0

آفتاب پرست ۱۶ میلیمتری

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

آفتاب پرست ۱۶ میلیمتری
یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  1:18 PM

محققان موفق شدند چهار گونه جدید از آفتاب‌پرست های بسیار ریز را در اندازه نوک کبریت در جنگل‌های Madagascar کشف کنند.
ایسنا: محققان موفق شدند چهار گونه جدید از آفتاب‌پرست های بسیار ریز را در اندازه نوک کبریت در جنگل‌های Madagascar کشف کنند.

 

گونه‌های تازه کشف شده که Brookesia micra نامگذاری شده‌اند، از خانواده آفتاب‌پرستان (Chameleon) هستند. اندازه آفتاب پرست های جنس نر از نوک بینی تا انتهای بدن به استثنای دم ۱۶ میلی متر و اندازه دو جنس نر و ماده از نوک بینی تا انتهای دم تنها ۳۰ میلی متر است که آنها را در زمره کوچکترین موجودات جهان قرار می دهد.

به گفته «فرانک گلاو» سرپرست تیم تحقیقاتی موزه تاریخ طبیعی مونیخ، تا کنون گونه‌های مختلفی از خزندگان از جمله مارمولک در جنگل های Madagascar کشف شده اند، اما گونه های اخیر بسیار خاص هستند.

« تد تاونسند » از محققان دانشگاه ایالتی سن دیه گو آزمایشات ژنتیکی را بر روی گونه های کشف شده آغاز کرده است. وی معتقد است، گونه های فعلی آفتاب پرستان بر خلاف اجداد کوچک و نامرئی خود احتمالا در جنگل های Madagascar تکامل یافته و به اندازه فعلی و تنوع رنگی پوست رسیده‌اند.

هر چهار گونه در طول روز بسیار فعال و در طول شب کاملا بی‌حرکت هستند که شناسایی آنها را بر روی برگ درختان دشوار می‌کند.

محققان هشدار داده‌اند که دو گونه از این مارمولک های کوچک به دلیل از دست دادن زیستگاه طبیعی و جنگل زدایی در Madagascar در معرض خطر انقراض قرار دارند.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها