0

تولید پارچه لطیف و ضد آتش

 
sawari
sawari
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 26
محل سکونت : خوزستان

تولید پارچه لطیف و ضد آتش
جمعه 12 خرداد 1391  12:07 PM

 

توليد پارچه لطيف و ضد آتش

 

يک گروه تحقيقاتي در آمريکا با ايجاد پوششي حاوي نانوذرات رس روي پارچه‌، قابليت دوام در برابر آتش را در آن ايجاد کردند. پيش از اين با اعمال ترکيبات هالوژن‌دار اين کار انجام مي‌شد که از اثرات جانبي آن سفتي پارچه بود. اما در اين روش جديد پارچه نرمي و لطافت خود را حفظ مي‌کند و در عين حال نسبت به آتش مقاوم است.

يافته‌هاي اخير محققان در نيواورلئان  حاکي از آن است که به‌زودي منسوجات پنبه‌اي در زمره حوزه‌هاي فناوري بالا قرار خواهد گرفت. اخيرا يک گروه تحقيقاتي از وزارت کشاورزي به مطالعه در اين باره پرداخته‌اند. از دهه 1950 ميلادي، روث بنريتو و همکارانش در مرکز تحقيقاتي منطقه‌اي سوترن در نيواورلئان به مطالعاتي پرداختند که نتيجه آن بهبود کيفيت پنبه و قابل رقابت شدن اين ماده در مقابل الياف سنتزي نظير پلي استر شد. برايان کاندون در اين مرکز با استفاده از فناوري نانو بهبودهاي قابل توجهي در اين صنعت ايجاد کرده است.

 


در اين پروژه، محققان با همکاري همتايان خود در دانشگاه تگزاس به بررسي اولين نوع از پنبه‌هاي زيست سازگار و مقاوم در برابر آتش پرداختند که دوام بسيار بالايي نيز دارد.

ايجاد عوامل هالوژن‌دار براي مقاوم کردن در برابر آتش، روش شيميايي رايجي محسوب مي‌شود اما اين گروه تحقيقاتي به‌دنبال جايگزين بهتري بوده تا با استفاده از آن پنبه سفت نشده و نرمي خود را حفظ کند. براي اين کار پژوهشگران از پليمر محلول در آب که حاوي ذرات رسي به ابعاد 50 تا 100 نانومتر است استفاده کردند. با اين کار پليمر در صورت مواجه شدن با آتش، متورم شده و مانع از رسيدن آتش به پارچه مي‌شود. نتايج اين تحقيق در نشريه  ACS Nano به چاپ رسيده است.

نتايج تست‌هاي اوليه اين پارچه حاوي نانوپوشش، رضايت بخش بوده است. در يکي از اين تست‌ها، 95 درصد از پارچه در مواجه با آتش بدون تغيير باقي ماند در حالي که پارچه فاقد نانوپوشش به کلي نابود شد.

در پروژه ديگري، اين گروه تحقيقاتي از ميدان‌هاي فراصوت براي پردازش پارچه خام حاوي آنزيم استفاده کردند. آنها با اين کار واکس‌ها و الياف ديگر را از روي سطح زدودند اين الياف و واکس‌ها مانع از رنگ‌آميز خوب پارچه شده و کيفيت آن را کاهش مي‌دادند.

http://www.nano.ir

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها