0

مراسمات مردم اهر و منطقه

 
kasra58
kasra58
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 1055
محل سکونت : آذربایجانشرقی

مراسمات مردم اهر و منطقه
یک شنبه 23 آبان 1389  1:27 PM

رقییب یا رغییب یا رغایب ( اولولر بایرامی )

این سنت فرهنگی و آیینی كه همه ساله پس از آیین‌های شب رغبه و از صبحگاه اولین جمعه ماه رجب برگزار می‌شود ، دارای مراسم و آداب و رسوم خاصی است.

آیین رغایب كه به جشن آرزوها نیز موسوم است و علاوه بر منطقه قره داغ  درسایر مناطق آذربایجان نیز رواج دارد و به اسم "رغییب" و یا "اولوللر بایرامی" نامیده می‌شود.

 

 

این آیین ویژه همه ساله در روز پنجشنبه اول ماه رجب و با حضور بستگان بر سر مزار نزدیكان و با خیرات كردن خرما و حلوای مخصوص آمرزش درگذشتگان آغاز می‌شود.

این آیین بنا به اقوال افراد كهنسال ازسالهای دور و از زمان قاجار و یا شاید سالهای دورتر در منطقه رواج داشته و در كتاب " تاریخ و جغرافی دارا- لسلطنه تبریز نوشته شاهزاده نادر میرزا - ص ‪ "۳۰۸‬نیز به آن اشاره شده و آمده است: "چون پنج شنبه اول رجب رسد ، لیله الرغایب باشد.

بومیان حلوا پزند از عسل یا دوشاب، به گورستان برند و به خانه‌های دوستان فرستند. این حلوا نیز به ناچار به خانه نامزد بباید فرستادن." سنت پخت حلوا دراین روز خاص همچون گذشته انجام می‌پذیرد و هر چند كه در شیوه پخت تغییراتی حاصل شده ولی سنت زیارت اهل قبور و پخش حلوای طبخ شده بر سر مزار افراد از دیگر جنبه‌های برجسته این سنت است كه كماكان مانند گذشته مرسوم است.

مانند بسیاری دیگر از سنت‌های منطقه آذربایجان در جشن رغایب نیز نامزدها همدیگر را فراموش نمی‌كنند و فرستادن حلوا در این روز به خانه نامزدها از ضروری‌ترین امور محسوب می‌شود.

 

 قبرستان آیت الله برقی اهری

 قبرستان آیت الله برقی اهری

 

 قبرستان آیت الله برقی اهری

 

 

 قبرستان آیت الله برقی اهری

 

 

 قبرستان آیت الله برقی اهری

تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها