0

وجدانم آرام نمی شود، مگر اینکه سرهای له شده شما را زیر تانک‌ها ببینم

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

وجدانم آرام نمی شود، مگر اینکه سرهای له شده شما را زیر تانک‌ها ببینم
سه شنبه 16 خرداد 1391  1:05 PM

نسخه چاپيارسال به دوستان
نبرهای جنوب اهواز-8
وجدانم آرام نمی شود، مگر اینکه سرهای له شده شما را زیر تانک‌ها ببینم

خبرگزاری فارس: آرزو می‌کنم در بندر محمره کشته می‌شدید، ولی «عقب‌نشینی» نمی‌کردید. آیا شما واقعا لیاقت دریافت نشان شجاعت را دارید؟

خبرگزاری فارس: وجدانم آرام نمی شود، مگر اینکه سرهای له شده شما را زیر تانک‌ها ببینم

به گزارش گروه «حماسه و مقاومت» خبرگزاری فارس، در عملیات الی بیت المقدس، 19000 تن از نیروهای عراقی اسیر و 16000 تن دیگر کشته یا زخمی شدند. همچنین 550 دستگاه تانک و نفربر، 50 دستگاه خودرو، ده‌ها قبضه توپ، 53 فروند هواپیما و سه فروند هلی‌کوپتر دشمن نیز در این عملیات منهدم شدند.

 

ارزیابی عملیات:

 

فتح خرمشهر به عنوان بزرگ‌ترین پیروزی سیاسی - نظامی جمهوری اسلامی ایران در سال دوم جنگ، از اهمیت بسیاری برخوردار بود. در این عملیات، حدود 5400 کیلومتر مربع از سرزمین اشغالی آزاد شد و دشمن متجاوز برای اجتناب از تلفات بیشتر و حفظ ارتش خود و همچنین حفظ بصره، با سرافکندگی بسیار، از خاک ایران عقب نشست.

 

 

در واقع، مقاومت دشمن در خرمشهر که موجب زمین‌گیر شدن نیروهای عراقی و در نتیجه، فتح خرمشهر به دست رزمندگان اسلام شد، شکست و هزیمت را برای رژیم عراق به ارمغان آورد.

 

بدون تردید، دشمن با وجود وضعیت نامطلوبی که با آن روبه‌رو بود به دلیل اهمیت منطقه خرمشهر، تلاش می‌کرد این منطقه را به عنوان تنها برگ برنده حفظ کرده و جنگ را آبرومندانه تمام کند، ضمن این که از احتمال سقوط بصره نیز نگران بود. در چنین وضعیتی و به موازات تلاش رزمندگان برای آزادسازی خرمشهر، دشمن تلاش‌های مضاعفی را برای آمادگی نیروهای خود جهت حفظ خرمشهر انجام داد؛ به همین دلیل دشمن در این عملیات به لحاظ مکان و تا اندازه‌ای در مورد زمان هوشیار بود و از این دو جنبه غافل‌گیر نشد.

 

 

به عبارت دیگر، باید دلیل شکست دشمن و پیروزی نیروهای خودی را مورد ارزیابی دقیق قرار داد. غلام علی رشید فرمانده سپاهی قرارگاه مشترک عملیات فتح در نبرد الی بیت‌ المقدس در مورد ضرورت ریشه‌یابی این موضوع می‌گوید:

 

«... صحنه نبرد در دوران جنگ، میدان تحقق استراتژی طرفین است. باید بپذیریم، یک کشور در شرایط جنگ، بدون برخورداری از اندیشمندان نظامی، متفکران نظامی و رهبران نظامی قادر به اتخاذ و اجرای یک استراتژی موفق نخواهد بود؛ یعنی نمی‌توانیم بگوییم که در یک دوره جنگ، بدون دلیل و بدون استراتژی، همین‌طور موفق شویم. مسلما این موفقیت ریشه دارد. باید برگردیم ببینیم صاحبان این استراتژی نظامی چه کسانی بودند و چه کسانی آن را انجام دادند.

 

بدون تردید آزادسازی مناطق اشغالی و فتح خرمشهر نتیجه یک استراتژی برتر بود. پیروزی‌های پی‌درپی در سری عملیات چهارگانه، ثامن‌الائمه(عج)، طریق القدس، فتح مبین و الی بیت المقدس در مقایسه با شکست بنی‌صدر در عملیات‌های توکل، ضربت ذوالفقار و نصر، تنها به دلیل در دستور کار قرار گرفتن بینش نظامی مبتنی بر حضور نیروهای مردمی و انقلابی در عرصه جنگ و «ترکیب مقدس ارتش و سپاه» - تعبیر از امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی است - بود.

 

 

غلام علی رشید؛ فرمانده لشگر 3 فتح سپاه در نبرد فتح خرمشهر، پیرامون ویژگی‌های یک استراتژی موفق، نظیر استراتژی‌ای که با تدبیر نیروهای انقلاب و مردمی اتخاذ شد، چنین توضیح می‌دهد:

 

«در هر استراتژی موفق، سه ویژگی وجود دارد که این ویژگی‌ها در استراتژی آزادسازی مناطق اشغالی قابل مشاهده بودند:

 

1- انطباق با واقعیات

 

2- به کارگیری کلیه امکانات و مقدورات

 

3- شناخت کامل از دشمن.»

