0

رسوایی سرویس جاسوسی انگلیس

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

رسوایی سرویس جاسوسی انگلیس
سه شنبه 12 اردیبهشت 1391  11:09 AM

 هم اندیشی:داستان کشته شدن یک جاسوس کهنه کار MI۶ نشان می دهد که مقامات انگلیسی حتی به ماموران خود نیز اهمیتی قائل نیستند و مردن آنها هیچ نگرانی در آنها بوجود نمی آورد؛ حتی اگر نگوئیم که خود مسئول قتل او باشند.

به گزارش هم اندیشی؛ به نقل از روزنامه ایندیپندنت، چندی پیش جسد عریان گارت ویلیامز افسر MI۶ در سطل آشغال پیدا شد. این درحالیست که رئیس MI۶ تحت شدیدترین انتقادها قرار گرفت چون بعداز یک هفته از غیبت جاسوسش متوجه غیبت او نشده بود.

 
بالاخره مدیر اجرایی سرویس جاسوسی و اطلاعاتی انگلیس که از او به عنوان "شاهد جی" یاد می شود، تحت بازجویی حاضر اعتراف کند که باید در رابطه با بلایی که بر سر ویلیامز آمده بود دقت بیشتری می کرد.
 
دادگاه وست مینستر اعلام کرد که "شاهد جی" غیبت طولانی مدت "ویلیامز" را که از کانال های گوناگون می توانست دریافت کند، به موقع گزارش نداده است. او می دانسته که کارشناسان رایانه ای که با ویلیامز قرارداشته اند، بر سر قرار رفته اند اما او نیامده است . حتی تلفن زدن و بازدید دیرهنگام از محل زندگی او هم نتوانسته به پیدا کردن او کمکی کند.
 
شاهد جی به دادگاه گفت که همه فعالیت قانونی اش را در رابطه با مرگ این جاسوس ۳۶ ساله طی کرده است . او اعتراف کرد که به موقع غیبت او را به MI۶ اطلاع نداده است.
 
شاهد جی به دادگاه گفت که او ابتدا و به سرعت نمی توانسته به خانواده ویلیامز خبر دهد. وکیل "شاهد جی" می گوید آنها به قوانین عمل کرده اند و علت اینکه "شاهد جی" و دیگر همکاران وی در سرویس اطلاعاتی، خواستار ناشناس بودن در هنگام ارائه شواهد و اطلاعات هستند به خاطر مصونیتی است که به خاطر خطر بالای شغل آنها، ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس به آنها داده است.
در همین رابطه "شاهد جی" اعتراف کرد که او به موقع به خواهر مقتول خبر نداده است.
 
در روز گم شدن ویلیامز، خانواده وی به پلیس خبر داده بودند و چند روز بعد جسد او در یک ساک در یک سطل آشغال در جنوب شرقی لندن پیدا شد.
 
بازپرس ویژه قتل، از مدیر اجرایی MI۶ می پرسد، من واقعاً به دنبال فهمیدن این هستم که شما چطور هیچ عکس العملی در رابطه با گم شدن ویلیامز از خود بروز نداده اید. "شاهد جی" در پاسخ می گوید اگر چیزهایی که الان میدانم آن موقع می دانستم حتماً کاری می کردم. اما حسس ششم من به من می گفت که او درجایی است که من از او اطلاعی ندارم.
 
"شاهد جی" می گوید وقتی ویلیامز بر سر قرار خود با مامورین MI۶ حاضر نشد او گرفتار تاخیر قطاری بود که از آن برای دیدن خانواده اش در ولز استفاده کرده بود. در همان روز و روز بعد هم ویلیامز به قرار ملاقات نیامد شاهد جی میگوید : این آخرین ماموریت ویلیامز بود و او درحال ترک خدمت در MI۶ بود. 
 
پس از دیرکردنش بر سرقرار، او حدس می زد که ویلیامز به دنبال کارهای شخصی اش در این مورد رفته است . او می گوید حتی به تلفن همراهش هم زنگ زده ولی او جوابی نداده است . پس به در خانه اش رفته است.
 
بازپرس می گوید تلفن مورد ادعایی "شاهد جی"، هرگز در تلفن ویلیامز یافت نشده است. او حتی با همسایگان ویلیامز هم صحبت نکرده است. بازپرس قتل می گوید MI۶ و پلیس در شواهد این جنایت دست برده اند.

 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها