0

«به بهانه روز ملي خليج فارس» - روزنامه رسالت - صالح اسکندري

 
salmanjavan
salmanjavan
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 11418
محل سکونت : اصفهان

«به بهانه روز ملي خليج فارس» - روزنامه رسالت - صالح اسکندري
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  12:45 AM

«به بهانه روز ملي خليج فارس» عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم صالح اسکندري است كه در آن مي‌خوانيد:
فرسايش و فرو ريختن مرزهاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي به واسطه پيشرفت‌هاي علمي و تکنولوژيک يکي از واقعيت‌هاي دنياي امروز است. بشر قرن بيست و يکم جغرافياي طبيعي و زادبوم خود را سوار بر امواج الکترونيکي و راديويي با سرعت ماوراء تصور طي مي‌کند و بر پهنه فرهنگي مردماني در آن سوي دريا‌ها فرود مي‌آيد. امروزه مرزهاي سياسي با مرزهاي جغرافيايي متفاوت شده است. در کشورهاي مختلف مرز سياسي به‌اندازه منافع ملي يک کشور وسعت دارد.

ناوگان آمريکا هزاران کيلومتر دورتر از خاک اين کشور در خليج فارس اردو زده و جمهوري اسلامي اين حق را براي خود به رسميت مي‌شناسد که در آمريکاي لاتين بيخ گوش ايالات متحده دايره منافع ملي خود را توسعه دهد. قوانين تجارت جهاني هر روز دنيا را به سمتي مي‌برد که محدوديت‌ها و تضييقات براي فروش کالاها در ساير کشورها به حداقل برسد و.... اما وراي جغرافياي سياسي، اقتصادي و اجتماعي دامنه مرزهاي فکري و ايدئولوژيک نيز روز به روز در حال گسترش است.

کانون‌هاي توليد فکر و معنا در جهان معاصر به شکل زاينده و فزاينده‌اي در حال تکثير خود هستند. طريقت انديشيدن در دنياي قرن بيست ويکم در معرض تعاطي و تضارب مراکز بزرگ توليد فکر است که در روبناي اين مناقشات فکري عظيم بين ابرقدرت‌هاي معنوي بعضا مجادلات سياسي و اقتصادي نيز قابل فهم و تبيين هستند.

ايران اسلامي در هزاره سوم يکي از اين ابرقدرتهاي فکري و معنوي است که روش انديشيدن را در دوران کنوني دستخوش تغيير و تحولات بنيادين کرده است. امواج بيداري اسلامي ملهم از انقلاب اسلامي مرزهاي جغرافيايي را درهم نورديده و از سواحل مديترانه تا شمال آفريقا و خاورميانه و حتي اروپا و آمريکا را در برگرفته است. لبنان، عراق، سوريه، شرق عربستان، بحرين، يمن، مصر، تونس و... زير چتر معنوي و فکري جمهوري اسلامي روز به روز به اسلام عزيز نزديک تر مي‌شوند و اسلام گرايي سکه رايج در خاورميانه قرن بيست و يکم شده است.

امروز مسئولين کشور ما در مسافرت به آفريقا، آمريکاي لاتين، آسياي مرکزي، جنوبي و شرقي،... مورد استقبال بي سابقه مردم اين کشورها قرار مي‌گيرند اين در حالي است که رئيس جمهور ابرقدرت فکري معارض ما يعني آمريکا تحت سخت ترين شرايط امنيتي وارد کشورها مختلف مي‌شود و سپس با انبوهي از اعتراضات مردمي مورد حمله قرار مي‌گيرد.

طبيعتا ابرقدرت فکري و معنوي بودن اقتضائاتي نيز دارد و ما مي‌بايست شان و شئون کنشي و واکنشي اين اقتدار را در محيط داخلي و بين المللي رعايت کنيم. چند سالي است که چند کشور حاشيه خليج فارس که محصول خط کشي‌ها و مرزبندي‌هاي استعمار در منطقه خاورميانه هستند سعي دارند تحت تحريک غربي‌ها تاريخ چند هزار ساله خليج فارس را انکار کنند و عنواني جعلي براي آن وضع نمايند. اين در حالي است ايران از مناقشات مرزي-جغرافيايي عبور کرده است. کسي که مدعي بود اروند رود ما شط العرب است به سزاي خود رسيد و مطمئناً شيوخي که امروز چشم طمع به دو تنب و يک ابوموسي دوخته‌اند در صورت دست درازي به گوشه‌اي از مام ميهن بد عاقبت تر از صدام حسين خواهند شد.

جمهوري اسلامي امروز در صدد تغيير جهان بر اساس تفکر انبيا و اولياء الهي است. اشغال سرزمين‌ها متعلق به قرون 19 و 20 است. ابرقدرت نظامي شدن در دنيايي که مي‌توان حتي سلاح هسته‌اي خريد براي ايران اهميت چنداني ندارد. با بمب اتم و اشغال سرزمين‌ها نمي‌توان دنيا را به تصرف درآورد. اگر اين طور بود آمريکايي‌ها در عراق و افغانستان موفق شده بودند. بايد از دريچه ديگري وارد شد.

همانطور که ابوسفيان در هنگام فتح مکه گفت محمد(ص) از دروازه قلوب مردم وارد مي‌شود. امروز توانگران فکري و معنوي در پي تسخير قلوب و اشغال افکار عمومي هستند. صيانت از اين ديدگاه و انديشه لوازمي را طلب مي‌کند که بايد در تنظيم مناسبات ملي و بين المللي جمعهوري اسلامي آنها را لحاظ نمود.

يکي از مهمترين اين لوازم که در اين مجال مي‌توان بدان پرداخت الهي ماندن تفکر انقلاب اسلامي است. ما نخواسته و نه مي‌خواهيم که يک تفکر دست ساخته بشر را به دنياي امروز ارائه دهيم. راز نفوذ نرم جمهوري اسلامي در قلب‌ها و اذهان شهروندان قرن بيست و يکم اصالت الهي و اسلامي اين منطق انديشيدن است. صرف نظر از اين مهم که بحرين تا 50 سال پيش متعلق به خاک ايران بوده و با چشم‌پوشي از تمام مناقشات و اختلافات مرزي اما مردم بحرين بيش از هر جاي ديگري به ملت ايران احساس قرابت و موانست مي‌کنند. امروز بحرين بخشي از خاک فکري و معنوي جمهوري اسلامي است.

ناگهان چقدر زود دیر می شود...

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها