.

حسینی یادآور شد: برداشت پیمانکاران و سازندگان مسکن مهر این بود که معافیت آنها از ماده 104 به مفهوم معافیت مالیاتی بر عملکرد آنها است که چنین موردی در مصوبه هیات وزیران درنظر گرفته نشده است و از اختیارات هیات وزیران نیز نیست.

وی خاطرنشان کرد: مطابق قانون مالیات، معافیت جزو اختیارات قانونگذار است و وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی تنها مجری هستند و آنچه را تاکنون اجرا کرده ایم براساس قانون و مصوبه هیات وزیران بوده است.

حیدر پور نماینده شهرضا نیز در این جلسه گفت: هدف قانون از ارائه تسهیلات به مسکن مهر کمک به اقشار کم درآمد بوده است.

وی افزود: چرا باید از 20 میلیون تومان تسهیلاتی که به افراد ارایه می شود 10 درصد به عنوان مالیات کسر شود؟

وی خاطرنشان کرد: البته این رقم بین یک میلیون و 700 هزار تومان تا سه میلیون و300 هزار تومان است که مالیات ارزش افزوده نیز به آن اضافه می شود.

نماینده شهرضا در مجلس نهم از وزیر امور اقتصاد ودارایی خواست تا برای این مساله راهکاری ارایه دهد.

وزیر امور اقتصادی ودارایی نیز پاسخ داد: براساس مصوبه هیات وزیران در حال حاضر دریافت پنج درصد مالیات از سازندگان مسکن مهر متوقف شده است ولی در این مصوبه قید نشده است که پیمانکاران و سازندگان از مالیات عملکرد معاف هستند.

حسینی یادآور شد: آنچه مورد نظر نماینده سوال کننده یا سایر نمایندگان است مبنی بر این که پیمانکاران مسکن مهر از پرداخت مالیات عملکرد معاف باشند، نیازمند اصلاح قانون است.

ˈسید محمد حسن ابوترابی فردˈ نایب رییس اول مجلس که ریاست جلسه امروز را پس از ˈعلی لاریجانیˈ برعهده داشت از حیدرپور سوال کرد که آیا از اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی قانع شده است؟

نماینده شهرضا در مجلس نیز گفت: لایحه اصلاح قانون مالیات در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و اگر وزیر امور اقتصادی و دارایی موافقت کند موضوع معافیت مسکن مهر در هنگام بررسی این لایحه لحاظ شود، نیازی به رای گیری نیست.

وزیر امور اقتصادی ودارایی نیز موافقت خود را با این پیشنهاد حیدرپور اعلام کرد.

من آن گلبرگ مغرورم که می میرم زبی آبی  ،  ولی با منت و خواری پی شبنم نمی گردم

                          صــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تشکرات از این پست
pirint3
دسترسی سریع به انجمن ها