0

راهي براي تشخيص پارکينسون

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

راهي براي تشخيص پارکينسون
شنبه 9 اردیبهشت 1391  3:13 PM

دكتر مهشيد چايچي


اگر شما هم دقت کرده باشيد حتماً متوجه شده‌ايد که وقتي راه مي‌رويد به طور غير ارادي دست‌هاي خود را در کنار بدنتان مانند يک آونگ حرکت مي‌دهيد. محققان به تازگي متوجه شده‌اند که اين حرکت غير ارادي اگر از حالت طبيعي خود خارج شود مي‌تواند نشانه‌هاي اوليه ابتلا به پارکينسون باشد.

حتماً مي‌دانيد که پارکينسون يک بيماري وابسته به سن است که در آن نوع خاصي از سلول‌هاي مغزي تخريب شده و باعث اختلال در حرکت فرد و کند صحبت کردن او مي‌شوند. اين بيماري با لرزش در زمان استراحت و سفت شدن و خشکي اندام‌ها و بدن شناخته مي‌شود. متاسفانه اين بيماري معمولاً زماني تشخيص داده مي‌شود که 50 تا 80 درصد سلول‌هاي عصبي دوپاميني از بين رفته‌اند. اهميت اين خبر از آن جهت است که هرچه بيماري زودتر تشخيص داده شود، پزشکان خواهند توانست با درمان فوري جلوي تخريب سلول‌هاي مغزي را بگيرند.

محققان کالج پزشکي پن استيت هرشي با بررسي وضعيت راه رفتن بيماران پارکينسوني متوجه شدند که اين افراد در هنگام راه رفتن دست‌هاي خود را به شکل غير‌قرينه حرکت مي‌دهند و دامنه حرکت پاندولي يکي از دست‌هايشان بسيار کمتر از ديگري است.

در حاليکه در انسان‌هاي عادي حرکت آونگي دست‌ها قرينه و دامنه حرکت تقريباً با هم مساوي است. علت اين قضيه هم اين است که پارکينسون يک بيماري غير‌قرينه است و به همين علت يکي از بازو‌ها زودتر از ديگري حرکت آونگي خود را از دست مي‌دهد. اگر باور نمي‌کنيد از فردا به حرکات دست‌هاي افراد توجه کنيد و آن را با بيماران پارکينسوني مقايسه کنيد!

codex32x

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها