0

اخبار مجلس

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:خبر های مجلس
یک شنبه 30 مهر 1391  6:30 PM

استیضاح های زنجیره ای ، چرا و با کدام سودآوری برای ملت؟!

 

 

مطالبه مردم از وکلایشان ، برکناری این وزیر و تسویه حساب با آن وزیر نیست ؛ آنها حداقلی از معیشت شرافتمندانه را مطالبه می کنند و اگر مجلسی ها نمی توانند این خواسته حداقلی را بر آورده کنند ، همان بهتر که اول از همه خود را استیضاح کنند.

عصرایران - وزیر کشاورزی در راه مجلس است تا مورد استیضاح نمایندگان قرار بگیرد. مجلسی ها در هفته های اخیر ، گویا هیچ وظیفه ای مهم تر از استیضاح وزیران دولت برای خود تعریف نکرده اند. هم از این روست که در هفته های اخیر علاوه بر وزیر کشاورزی ، استیضاح وزرای ورزش و جوانان ، کشور ، آموزش و پرورش و صنعت و معدن در دستور کار نمایندگان قرار گرفته است و اگر این طور ادامه یابد ، بعید نیست که نوبت به بقیه اعضای کابینه هم برسد و این چند ماه پایانی عمر دولت دهم ، در پروژه استیضاح صرف شود.

هر چند در وجود سوء مدیریت های موجود در دستگاه های دولتی تردیدی نیست اما واقعیت این است که بخش عمده ای از مشکلات کنونی ، نه محصول عملکرد فلان وزیر و بهمان مدیر ، که ناشی از شرایط کلی کشور است و استیضاح وزیران ، هرگز چاره ساز نخواهد بود.

مثلاً اگر همین استیضاح وزیر کشاورزی به فرجام برسد و وزیر برکنار گردد ، چه اتفاقی خواد افتاد؟ آیا گرهی از بخش کشاورزی مملکت گشوده خواهد شد؟ اگر پاسخ مثبت است ، کدام گره؟ واقعاً کدام گره؟!
 

استیضاح
 

مجلسی ها ، خود بهتر از همه می دانند که در ماه های آخر دولت ، متأسفانه کارهای دستگاه های اجرایی با کُندی "پیش انتخاباتی" مواجه می شود و بسیاری از امور و کارهای مردم بر زمین می ماند.
حال اگر مجلس ، وزیری را در این زمان عزل کند ، آیا همان چرخ نیم بند نیز نمی شکند؟
وزارتخانه ی با وزیر ، در ماههای منتهی به انتخابات ، عملاً نیمه فعال است ، وای به روزی که وزیر هم نداشته باشد و با سرپرست موقت اداره شود!

البته اگر مساله حادی پیش بیاید ، حتی یک روز مانده به پایان دولت نیز می توان استیضاح درمانی کرد ولی در وضعیت فعلی چه مساله خاصی در وزارت کشاورزی حادث شده که مجلس نمی تواند این چند ماه آینده را تحمل کند؟!

اگر هدف از استیضاح ، بهبود امور وزارتخانه است ، مجلسی ها انصاف دهند که آیا ادامه وضع کنونی با همه معایبش تا چند ماه آینده به صلاح است یا این که با حذف وزیر ، زمینه تشتت مدیریتی را در این زمان اندک باقی مانده فراهم کنند؟

فرض کنید که وزیر عزل شود و احمدی نژاد فردی حاشیه دار و نامُدیر را به عنوان سرپرست وزارت کشاورزی منصوب کند و مانند قضیه مرتضوی یا ملک زاده ،  صدای مجلسی ها در آید که این چه کسی بود که منصوبش کردی؟ و بدین ترتیب یک جنجال جدید ایجاد شود؟ بعد از سه ماه سرپرستی هم ، در زمستان آینده ، فردی را که می داند رای نمی آورد معرفی کند و این قصه ادامه داشته باشد... ؛ آیا این ها به سود کشاورزی است؟ به فرض این که چنین وقایعی هم روی ندهد (که البته تحققش از احمدی نژاد بعید نیست)، حتی در این صورت نیز به دلیل آمد و شد مدیریتی، ثبات از بخش کشاورزی رخت بر می بندد چه آن که سرپرست و سپس وزیر بعدی تا به خود بیاید و بخواهد حرکتی نماید ، عمر کل دولت تمام شده است و تنها دستاورد وزیر بعدی این خواهد بود که در رزومه شخصی اش یک وزارت نیم بند ثبت شده است و لاغیر.

مجلسی ها ، به جای استیضاح های زنجیره ای و از هم پاشاندن نظم و نظامات نیم بند وزارتخانه ها ، بهتر است تمام همّ و غم خود را به کار گیرند تا بلکه درصدی از گرانی های کمرشکن فعلی کاهش یابد ، چه آن که مطالبه مردم از وکلایشان ، برکناری این وزیر و تسویه حساب با آن وزیر نیست ؛ آنها حداقلی از معیشت شرافتمندانه را مطالبه می کنند و اگر مجلسی ها نمی توانند این خواسته حداقلی را بر آورده کنند ، همان بهتر که اول از همه خود را استیضاح کنند که فرموده اند : "حاسِبوا ، قبل از تحاسبوا" .

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
تشکرات از این پست
saeid63 pirint3
دسترسی سریع به انجمن ها