 

با آزادسازی مناطق اشغالی و اثبات درستی استراتژی نوین و رفتار و عملکرد ناشی از آن، نقش تعیین‌کننده سپاه در جنگ تثبیت شد. در واقع، بلوغ و تکامل اندیشه دفاعی سپاه و توانایی و قدرت نظامی این نیرو با برگزاری نماز شکر رزمندگان اسلام در مسجد جامع خرمشهر، جایگاه و نقش خود را یافت و از این پس، سپاه به عنوان یک سازمان نظامی نیرومند و توانا در سطح ملی نهادینه و مورد شناسایی قرار گرفت.

 

 

همچنین سپاه علاوه بر گسترش سازمان رزم، در ابعاد طرح‌ریزی و اجرای عملیات نیز قابلیت و برجستگی‌های خود را نمایان کرد.

 

بازتاب عملیات

 

پس از شکست فضاحت بار ارتش عراق در نبرد الی بیت‌المقدس، صدام دو رویکرد متفاوت را برای توجیه فجیع‌ترین تراژدی تاریخ جنگ در نزد افکار عمومی عراقیان و هم‌زمان برای تبرئه خود از مسؤولیت شکست نظامی در پیش گرفت.

 

 

رویکرد نخست، ماهیتی کاملا تبلیغاتی داشت. روز جمعه 7 خرداد 1361، چهار روز پس از بازپس‌گیری خرمشهر توسط ایرانیان، رسانه‌های عراقی خبر از مراسم تجلیل از نظامیان بازگشته از جبهه خرمشهر توسط صدام و اعطای نشان شجاعت به آنان را منتشر کردند.

 

سرگرد «کامل جابر» از افسران ستاد در سپاه سوم ارتش عراق می‌گوید:

 

«... پس از باز پس گیری خرمشهر توسط ایرانی‌ها، صدام فرماندهان سپاه سوم را در روز 27 مه 1982 برای اعطای نشان شجاعت به کاخ ریاست جمهوری در بغداد فرا خواند؛ اعطای نشان به فرماندهانی که با دست خالی از جبهه خرمشهر بازگشته بودند. بعد از پایان مراسم رسمی و بیرون کردن خبرنگارها از محل جلسه، صدام خطاب به این فرماندهان گفت: «من از مقاومت شما در «محمره» [خرمشهر] راضی نیستم. اعطای این مدال‌ها به شما، صرفا اقدامی برای تسکین افکار عمومی است.

 

 

آرزو می‌کنم در بندر محمره کشته می‌شدید، ولی «عقب‌نشینی» نمی‌کردید. آیا شما واقعا لیاقت دریافت نشان شجاعت را دارید؟ نه، اصلا ندارید وجدان من آرام نمی‌گیرد، مگر وقتی که سرهای له شده شما را زیر شنی تانک‌ها ببینم!»

 

در این هنگام، سرتیپ ستاد «ساجت الدلیمی» لب باز کرد و گفت: «قربان، ببخشید...»، اما صدام در حالی که از فرط خشم، دندان روی دندان می‌فشرد. نگاه تندی به آن سرتیپ بینوا کرد و گفت: «ساکن باش بیشعور! ساکت باش ترسو! همه شماها ترسو هستید! همه شماها مستحق اعدام هستید! چرا در هنگام سقوط محمره علیه ایرانی‌ها از گلوله‌های توپ و خمپاره شیمیایی استفاده نکردید؟!»

 

 

در پاسخ او، یکی از افسران گفت: «قربان، در این صورت، به خاطر نزدیکی خطوط ما و ایرانی‌ها گاز‌های شیمیایی روی سربازان ما هم تاثیر می‌گذاشت.» صدام بلافاصله جواب داد: «سربازان تو بمیرند، مهم نیست. مهم این بود که محمره در دست ما باقی بماند. ای حقیر ای رذل، ای بزدل، ای پست فطرت!

 

وقتی سرتیپ ستاد «نبیل الربیعی»خواست شروع به صحبت کند، صدام کفش خود را از پای در آورد و به طرف صورت آن سرتیپ پرتاب کرد و با لحنی که نفرت و تحقیر از آن می‌بارید، گفت: «من در مقابل خودم، حتی یک نفر مرد در اینجا نمی‌بینم. همه شما زن هستید، هرچند فکر می‌کنم غیرت زنان عراق از شما بیشتر باشد!».

 

هنگام خروج از سالن کاخ، بعضی از فرماندهان گریه می‌کردند، آخر در آن جلسه، سردار شکست خورده قادسیه، ارتشبد ستاد صدام حسین؛ مردی که حتی سابقه خدمت سربازی در ارتش عراق را هم نداشت، برای سومین بار به صورتشان تف انداخته بود.»

 

ادامه دارد...

 

ویژه نامه سی‌امین سالگرد فتح خرمشهر در گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس

 

انتهای پیام/

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها