0

صالحی:ابتكارعمل ایران برای حل بحران سوریه براساس طرح كوفی عنان طراحی شده است

 
mahmoodsafari
mahmoodsafari
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 7673
محل سکونت : کهگیلویه و بویراحمد

صالحی:ابتكارعمل ایران برای حل بحران سوریه براساس طرح كوفی عنان طراحی شده است
شنبه 4 شهریور 1391  9:44 PM

بیروت - 'علی اكبر صالجی' در گفتگو با روزنامه لبنانی الاخبار گفت: ابتكار عمل ایران برای حل بحران سوریه بر اساس پیشنهاد 'كوفی عنان'و نیز تصمیمات سابق اتحادیه عرب تهیه شده و دارای نقاط مشترك زیادی با راه حل های پیشنهادی سابق برای حل بحران سوریه است.

صالحی:ابتكارعمل ایران برای حل بحران سوریه براساس طرح كوفی عنان طراحی شده است

به گزارش ایرنا از بیروت، وزیر خارجه ایران روز شنبه در گفتگو با روزنامه لبنانی 'الاخبار' با اشاره به طرح ابتكار عمل جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه گفت: در این طرح دیدگاه و نظرات كلیه گروهها و اطراف نزدیك به بحران سوریه در نظر گرفته شده و این طرح بر اساس حس نیت این گروهها تهیه شده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، این طرح را در حاشیه نشست سران كشورهای عضو جنبش غیر متعهدها در تهران ارایه خواهد داد و اگر مورد قبول قرار گرفت، نسبت به توسعه و شرح جزئیات آن اقدام خواهدكرد.

روزنامه لبنانی الاخبار با اشاره به طرح ایران برای حل بحران سوریه نوشت: ایرانی ها از افشای جزئیات بیشتر این طرح خودداری می كنند.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه ایرانی ادامه داد: تهران طرح خود را بر اساس ابتكار عمل مصر كه در نشست اخیر مكه برای حل بحران سوریه ارایه شده بود، طراحی كرده است.

این روزنامه تـأكید كرد: ابتكار عمل ایران بر اساس همكاری تركیه و ایران با نزدیكترین اطراف نزدیك به مخالفان سوریه، با هدف ایجاد راهكاری برای حل بحران سوریه برنامه ریزی شده و كشورهای مصر و عربستان در این طرح به عنوان كشورهای ناظر عمل خواهند كرد.

روزنامه لبنانی ادامه داد: ابتكار عمل ایرانی برای حل بحران سوریه هنوز به صورت طرح و در چهارچوب بند درنیامده است بلكه بیشتر تلاشی برای گردهم آوردن مسئولان سوریه با مخالفان نظام در تهران با هدف ورود به مسیر گفتگوهای باز به امید یافتن راه حل كلی و مورد قبول تمام گروههای متخاصم است.

الاخبار اضافه كرد: تشكیل دولت وحدت ملی با مشاركت كلیه گروههای متخاصم سوری یكی از بخش های طرح ابتكار عمل ایران برای بحران سوریه است ولی هرگونه اقدامی پیرامون رییس جمهور سوریه از سوی ایرانی ها رد شده است چرا كه ایرانی ها، بحث راجع به بشار اسد در حل بحران سوریه را به هیچ وجه نمی پذیرند.

روزنامه لبنانی تأكید كرد: ایران در واقع از طریق اجرای این طرح، خواهان كوتاه كردن دست غرب از بحران سوریه و تبدیل بحران سوریه به بحران منطقه ای به جای بین المللی است.

روزنامه الاخبار نوشت: ایران سعی می كند با استفاده از فرصت برگزاری نشست سران كشورهای عضو جنبش غیر متعهدها در تهران، طرح ابتكاری خود برای حل بحران سوریه را طرح كشورهای غیر متعهد معرفی كند و این همان حقیقتی است كه ایران به دنبال آشكار كردن آن است.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها